Czy spożycie glutenu może mieć wpływ na problemy skórne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ na wygląd Twojej skóry może mieć spożycie glutenu? Zapalenie skóry, łuszczyca, egzema i rogowacenie to niektóre z powiązanych stanów.
Czy spożycie glutenu może mieć wpływ na problemy skórne?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ na wygląd Twojej skóry może mieć spożycie glutenu? Istnieją wystarczające i powszechnie znane dowody na to, że białko to może powodować problemy jelitowe. Jednak nie wszyscy wiedzą, że gluten może mieć również negatywne skutki dermatologiczne.

Należy zauważyć, że gluten jako taki nie występuje w zbożach (pszenica, owies, żyto, jęczmień: TACC), ale powstaje w kontakcie z wodą. Tak więc możliwe jest, że istnieją inne produkty spożywcze, które z natury go nie zawierają, ale z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nim są nim zanieczyszczone.

W związku z tym problem nie polega na tym, że gluten stwarza problemy u wszystkich ludzi. Chodzi o to, niektóre osoby są na niego nadwrażliwe, ponieważ mają celiakię, czyli nie są w stanie strawić tego białka. U nich często pojawiają się objawy skórne po spożyciu pokarmu z TACC. Jak jednak spożycie glutenu wpływa na skórę osób z tymi schorzeniami?

Spożycie glutenu a choroby skóry

Istnieje kilka schorzeń skóry, które może powodować spożycie glutenu. W szczególności obejmują one dolegliwości od swędzącej wysypki po wypadanie włosów. Jednak w większości przypadków mogą one mieć charakter autoimmunologiczny lub zawierać składnik genetyczny.

W odniesieniu do tej kwestii poniżej przedstawiamy niektóre z chorób, które mają korelację ze spożyciem glutenu. Badania sugerują, że dotyczą one osób z celiakią lub nietolerancją glutenu.

1. Pokrzywka a spożycie glutenu

Pokrzywka to stan, który objawia się czerwonymi, swędzącymi guzkami na skórze. Spożycie glutenu prowadzi do reakcji alergicznej. W tym procesie organizm uwalnia substancje chemiczne (takie jak histamina), odpowiedzialne za stan zapalny skóry.

W rzeczywistości są ludzie z celiakią, u których objawy pokazują się tylko na skórze. Nie mają jednak świadomości, że te problemy wynikają właśnie z tej choroby.

Wysypka
Niektórzy pacjenci z celiakią mają problemy skórne, które tłumaczy się nietolerancją glutenu.

2. Opryszczkowate zapalenie skóry

Spożycie glutenu może również powodować stan zwany opryszczkowatym zapaleniem skóry. Nazywana jest również chorobą Duhringa-Brocqa i jest chorobą zapalną i autoimmunologiczną.

Objawy kliniczne świadczące o tym problemie to obecność wielu intensywnie swędzących zmian skórnych, które przybierają różne formy. Zmiany te mogą pojawiać się w grupach lub rozproszone. Podobnie, mają tendencję do przechodzenia w stan przewlekły i nawracający.

Choroba ta może powodować grudki, pęcherzyki i pęcherze z intensywnym swędzeniem, które prowadzi do przeczosów lub przebarwień skóry. Zwykle pojawiają się w obszarach tarcia, takich jak kolana, pośladki, łokcie, skóra głowy, dolna część pleców i kark, z uwzględnieniem asymetrycznego rozkładu.

3. Ichthyosis vulgaris – rybia łuska

Ichthyosis vulgaris, czyli tak zwana rybia łuska jest autosomalną dominującą genetyczną chorobą skóry. Głównym objawem jest łuszczenie się skóry, dlatego do jej leczenia stosuje się miejscowo kremy lub maści.

W czasopiśmie Integrative Medicine: A Clinician’s Journal w 2015 r. opublikowano ciekawe badanie. Ujawniono w nim, że pacjent z tym schorzeniem wykazuje nadwrażliwość na niektóre pokarmy, w tym na gluten. Podobnie wspomniano, że po wyeliminowaniu zidentyfikowanych produktów nastąpiła poprawa wyglądu skóry.

4. Sucha skóra

U osób z celiakią lub nietolerancją glutenu dochodzi do uszkodzenia jelit po spożyciu tego białka. Dlatego to logiczne, że będą miały trudności z wchłanianiem składników odżywczych. Ponieważ organizm nie może w takich przypadkach uzyskać witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowej skóry, powszechnie cierpią na jej przesuszenie.

Może Cię zainteresować: Produkty bezglutenowe: fakty i mity

5. Spożycie glutenu może powodować łuszczycę

Łuszczyca, stan objawiający się przez obecność grubych, łuszczących się czerwonych blaszek na skórze, ma silny związek ze spożywaniem glutenu. Nie jest jasne, czy samo spożycie glutenu powoduje łuszczycę, czy też osoby z tym schorzeniem są bardziej narażone na celiakię.

Jednak niektórzy pacjenci, którzy na nią cierpią, mogą zauważyć, że ich objawy skórne ustępują po przejściu na dietę bezglutenową, niezależnie od tego, czy mają pozytywną diagnozę celiakii.

6. Wyprysk

Ten stan identyfikuje się przez swędzącą wysypkę, która z kolei powoduje białawe, łuszczące się plamy na skórze. Powszechnie występuje u dzieci, ale dorośli mogą go również doświadczyć.

Chociaż głównym sposobem leczenia są kortykosteroidy podawane miejscowo, u niektórych osób pomocna może być również dieta bezglutenowa. Byłoby to podejście uzupełniające.

7. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam atakuje mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Chorobę tę wiąże się z celiakią, chociaż nie jest jasne, czy rozwija się w wyniku spożycia glutenu.

Według artykułu naukowego opublikowanego w 2012 roku, osoby z celiakią i łysieniem plackowatym odkryły, że ich włosy odrosły po przejściu na dietę bezglutenową. Jednak odrost nastąpił losowo.

8. Rogowacenie mieszkowe a spożycie glutenu

Nie jest do końca jasne, czy celiakia powoduje rogowacenie mieszkowe. Jest to stan skóry, który powoduje powstawanie guzków podobnych do gęsiej skórki, zwłaszcza na plecach i ramionach.

Są jednak pacjenci, którzy zgłaszają, że wygląd skóry poprawia się po przejściu na dietę bezglutenową. Z drugiej strony należy wspomnieć, że ten stan jest powszechny u osób z egzemą.

Dowiedz się więcej na ten temat: Mity na temat glutenu – jak dobrze je znasz?

Czy dieta bezglutenowa może wyeliminować te schorzenia?

We wszystkich wymienionych przypadkach dieta bezglutenowa mogłaby poprawić te dolegliwości. Szczególnym przypadkiem jest trądzik, który teraz przeanalizujemy.

Nie ma bezpośredniego związku między obecnością trądziku a spożyciem glutenu. Jednak są osoby, u których nie zdiagnozowano nietolerancji lub celiakii a które zauważają poprawę na twarzy po zaprzestaniu jedzenia z TACC. Powód może być inny.

W takich przypadkach jest prawdopodobne, że ich trądzik się zmniejsza z powodu odstawienia innych składników. Chodzi o eliminację pokarmów, które oprócz glutenu zawierają również wysoki procent cukru i tłuszczu. Wszystkie produkty zawierające te składniki żywnościowe mają bowiem potencjał zapalny.

Trądzik
Trądzik jest powszechnym schorzeniem dermatologicznym, które może ulec poprawie po wprowadzeniu pewnych zmian w diecie, chociaż nie w przypadku produktów TACC.

Jak dbać o skórę stosując zdrową dietę?

Według specjalistów od żywienia optymalnym rozwiązaniem jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. W rzeczywistości złożone witaminy B, A, D, E, C, K i minerały, takie jak cynk, magnez i selen, są niezbędne dla zdrowej skóry.

W związku z tym, aby zapewnić ich spożycie, należy włączyć do diety następujące produkty spożywcze:

  • Owoce i warzywa.
  • Warzywa.
  • Pełne ziarna.
  • Orzechy.
  • Nasiona i ich oleje.
  • Oliwa z oliwek.
  • Odtłuszczone mięso, jajka i nabiał.

Rezygnacja z glutenu może poprawić stan skóry

Owszem, rezygnacja z glutenu może poprawić wygląd skóry, ale dotyczy to osób, które mają nadwrażliwość na to białko lub u których zdiagnozowano celiakię. Należy pamiętać, że w takich przypadkach spożycie glutenu wywołuje reakcję zapalną, która objawia się na poziomie jelit i naskórka.

Podobnie, wykluczenie żywności zawierającej gluten może przynieść korzyści jeszcze z innego powodu. Pszenne produkty piekarnicze, w których obecny jest gluten, zawierają ponadto wysoki poziom dodanych cukrów i tłuszczów, co nie jest korzystne dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson, B. (2015). The effect of dietary change in a patient with ichthyosis vulgaris: A case report. Integrative Medicine: A Clinician’s Journal14(3), 55.
  • Thomas, M., & Khopkar, U. S. (2012). Keratosis pilaris revisited: is it more than just a follicular keratosis?. International journal of trichology4(4), 255.
  • Jiménez Ortega, A. I., Martínez García, R. M., Quiles Blanco, M. J., Majid Abu Naji, J. A., & González Iglesias, M. J. (2016). Enfermedad celíaca y nuevas patologías relacionadas con el gluten. Nutrición hospitalaria33, 44-48.
  • Ortiz, C., Valenzuela, R., & Lucero A, Y. (2017). Enfermedad celíaca, sensibilidad no celíaca al gluten y alergia al trigo: comparación de patologías diferentes gatilladas por un mismo alimento. Revista chilena de pediatría88(3), 417-423.
  • de Jesús Cobos-Quevedo, O., Hernández-Hernández, G. A., & Remes-Troche, J. M. (2017). Trastornos relacionados con el gluten: panorama actual. Medicina interna de México33(4), 487-502.
  • Puerto Caballero, L., & Tejero Garcia, P. (2013). Alimentación y nutrición: repercusión en la salud y belleza de la piel. Diet Nutr Eff Skin Beauty Health Nutr Clin Diet10, 56-65.
  • Caproni, M., Bonciolini, V., D’Errico, A., Antiga, E., & Fabbri, P. (2012). Celiac disease and dermatologic manifestations: many skin clue to unfold gluten-sensitive enteropathy. Gastroenterology Research and Practice2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.