Premenopauza - pierwsze objawy

Premenopauza - pierwsze objawy
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Premenopauza wiąże się z nagłymi zmianami u kobiet. Dlatego ważne jest poznać jej objawy i w razie potrzeby szukać pomocy medycznej i ginekologicznej. Dowiedz się więcej na ten temat.

Menopauza nie oznacza, że życie się skończyło, ale rozpoczął się nowy etap. Co jednak dzieje się, gdy przybywa wcześnie? Tym razem chcemy opowiedzieć o objawach premenopauzy.

Ale przede wszystkim należy wiedzieć, jak odróżnić menopauzę od klimakterium, ponieważ wiele kobiet myli te procesy. Chociaż są ze sobą powiązane, to nie to samo. Omówimy to poniżej.

Menopauza i klimakterium

Menopauza odnosi się do definitywnego zniknięcia miesiączki na okres około 12 miesięcy w wyniku niewydolności jajników. Kiedy dzieje się to przed 40 rokiem życia, możemy mówić o przedwczesnej menopauzie.

Z kolei klimakterium (przekwitanie) to czas, w którym przechodzi się z okresu reprodukcyjnego do okresu niereprodukcyjnego, jak wskazują badania medyczne. W literaturze medycznej wprowadzono także inne wytyczne, by rozróżnić te dwa okresy:

  • Mówi się, że menopauza ma miejsce, gdy następuje ostatnia spontaniczna miesiączka, która oznacza koniec płodnego życia kobiety. Menopauza zaczyna się po upływie roku.
  • Z kolei klimakterium jest definiowane jako etap w życiu kobiety, w którym zaczyna się zwolnienie pracy jajników i trwa do późnej starości.
zadowolona kobieta
Menopauza to moment kończący etap płodności kobiety. Ze względu na związane z tym procesy hormonalne towarzyszą jej zmiany fizyczne i emocjonalne. 

Premenopauza

Również definicje premenopauzy często wprowadzają niektóre kobiety w błąd. Społeczność medyczna jest nie do końca zgodna co do dokładnej definicji. Niektóre badania używają terminów premenopauza i niewydolność jajników jako synonimów i definiują to jako:

„Zaprzestanie owulacji i hormonalnych funkcji jajników u kobiet w wieku poniżej 40 lat”.

Warto zauważyć, że termin „niewydolność jajników” został zaproponowany w 1942 r. przez Fullera Albrighta uważanego za ojca endokrynologii. Wtedy po raz pierwszy wspomniano o tym zjawisku.

W każdym razie, zgodnie z definicją eksperta ds. zdrowia, Muntané, premenopauza to:

„Czas życia przed menopauzą, w którym kobiety przechodzą zmiany biologiczne, które mogą powodować szereg zaburzeń. Zewnętrznie jednym z przejawów tych przemian metabolicznych jest brak miesiączki, a wewnętrznie zaprzestanie owulacji. ”

Mimo że definicje nie są precyzyjne możliwe jest rozpoznanie niektórych objawów w celu ustalenia, czy pojawiła się premenopauza. 

Premenopauza – objawy

Jeśli okres nie znika na czas przynajmniej 12 nieprzerwanych miesięcy nie można postawić diagnozy menopauzy. Gdy jednak zauważysz niektóre z poniższych objawów, prawdopodobnie przechodzisz premenopauzę. Jeśli tak jest, najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza.

  • Nieregularne cykle miesiączkowe: Jeśli miesiączka się spóźnia lub pojawia się wcześniej o siedem dni powinnaś rozważyć wizytę u ginekologa.
  • Uderzenia gorąca: bezsenność lub pocenie się. Na tym etapie często występują zaburzenia równowagi podczas snu, co może być konsekwencją zaburzeń hormonalnych.
  • Zmiany fizyczne: takie jak przyrost masy ciała, uczucie wzdęcia w jamie brzusznej, ból piersi, bóle głowy lub nudności. Mogą wystąpić objawy podobne do ZNP.
  • Zmiany nastroju: produkt tych samych zmian hormonalnych, możesz być bardziej drażliwa niż zwykle. Możesz także widzieć życie z negatywnej perspektywy i uważać, że wszystko pójdzie nie tak.
  • Nietrzymanie moczu: może wystąpić w przypadku kichania. Może to wskazywać na problemy z dnem miednicy.
  • Utrata pożądania seksualnego: co jest również związane z brakiem równowagi hormonalnej. Prawdopodobnie występuje suchość, brak nawilżenia, swędzenie pochwy, między innymi.
Kobieta na łóżku
W okresie menopauzy zachodzą zmiany, które zagrażają zdrowiu fizycznemu i psychicznemu kobiety. Oprócz typowych uderzeń gorąca występują wahania nastroju, przyrost masy ciała i utrata pożądania seksualnego.

Jak sobie poradzić z premenopauzą?

Premenopauza może być trudnym doświadczeniem. Jest to jednak naturalny proces, którego nie musimy się obawiać. Zasadniczo rozpoczyna się kolejny etap naszego życia, który możemy żyć bez presji. Od 40 roku życia warto wziąć pod uwagę inne zagrożenia dla zdrowia, takie jak:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Rak jajnika, piersi lub macicy
  • Guzy jajnika
  • Mięśniaki

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w tym momencie to udać się do lekarza, ponieważ będzie on mógł przeprowadzić zrównoważoną analizę historii rodziny i określi, co jest dla Ciebie najlepsze. Być może zasugeruje leczenie w celu złagodzenia dyskomfortu, a także opracuje dla Ciebie odpowiednią dietę.

W każdym razie pamiętaj, aby unikać palenia, prowadzić zdrowe życie, brać witaminy D i suplementy wapnia, a także spędzać kilka minut dziennie na wybranej przez siebie aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baena Antequera, M. J., & Vázquez Ramos, F. J. (2003). La actividad física y la menopausia precoz. Lecturas: Educación Física y Deportes.
  • Gomez Fernandez, J. (2008). Hemorragia uterina disfuncional: diagnóstico y tratamiento. Clases de Residentes.
  • López Villaverde, V., Flores Aznar, E., & Romeu Sarrió, A. (2015). INSUFICIENCIA OVÁRICA PRIMARIA (IOP) E INSUFICIENCIA OVÁRICA OCULTA (IOO). Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia.
  • Piñeiro Chousa, F., Donís Otero, M., Ramos Ruiz, P. (1999). Menopausia y Climaterio. Protocolos de Obstetricia y Ginecología Para Atención Primaria.
  • Rodríguez, R., Emilio, Z. D., Payá, B., & Obstetricia Y Ginecología, S. (2000). ASPECTOS PSICOLÓGICOS DEL CLIMATERIO. Jornadas Ginecologicas Del Levante Almeriense.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.