Zbyt wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji

Czy wiesz, że wczesna menopauza może być związana z demencją? Dzisiaj odkryjesz, dlaczego tak się dzieje, i jakie są możliwe sposoby, aby temu zapobiec.
Zbyt wczesna menopauza zwiększa ryzyko demencji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ryzyko demencji zawsze było związane z chorobami zwyrodnieniowymi, zakaźnymi lub też urazowymi uszkodzeniami mózgu. Jednak obecnie zbyt wczesna menopauza również wchodzi do tej grupy zagrożeń.

Wiele kobiet obawia się okresu menopauzy. Nie tylko dlatego, że oznacza to koniec ich płodnego życia, ale także ze względu na konsekwencje, które ten nowy etap pociąga za sobą. Jedną z nich jest na przykład zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zwykle ten etap powinien rozpocząć się w wieku około 45 lat, ale w niektórych przypadkach pojawia zbyt wczesna menopauza.

Zbyt wczesna lub przedwczesna menopauza

Zbyt wczesna lub przedwczesna menopauza, jak wskazano w artykule Klimakterium i menopauza, ma miejsce jeszcze przed ukończeniem 40 roku życia. Takie wczesne pojawienie się zmian u kobiety może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak między innymi:

  • Wcześniejsze przypadki w rodzinie: jeśli jakaś kobieta w rodzinie cierpiała na wczesną menopauzę, szanse na to, że tak się stanie w naszym przypadku, są znacznie wyższe.
  • Leczenie raka: poddawanie się chemioterapii w celu leczenia raka, zwłaszcza jeśli znajduje się w obszarze miednicy, może powodować wczesną menopauzę.
  • Choroby autoimmunologiczne: jeśli mamy jakąkolwiek chorobę tarczycy, może to mieć wpływ na zbyt wczesną menopauzą.

W momencie wystąpienia menopauzy poziom estrogenów w organizmie ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Powoduje to objawy, o których już wspomnieliśmy, jak problemy z kośćmi.

Ale pojawiają się również inne problematyczne dolegliwości, wśród których należy wymienić dość często występujące wysokie ciśnienie krwi, jak zauważono w artykule Leczenie wysokiego ciśnienia krwi w okresie menopauzy.

Zbyt wczesna menopauza może się zaczynać od uderzeń gorąca
Zbyt wczesne pojawienie się menopauzy wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem uciążliwych objawów.

Zbyt wczesna menopauza a ryzyko otępienia

Dlaczego ryzyko demencji może wynikać z wczesnej menopauzy? Kilka badań wskazuje, że ryzyko to wiąże się ze zmniejszeniem produkcji estrogenów. W konsekwencji mózgowe receptory estrogenowe zanikają i wzrasta ryzyko otępienia.

Ten spadek estrogenów jest odpowiedzialny za wszystkie objawy związane z menopauzą i problemy leżące u ich podstaw. Z tego powodu bada się różne sposoby zapobiegania temu zjawisku. W tym artykule skupimy się jednak na kwestiach dotyczących ryzyka demencji.

Przyjmowanie estrogenów

Naukowcy, którzy byli zainteresowani problemem dotykającym te kobiety, które przeszły menopauzę przed spodziewanym wiekiem, pokładają nadzieję w przyjmowaniu estrogenu. Ten sposób leczenia i zapobiegania objawom określa się, jako „hormonalna terapia zastępcza”.

Estrogenowa terapia hormonalna ma na celu nie tylko zapobieganie wszelkim niewygodnym objawom związanym z tym etapem życia kobiety (uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy itp.). Jej celem jest także uniknięcie ryzyka demencji.

Jednak to lekarz powinien określić, czy to leczenie odpowiada warunkom danej pacjentki i kto podyktuje formę, w jakiej powinna przyjmować estrogeny. Ich przyjmowanie ma zwykle postać tabletek antykoncepcyjnych i powinno poprawić symptomatologię, a także zapobiec ryzyku demencji.

Terapia hormonalna
Przyjmowanie doustne estrogenu może znacznie zmniejszyć objawy związane z wystąpieniem wczesnej menopauzy.

Ryzyko demencji

Najważniejszą korzyścią, jakiej oczekuje się od hormonalnej terapii zastępczej, gdy pojawia się zbyt wczesna menopauza, jest zapobieganie otępieniu. To rodzaj choroby, której nie można zdiagnozować z dużym wyprzedzeniem tak, by móc powstrzymać jej rozwój.

W rzeczywistości demencja jest chorobą, która będzie się rozwijać. Oznacza to, że mówimy o chorobie degeneracyjnej, której rozwój będzie postępował w szybszym lub wolniejszym tempie. Jednak przy odpowiednim leczeniu proces ten można spowolnić, a tym samym poprawić jakość życia pacjentów.

Wrażliwy mózg

Jak widzieliśmy, nasz mózg jest wyjątkowo wrażliwy. Menopauza natomiast to dużo więcej niż tylko uderzenia gorąca i skrajne zmiany emocjonalne. W rzeczywistości obejmuje szereg problemów, które wykraczają daleko poza dokuczliwe objawy fizjologiczne i emocjonalne.

Całe nasze ciało się zmienia, i często cierpi na tym również nasze zdrowie. Kości są osłabione i istnieje ryzyko demencji, zwłaszcza w przypadku wczesnej menopauzy. Dlatego ważne jest, aby dostać się w ręce zaufanego lekarza i przedyskutować możliwość poddania się terapii. Może to oznaczać zmiany w życiu w porównaniu z okresem sprzed rozpoczęcia leczenia.

Czy w Twoim otoczeniu wystąpiła u kogoś zbyt wczesna menopauza? Czy możesz ją powiązać z ryzykiem demencji? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie i odkryć, że istnieją sposoby na zapobieganie tego typu chorobom degeneracyjnym. Na szczęście nie zawsze zbyt wczesna menopauza może prowadzić do zapadnięcia na demencję, ale takie ryzyko istnieje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parra, M., Lagos, N., Levancini, M., Villarroel, M., Pizarro, E., Vanhauwaert, P,, Velasco, S., Fernadez, M, Gambacciani, M., Biglia, N., Cagnacci, A., Caruso, S., Cicinelli, E., Leo, V. De, Carlo, C. Di, Farris, M., Gambera, A., Guaschino, S., Lanzone, A, Paoletti, AM, Russo, N., Vicariotto, F., Villa, P., Volpe, A., Lavin, P., Lopez, M., Campusano, C., Barriga, P., & Brantes, S.. (2018). Menopausia y Terapia Hormonal de la Menopausia Las recomendaciones 2018 de la Unidad de Endocrinología Ginecológica de Clínica Alemana de Santiago -Sociedad Italiana de la Menopausia y la Sociedad Chilena de Endocrinología Ginecológica. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 83(5), 527-550. https://dx.doi.org/10.4067/s0717-75262018000500527
  • Pérez Martínez, Víctor T.. (2006). Demencias: su enfoque diagnóstico. Revista Cubana de Medicina General Integral, 22(4) Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252006000400010&lng=es&tlng=es.
  • Vallejo Maldonado, Soledad. (2018). Terapia hormonal de la menopausia, ¿por qué prescribirla?. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 64(1), 51-59. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2304-51322018000100008&lng=es&tlng=es.
  • Capote Bueno, M. I., Segredo Pérez, A. M., & Gómez Zayas, O. (2011). Climaterio y menopausia. Revista cubana de medicina general integral, 27(4), 543-557.
  • Delor, R. E. R., & Aquino, N. (2018, April). Tratamiento de la hipertensión arterial en la menopausia. In Anales de la Facultad de Ciencias Médicas (Vol. 51, No. 1, pp. 65-74).
  • Mosconi, L., Rahman, A., Diaz, I., Wu, X., Scheyer, O., Hristov, H. W., … & Brinton, R. D. (2018). Increased Alzheimer’s risk during the menopause transition: A 3-year longitudinal brain imaging study. PloS one, 13(12), e0207885.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.