Prażony czosnek i jego wpływ na organizm

Choć spożywanie surowego czosnku jest bardziej znane ze swoich dobroczynnych właściwości, również konsumowanie sześciu prażonych ząbków dostarczy wielu korzyści.
Prażony czosnek i jego wpływ na organizm
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czosnek to jeden z tych produktów, które najczęściej są używane w kuchniach na całym świecie. Charakterystyczny uniwersalny smak i aromat idealnie pasuje do podkreślania walorów smakowych wielu potraw.

Oprócz tego, że doskonale sprawdza się, on jako przyprawa również niesie wiele korzyści dla zdrowia. Czosnek słynie bowiem z wielu od dawna znanych właściwości leczniczych.

Udowodniono, że działa jak naturalny antybiotyk i doskonale oczyszcza organizm. Usprawnia eliminację nagromadzonych zbędnych i szkodliwych substancji, które mogą być przyczyną różnych dolegliwości.

Czosnek również doskonale sprawdza się jako uzupełnienie diet odchudzających. Zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i przyspiesza tempo metabolizmu.

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, codzienne spożywanie czosnku świetnie wpłynie na ogólny stan zdrowia organizmu. Najlepsze w nim jest to, że korzyści płynące z jego spożywania są niemal natychmiastowe, szczególnie gdy ząbki czosnku są spożywane bez innych dodatków.

Dziś, abyś lepiej poznał korzyści płynące z jedzenia czosnku, przedstawimy co dzieje się w naszym organizmie po zjedzeniu sześciu jego ząbków. Nie przegap tych kilku istotnych informacji!

Co się dzieje w organizmie, gdy zjesz czosnek?

Po godzinie

Brzuch

Godzinę po zjedzeniu sześciu ząbków czosnku organizm je trawi i wchłania ważne składniki odżywcze, do których należą allicyna, witaminy z grupy B i składniki mineralne takie jak mangan. Dodatkowo dzięki zawartości błonnika wspomaga czynność jelit.

Po 2-4 godzinach

Zawarte w nim przeciwutleniacze dostają się do krwi i za jej pośrednictwem docierają do komórek organizmu. W ten sposób organy są chronione przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego.

Natomiast allicyna, siarkoorganiczny związek chemiczny, redukuje ilość ewentualnych komórek nowotworowych w organizmie.

Po 4-6 godzinach

zatrzymanie-plynow

Po upływie tego czasu czosnek i substancje odżywcze w nim zawarte zaczynają korzystnie wpływać na przebieg procesów metabolicznych. Dzięki temu usprawnione zostaje usuwanie nagromadzonych płynów i akumulujących się tłuszczów.

Silne działanie przeciwzapalne zmniejsza obrzęk tkanek i wspomaga pracę nerek.

Po 6-7 godzinach

Po sześciu godzinach właściwości antybakteryjne już wzmocniły układ immunologiczny organizmu. Liczba przeciwciał walczących z bateriami chorobotwórczymi została zwiększona.

Po upływie 6-10 godzin

Skora

Witaminy, minerały i związki siarkowe, które posiada czosnek, zapobiegają utlenianiu i zwiększają dopływ tlenu do komórek. Wszystko to zapobiega pojawieniu się pierwszych oznak przedwczesnego starzenia się organizmu.

Po upływie 24 godzin

Czynne związki, które dostarcza czosnek, pozostają w organizmie i inicjują szereg działań, które usprawniają ogólne funkcjonowanie organizmu.

 • obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
 • oczyszczanie tętnic i zwiększenie ich elastyczności
 • regulowanie ciśnienia krwi
 • wzmocnienie odpowiedzi immunologicznej organizmu
 • usprawnienie wydalania nagromadzonych metali ciężkich
 • wzmocnienie kości
 • redukcja uczucia zmęczenia
 • poprawa wydolności fizycznej i psychicznej
 • przedłużenie żywotności komórek
 • zapobieganie powstawaniu żylaków
 • oczyszczanie płuc
 • sprzyja wydalaniu pasożytów z jelit
 • wyrównanie poziomu cukru we krwi
 • zapobieganie zaparciom
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych
czosnek

Choć niektórzy eksperci, aby lepiej wykorzystać jego właściwości, zalecają jeść go na surowo, inni proponują prażoną wersję. Taka obróbka termiczna również sprawia, że wpływa on korzystnie na organizm.

Dodatkowym plusem takiego przygotowania czosnku jest znaczne ułatwienie jego spożycia. W ten sposób może stać się on silnym wsparciem dla efektywniejszej detoksykacji organizmu.

Składniki:

 • 6 ząbków czosnku

Sposób przygotowania:

 • ząbki czosnku pozostawić w piekarniku na 20 minut aż do momentu, gdy staną się miękkie
 • przed zjedzeniem odczekać aż ostygną

Spożywanie:

 • zjeść sześć ząbków czosnku, a następnie w ciągu 24 godzin spożyć co najmniej dwa litry wody. Oprócz tego jeść produkty, które ułatwiają trawienie jak na przykład warzywa
 • wskazane jest, by na przeprowadzenie oczyszczania z czosnkiem przeznaczyć dzień, kiedy wyjście z domu nie będzie konieczne. Najprawdopodobniej jego zapach utrzyma się przez cały dzień

Spośród wszystkich naturalnych sposobów, w jaki można spożywać czosnek, właśnie ten cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko dzięki natychmiastowym efektom, jakie przynosi. Spróbuj zastosować w ten sposób czosnek przynajmniej raz w miesiącu i skorzystaj ze wszystkich jego naturalnych właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.