Prawidłowa postawa ciała - kilka skutecznych technik
Spędzanie każdego dnia w pracy wielu godzin na siedzeniu przy komputerze może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego organizmu. Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Medycznym Matanzas na Kubie prawidłowa postawa ciała ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i uniknięcia bólu pleców.
Dlatego w dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma technikami ułatwiającymi osiągnięcie lepszej postawy ciała.
Prawidłowa postawa ciała – kręgosłup
Kręgosłup jest Twoim głównym systemem wsparcia, dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać. Zła postawa może prowadzić do poważnych, a nawet nieodwracalnych problemów. Według badań przeprowadzonych przez szpital MAZ w Saragossie, przepukliny dysków są jedną z konsekwencji złej postawy. Kolejną jest chroniczne zmęczenie. Nieprawidłowe siedzenie, stanie lub chodzenie może jednak powodować więcej problemów niż tylko dyskomfort.
Kobiety często cierpią z powodu niewspółosiowości stawu biodrowego. Jak to się dzieje? Kiedy stoją w spoczynku, często cały ciężar ciała wspierają na jednej nodze. Noszenie wysokich obcasów lub używanie ciężkich toreb na ramię może jeszcze bardziej pogorszyć problem.
Wada postawy staje się coraz bardziej powszechna dzięki rodzajowi pracy, jaką w dzisiejszych czasach wykonuje wiele osób. Oczywiście rosną również wskaźniki otyłości, braku aktywności fizycznej i nadmiernego korzystania z technologii (telefonów, tabletów, laptopów itp.).
Kiedy pochylasz głowę w dół, aby wysłać wiadomość lub sprawdzić pocztę i media społecznościowe, kręgosłup się garbi, a ciało pochyla do przodu. Czy wiesz, że jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie cierpią na ból szyi?
Przeczytaj również: Higiena postawy – w jaki sposób powinna wyglądać
Jak wygląda prawidłowa postawa ciała?
Niektórzy podczas ćwiczeń lub podnoszenia ciężarów skupiają się tylko na tym, w jaki sposób utrzymują plecy i ramiona. Prawidłowa postawa jest jednak czymś, na co musisz zwracać uwagę przez cały czas i w każdym miejscu. Nie ma znaczenia, czy jesteś w sklepie spożywczym, jedziesz metrem, czy oglądasz telewizję w domu.
Oto kilka różnych codziennych sytuacji, w których prawdopodobnie nie zwracasz uwagi na swoją postawę. W jaki sposób powinna ona wyglądać?
Podczas siedzenia
Podeszwy stóp powinny być płasko oparte na podłodze, plecy proste, a ramiona opuszczone i cofnięte. Skrzyżowanie nóg (zwłaszcza u kobiet) może zakłócić krążenie, prowadząc do powstawania obrzęków i zmęczenia.
Kiedy stoisz
Twoje kolana powinny być lekko ugięte, a klatka piersiowa otwarta, aby mięśnie brzucha mogły się rozszerzać podczas oddychania. Pomaga to również rozłożyć ciężar ciała między nogami a klatką piersiową.
Podczas chodzenia
Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kostaryki, chodzenie jest świetną aktywnością, ale musisz zwracać uwagę na swoją postawę. Szyja i głowa zawsze powinny być wyprostowane – nie patrz w dół, ponieważ może to powodować ból w okolicy karku. Upewnij się, że najpierw stawiasz piętę, a następnie palce.
Podczas snu
Najlepszą pozycją do spania jest pozycja na boku z ugiętymi kolanami. Pomaga to utrzymać prosty kręgosłup. Niezbędny jest również wysokiej jakości materac i odpowiednio dobrane poduszki (istotna jest również ich zmiana od czasu do czasu).
Dobra postawa podczas jazdy
Właściwa postawa podczas jazdy samochodem jest korzystna dla kręgosłupa i bezpieczeństwa. Kiedy utrzymujesz się w pozycji pionowej, prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń w razie wypadku jest mniejsze. Prawidłowa postawa ciała podczas jazdy oznacza, że nie opierasz się o siedzenie ani nie opierasz głowy o zagłówek. Ustaw siedzenie tak, aby łatwo sięgać do pedałów bez konieczności pochylania się do przodu.
Prawidłowa postawa ciała – skuteczne techniki
Istnieje kilka technik, które pomogą Ci utrzymać proste plecy i uzyskać lepszą ogólną postawę. Na początku może być trochę trudno zapamiętać schemat „siedzenia prosto”, a kręgosłup lub mięśnie mogą nawet być obolałe, ponieważ nie są do tego przyzwyczajone. Ostateczne korzyści przewyższą jednak początkowy dyskomfort. Oto kilka skutecznych opcji:
Wyobrażaj sobie, że utrzymuje Cię lina
Jest to częstym elementem aktywności takich jak joga czy pilates. Musisz sobie wyobrazić, że od czubka głowy do sufitu prowadzi lina.
Załóż taśmę na plecy
W tym przypadku musisz poprosić kogoś o pomoc. Taśmę maskującą należy przykleić na plecach tak, aby tworzyła literę X. Zaczynając od prawego ramienia, przełóż taśmę do lewego biodra, przez tył talii, a następnie od prawego biodra do lewego ramienia.
Ta technika pomoże Ci utrzymać postawę. Pamiętaj tylko, że podczas nakładania taśmy ważne jest, aby ramiona były odchylone do tyłu.
Balansuj książką na głowie
Ta technika była używana przez lata, aby uczyć młode dziewczyny, jak powinny chodzić. Chodzi o to, aby trzymać głowę i szyję prosto i nie patrzeć w dół. Zapobiega to również opadaniu ramion.
Zwróć uwagę na łydki
Nie tylko kręgosłup odpowiada za kształtowanie prawidłowej postawy. Należy zwrócić uwagę również na pozostałe elementy naszego ciała, które biorą udział w jego utrzymywaniu. Nogi podtrzymują cały ciężar ciała, a łydki wykonują przy tym najcięższą pracę.
Usiądź na podłodze, wyciągnij nogi i pochyl się do przodu, aby palcami dotknąć stóp. To doskonały sposób na rozciąganie pleców, ramion i szyi, a także wzmacnianie mięśni łydek i brzucha.
Rób sobie przerwy
Jest to jedna z najbardziej wskazanych technik poprawiania postawy. Jeśli cały dzień spędzasz, siedząc przy biurku, spróbuj od czasu do czasu wstać i się przejść. Za każdym razem, gdy wstaniesz, zrób kilka okrążeń wokół biurka, poruszaj przy tym ramionami i biodrami. Kiedy siedzisz, podnieś nogi i utrzymuj proste plecy i rozluźnione ramiona.
Spojrz w lustro
Świetnym sposobem sprawdzenia, czy utrzymujesz dobrą postawę, jest przyjrzenie się sobie. Spójrz w lustro, usiądź prosto i zobacz, jak wyglądasz. Pomoże Ci to upewnić się, że robisz to dobrze.
Podsumowując: jeśli zwrócisz większą uwagę na swoją postawę i będziesz ćwiczyć niektóre z tych technik, Twoje ciało na pewno Ci za to podziękuje!