Prawdziwa przyjaźń - pomóż dziecku ją rozpoznać

Już Platon mawiał, że dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba. Jak jednak rozpoznać prawdziwą przyjaźń? Jest to szczególnie trudne, jeśli jesteśmy na początku naszego życia i patrzymy na świat przez młodzieńcze różowe okulary.
Prawdziwa przyjaźń - pomóż dziecku ją rozpoznać

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawdziwa przyjaźń nie zdarza się często, stąd jej wyjątkowość. Ale jak nauczyć nasze dziecko rozróżniania godnych zaufania osób, od toksycznych relacji? Czy istnieje sposób na skuteczne zidentyfikowanie osoby, na którą możemy liczyć? Jak przekazać tę wiedzę i umiejętność naszym dzieciom? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w owym artykule.

Oczywiście, poprzez popełniane błędy uczymy się najszybciej: jak zmienić nasze nawyki i zachowania. Czy jednak jako rodzice, możemy zrobić coś, aby uchronić nasze dzieci przed pewnymi sytuacjami i toksycznymi dla nich ludźmi?

Cenną lekcją będzie nauka rozpoznawania dobrego przyjaciela w naszym życiu. Pozwoli to Twojemu dziecku cieszyć się wszelkimi zaletami i siłą szczerej przyjaźni.

Pamiętajmy przede wszystkim, że to rodzice powinni być pierwszymi przyjaciółmi dzieci. Dajemy początek nie tylko ich życiu, ale i emocjonalnej drodze i dojrzałości. Dzielimy się doświadczeniami, przemyśleniami i popełnionymi błędami. Naturalnym etapem każdej jednostki jest przecież budowanie relacji międzyludzkich.

Nauka budowania relacji międzyludzkich

Ten moment spotyka nasze dzieci już od najmłodszych lat, chociażby w przedszkolach. Sami selektywnie dobierają się w grupy, tworzą silniejsze relacje w sąsiedztwie, czy z dziećmi w rodzinie. Jak możemy pomóc im rozpoznać szczere i prawdziwe relacje wśród grona tak wielu osób?

Praca w tym aspekcie zaczyna się, kiedy nasz potomek osiąga dumny wiek 4 czy 5 lat. Dzieci rozwijają wtedy jedną  z najważniejszych umiejętności społecznych: zdolność do kreowania nieprzypadkowych społecznych więzi i umiejętność utrzymywania ich.

Pamiętaj, że to do nich będzie zależało kogo zaproszą do swojego życia. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy im przekazać, aby intuicyjnie dostrzegali prawdziwą przyjaźń.

Co najważniejsze więc, powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci jak ważna w ich życiu jest przyjaźń i towarzyszące jej wartości. Mówi się, że szczęście jest prawdziwe tylko wtedy,  gdy współdzielone z innymi. Zarówno my jak i dzieci powinniśmy o tym pamiętać.

Prawdziwa przyjaźń – jak pomóc dzieciom ją rozpoznać?

Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.
-Antoine de Saint-Exupéry

Każdemu z nas, także rodzicom wydawać może się, że przyjaźń jest wyłącznie pozytywnym doświadczeniem. Jednak jak wiemy, na pewno bazując też na swoich doświadczeniach – niesie ze sobą szereg obowiązków i konsekwencji. Dzieci muszą pamiętać, jak ważna jest w ich życiu.

Jednak nie powinny zapominać, że tak jak wszyscy różnimy się od siebie – tak i każda przyjaźń jest inna.

prawdziwa przyjaźń kobiety

Bazować powinna jednakże na kilku podstawowych wartościach. Zatem, jaka jest prawdziwa przyjaźń? Nauczmy dzieci, że jest nią ta, która oparta jest na miłości, zaufaniu i szczerości.

Jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela?

Przede wszystkim: nie możemy wybierać przyjaciół naszych dzieci. Szczególnie w okresie nastoletnim, kiedy to przyjaciele wypierają wszelkie zainteresowania i stają się najważniejszymi osobami w życiu naszego potomstwa. To, co możemy zrobić: to poprowadzić ich tak, aby wiedzieli jak budować wartościowe relacje, w których panują szacunek i szczerość.

Nie wywołuj nieznośnej presji na dziecku, doprowadź jednak do szczerej rozmowy, bądź zainteresowany tym, z kim dziecko spędza czas i okaż temu szacunek.

Pozwól, aby Twoje szczęście z własnej woli podzieliło się z Tobą informacjami o swoich przyjaciołach. Być może zauważysz coś niepokojącego, na co warto będzie zwrócić uwagę.

Prawdziwa przyjaźń w życiu naszych dzieci

Świętowanie swoich sukcesów i osiągnięć i wsparcie w ciężkich chwilach. Krytyka w oczy, ale miłe słowa w towarzystwie. Smucą się razem z nami i cieszą wspólnie. Są przy nas w najważniejszych chwilach.

dziewczynka z misiem w okne

Przyjaciele stają po naszej stronie i zachęcają do walki z problemami. To tylko niektóre, najważniejsze cechy dobrej przyjaźni. O czym jeszcze nasze dziecko powinno pamiętać, w ocenie wartości swoich przyjacielskich relacji?

  • Prawdziwa przyjaźń jest przy Tobie, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.
  • Dobry przyjaciel traktuje Cię z szacunkiem. Mówi zawsze to co myśli, nie krytykuje za plecami, jest szczery i stały w swoich emocjach wobec Ciebie.
  • Przypomnijmy dziecku, że prawdziwa przyjaźń to taka, która trzyma się z dala od konfliktów i wykorzystywania swoich słabości.
  • Wartościowy druh jest lojalny. Nie musisz martwić się o jego utratę, nawet w przypadku kłótni.
  • Przyjaciel dobrze nas traktuje, nie wyśmiewa, docenia nasze zaangażowanie i sam z siebie je oferuje.
  • Śmieje i bawi się razem z nami. Ale i smuci się, kiedy nam wali się świat.
  • Nie jest zazdrosny o inne osoby w twoim życiu. Przyjaźń nie może przybierać toksycznego charakteru. Warto przypomnieć o tym naszym dzieciom.
  • Prawdziwa przyjaźń jest pełna otwartości i zrozumienia, dlatego przyjaciel respektuje nasze opinie i daje możliwość ich wyrażania. Nawet jeśli nie zgadzacie się – docenia i szanuje Twoje przekonania.
  • Najlepszy przyjaciel nie zmusza do robienia rzeczy, których nie chcemy. Nie wyciąga na nielubiane imprezy, nie zmusza do używek, na które nie mamy ochoty i szanuje Twoją niezależność i wolność wyboru.
  • Prawdziwa przyjaźń pełna jest wolności.

Przypomnij swojemu potomkowi, że jeśli osoby w jego życiu spełniają większość z tych cech – to mogą cieszyć się wartościowymi przyjaźniami.

Toksyczne przyjaźnie – pomóż dziecku je przezwyciężyć

Opowiemy Ci pewną historię, która zainteresuje każdego troskliwego rodzica.

Każdego popołudnia, po powrocie z liceum, Marianna zamyka się w swoim pokoju. Jej mama doskonale wie, że to jej personalny sposób izolowania się od świata i radzenia sobie z problemami.

Jej najlepsze przyjaciółki nie są dla niej wsparciem. Jedna z nich traktuje ją na “zawołanie”. Inna zaś całkowicie ją ignoruje i stopniowo odsuwa Mariannę z grupy przyjaciół. Młoda dziewczyna nie wie jak zareagować wobec ludzi, których kocha a jednocześnie zaczyna nienawidzić. Poznała właśnie gorzko-słodki świat przyjaźni. To całkowicie normalne.

Jak w każdej międzyludzkiej relacji: komunikacja ma fundamentalne znaczenie. Aby przeprowadzić nasze dziecko przez problem toksycznej przyjaźni, to właśnie odpowiedni kontakt i komunikowanie się jest naszym złotym środkiem. 

Posłuchaj swojego dziecka, bądź cierpliwym słuchaczem. Pamiętaj, że odbywa właśnie emocjonalną podróż, która definiuje samopoczucie i burzę emocji. 

Jeśli Twoje dziecko jest gotowe na wyrażanie swoich uczuć – jest to pierwszy krok do wyzwolenia i wolności od złych emocji.

Prawdziwa przyjaźń i poczucie swojej wartości

Przypomnij dziecku o jego wartości. Jako rodzice mamy ogromną siłę w kształtowaniu samooceny naszych dzieci. Jednym ze sposobów jest poświęcenie im większej uwagi. Powinniśmy też skoncentrować się na silnych stronach dziecka i ich umiejętnościach. Aby ofiarować innym przyjaźń i otrzymać ją w zamian – dzieci muszą pamiętać o swoich dobrych stronach.

Możesz zachęcić je do przyjaźni i nawiązywania kontaktów z innymi osobami z ich środowiska. Tylko otwartość pozwoli nam odnaleźć najprawdziwszych przyjaciół.

przyjaźń

Przede wszystkim musimy pomóc naszym dzieciom w przezwyciężeniu wyzwania, przed którym stają, żyjąc w toksycznej przyjacielskiej relacji. Pozwólmy im zrozumieć więzi, które budują i w których uczestniczą. Umożliwi to stabilną samoocenę dzieci i da szansę na pokonanie wyzwań wieku młodzieńczego.

Być może zainteresuje Cię: Brak przyjaciół szkodzi Twojemu zdrowiu!

Prawdziwa przyjaźń – aby ją otrzymać, trzeba ją dać

Amerykański poeta i filozof Ralph W. Emerson napisał: “Jedynym sposobem na posiadanie przyjaciela jest bycie nim.”

Przypominajmy o tym naszym dzieciom (ale i samym sobie). Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć kim jest prawdziwy przyjaciel. Kiedy traktujemy należycie innych ludzi i postępujemy właściwie – zazwyczaj otrzymujemy to w zamian.

Oferując prawdziwą przyjaźń, ostatecznie przyciągniemy ludzi, którzy także chcą i mogą ją podarować. Dobre uczynki przyciągają się do siebie.

Co najważniejsze, dzieci, które otrzymały wsparcie i wskazówki od swoich rodziców w kwestii przyjaźni – mają znacznie większe szanse na jej odpowiednie zidentyfikowanie i rozpoznanie prawdziwych przyjaciół. Pozwoli im to, na osiągnięcie kuloodpornych relacji, satysfakcjonujących doświadczeń i życiowego szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.