Pozycja łyżki: jedna z najpopularniejszych pozycji seksualnych

Wiele par lubi tę pozycję, aby na dłużej zachować poczucie intymności. Dowiedz się, dlaczego.
Pozycja łyżki: jedna z najpopularniejszych pozycji seksualnych
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Pozycja łyżki to delikatna a zarazem pełna namiętności pozycja, która pozwala partnerom zbliżyć się do siebie. Chociaż jest uważana za romantyczną pozycję, jest również podniecająca.

Nazywa się ją „na łyżeczkę”, ponieważ kształt partnerów jest podobny do sytuacji, gdy dwie łyżki są umieszczone obok siebie.

Chociaż możesz mieć inne preferowane pozycje, w pewnym momencie może ci się spodobać pozycja łyżki. Niektórzy uważają ją nawet za jedną z najlepszych pozycji, ponieważ nie musisz zbytnio wysilać się fizycznie i możesz dać się ponieść namiętności.

Jak wygląda w praktyce pozycja łyżki?

Oboje partnerzy leżą na boku na wybranej przez siebie powierzchni: łóżku, dywanie, meblach w salonie itp. Aby to wykonać, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w 2018 roku przez Reproductive System and Sexual Disorders , partnerka musi znajdować się z przodu partnera. Mężczyzna trzyma swoją partnerkę za biodra, jednocześnie ją penetrując.

Pozycja łyżki jest prosta i wygodna dla obojga partnerów. Poza tym ma dodatkową zaletę, ponieważ umożliwia masturbację partnerki w tym samym czasie, kiedy ją penetrujesz. Z tego powodu jest to pozycja, która może łatwo doprowadzić do orgazmu.

Para satisfacer a una mujer pl la cama hay que olvidarse de presionarla.

Należy zauważyć, że penetracja nie musi odbywać się tylko przez pochwę; można to również zrobić przez odbyt. Tak więc czasami, zamiast uciekać się do pozycji psa (na przykład), para woli cieszyć się pozycją łyżki.

Dlaczego jest to jedna z najlepszych pozycji seksualnych?

Pozycja łyżki jest jedną z najczęstszych w praktyce seksualnej ze względu na wiele korzyści, jakie oferuje. Tutaj wyszczególniamy je jedną po drugiej.

  • Swoboda pieszczot i masturbacji. Jak już wspomnieliśmy, pozycja łyżki daje swobodę pieszczot i masturbacji partnerki podczas penetracji. W ten sposób stymulacja różnych stref erogennych drugiej osoby sprawi, że oboje będziecie cieszyć się tym aktem jeszcze bardziej.
  • Penetracja pochwy lub odbytu. W tej pozycji możesz wykonać zarówno penetrację odbytu, jak i pochwy.
  • Aktywność obojga partnerów. Chociaż prawdą jest, że jeden z dwóch partnerów może kierować tempem i intensywnością penetracji, ta pozycja pozwala również na współpracę obu partnerów (a tym samym stymulując się nawzajem).
Para uprawiająca seks w pozycji łyżki.
  • Długotrwały seks. W pozycji łyżki seks może trwać dłużej, ponieważ osiągnięcie szczytowania zajmuje mężczyźnie trochę więcej czasu.
  • Mniejszy wysiłek fizyczny. Jak już wspomnieliśmy, w tej pozycji oboje partnerzy leżą na boku na powierzchni i nie trzeba wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie, ruchy wykonuje się wygodnie. I tak naprawdę jest to jeden z powodów, dla których jest to również najpopularniejsza pozycja wśród kobiet w ciąży w trzecim trymestrze ciąży, na co wskazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wiener (Peru).
  • Kontakt wzrokowy. Partner z przodu może wybrać między pozostaniem plecami do swojego partnera lub odwróceniem się trochę, aby nawiązać kontakt wzrokowy. Może to jeszcze bardziej ekscytować.

Pozycja łyżki: czułość i romantyczność

Pozycja łyżki to doskonała okazja do cieszenia się seksem we dwoje z dużą dawką czułości. Partner jest w stanie objąć partnerkę podczas penetracji, przekazując w ten sposób pewne poczucie „ochrony”, czułości i, wreszcie, bliskości. Innymi słowy, łyżka może iść w parze z przytulaniem i stać się, jak wyjaśnia terapeutka Sarah Hunter Murray, romantycznym przeżyciem dla obojga partnerów.

Jednak ważne jest, aby wyjaśnić, że nie musisz być romantykiem, aby się nią cieszyć. Każda osoba będzie się nią cieszyć tak, jak chce, bez względu na to, czy będzie to czułe, czy namiętne. Niezależnie od tego, jak to zrobisz, na pewno doznasz przyjemności, a to jest najważniejsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.