Późne chodzenie spać może zwiększać ryzyko otyłości

Czy słyszałeś, że późne chodzenie spać może zwiększyć ryzyko otyłości? To z kolei może poważnie się odbić na kondycji Twojego organizmu.
Późne chodzenie spać może zwiększać ryzyko otyłości

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiedziałeś, że późne chodzenie spać może zwiększać ryzyko otyłości? Zanim się temu przyjrzymy, warto zaznaczyć, że otyłość jest dziś bardzo istotnym problemem zdrowia publicznego. Ten stan może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych z układem sercowo-naczyniowym, metabolicznym i ośrodkowym układem nerwowym.

Według badań związek otyłości ze snem jest przede wszystkim powiązany z ilością i jakością snu. Jak wynika z badań, obecna dynamika pracy skłoniła ludzi do skrócenia godzin odpoczynku, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście wskaźników nadwagi i otyłości. Tym bardziej nie sprzyja zdrowiu późne chodzenie spać.

Otyłość to bardzo złożona choroba, która oddziałuje na wiele czynników, takich jak czynniki genetyczne, środowiskowe, społeczne i emocjonalne. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje to za epidemię, która szczególnie dotyka kraje rozwijające się.

Późne chodzenie spać, sen krótki i przerywany

Wspomniane badanie wiąże sen z prawdopodobieństwem cierpienia na otyłość, które wydaje się rosnąć, gdy życie zawodowe zajmuje wiele godzin, w których człowiek powinien odpoczywać.

To skrócenie czasu snu jest związane z nadmiernym używaniem lamp elektrycznych i urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety i komputery. Istnieje również bezpośredni związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, nocnymi zmianami w niektórych zawodach i podróżami transmeridianowymi.

Brak snu w dzisiejszych czasach jest również związany z nastrojem, problemami osobistymi i stresem. To predysponuje nas do ostrych lub nawet przewlekłych epizodów bezsenności.

Dlaczego czujemy się głodni?

Odczucia głodu, sytości i równowagi energetycznej są regulowane przez układ neuroendokrynny, który jest zintegrowany na poziomie podwzgórza. Ponadto są przejawem dążenia organizmu do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych.

Badania pokazują, że gdy ten system zawiedzie, problemy metaboliczne, takie jak otyłość lub niedożywienie, mogą pojawić się na drugim biegunie. Kiedy późno kładziemy się spać lub cierpimy na ostre lub przewlekłe epizody bezsenności, organizm zaczyna zwiększać swoje zapotrzebowanie metaboliczne.

Dlatego dla osób, które mają aktywny tryb życia nocnego, idealna jest konkretna dieta i aktywność fizyczna. W celu przeciwdziałania skutkom nierównowagi.

Kobieta je nocą
Nocne pragnienie jedzenia wiąże się ze zmianami metabolizmu i hormonów, które lekarze wiążą również z bezsennością.

Jak brak snu ma się do otyłości?

Badanie wskazuje, że sen jest niezbędny do prawidłowej synchronizacji hormonów. Hormony te mają określone wzorce dobowe. Kiedy ten wzorzec zostanie przerwany, z powodu braku snu, ponieważ osoba późno kładzie się spać, zmienia się jej funkcja.

Kiedy tak się dzieje, wpływa to na równowagę energetyczną, która wpływa na masę ciała, która musi mieć równowagę między spożyciem a wydatkowaniem energii. Krótki czas snu wpłynąłby na tę równowagę i spowodowałby zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość.

Jest więc oczywiste, że późne pójście spać może zwiększać ryzyko otyłości z powodu słynnego długu snu. Ta koncepcja charakteryzuje się kilkoma godzinami spędzonymi na spaniu. Ta sytuacja ma tendencję do powtarzania się, ponieważ ludzie śpią coraz mniej każdej nocy.

Ile godzin powinniśmy spać?

Według ekspertów w dziedzinie higieny snu liczba godzin różni się w zależności od etapu cyklu życia. Dorośli powinni spać od 7 do 8 godzin. W przypadku noworodków jest to od 16 do 18 godzin. Dla dzieci w wieku przedszkolnym jest to od 11 do 12 godzin, a dla młodzieży około 10 godzin.

Ma to na celu odzyskanie energii i pomoc organizmowi w przeprowadzaniu procesów metabolicznych i endokrynologicznych, o których już mówiliśmy. Ponadto dobry sen zmniejsza zmęczenie w ciągu dnia, prawdopodobieństwo nadaktywności spowodowanej niepowodzeniami ruchowymi oraz zaburzeniami fizycznymi i emocjonalnymi, a także słabą pracą lub wynikami w nauce.

Ale nie chodzi tylko o odpowiednią ilość snu. Istnieje również problem, jeśli zmieniasz rytm dobowy, ponieważ późne pójście spać jest szkodliwe, nawet jeśli śpisz pełnych 8 godzin, których potrzebuje Twój organizm.

Wskazówki dotyczące zdrowego życia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prowadzić zdrowsze życie, w tym higienę snu? Oto kilka wskazówek, które się do tego przyczynią i wpłyną na jakość Twojego życia, zmniejszając tym samym ryzyko otyłości.

Zadbaj o siebie

Dbanie o siebie opiera się na decyzjach, które każda osoba podejmuje dla swojego fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia. Dbanie o siebie ma fundamentalne znaczenie i będzie kluczem do podjęcia wszelkich innych porad lub zaleceń.

Pomaganie sobie nawzajem w ulepszaniu swoich nawyków

Działania osób wokół nas mają duży wpływ; tym bardziej, jeśli są zorientowani na pomaganie i wspieranie się nawzajem. W konkretnym przypadku snu porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, dziećmi i członkami rodziny i spróbuj pomóc sobie nawzajem w poprawie nawyków.

Zdrowe środowisko

Ten punkt jest bardzo ważny dla zdrowego życia. Późne pójście spać może zwiększać ryzyko otyłości, nie tylko ze względu na spanie poza właściwymi godzinami, ale także ze względu na wpływ środowiska.

Dlatego musisz stworzyć zdrowe otoczenie lub dobre warunki środowiskowe. Oprócz wybrania dokładnej pory snu należy wziąć pod uwagę czynniki rozpraszające. Zgaś światło, najlepiej nie mieć telewizora w pokoju i trzymać telefon komórkowy z daleka.

Podobnie badania wskazują, że dźwięki zewnętrzne, takie jak dźwięk pojazdów, mogą wpływać na jakość snu. Upewnij się więc, że Twoje miejsce odpoczynku jest również odizolowane od dźwięków, które mogą uniemożliwić Ci dobry sen.

Zdrowa dieta

Zdrowe odżywianie jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowego życia. Sposób, w jaki się fizycznie czujesz, wpływa na Twój stan psychiczny i psychiczny. Jak wykazały badania, istnieją pewne strategie żywieniowe, które pomagają zwalczać bezsenność.

Zdrowa dieta bierze pod uwagę, że istnieją produkty, które mogą sprawić, że nie będziesz spać do późna, takie jak kofeina, herbata, guarana, kakao czy yerba. Nie chodzi o ich całkowite wyeliminowanie, ale o zmniejszenie koncentracji i unikanie spożywania ich tuż przed snem.

Ćwiczenia

Podobnie jak jedzenie jest niezbędne, istotne jest również zachowanie aktywności fizycznej. Pomoże nam to czuć się bardziej komfortowo z tym, co robimy. Oprócz poprawy jakości naszego życia zyskamy również energię.

To bezpośredni sposób na zmniejszenie ryzyka otyłości. Badania wskazują, że aktywność fizyczna zmniejsza zmienne bezsenności i hipersomni.

Późne chodzenie spać a ryzyko otyłości

Jak czytasz w tym artykule, późne chodzenie spać może rzeczywiście zwiększyć ryzyko otyłości. Chociaż bezpośredni związek między snem a otyłością jest nadal badany, wykazano, że największy wpływ ma na poziomie hormonalnym.

Ponadto kładąc się późno spać i przyzwyczajając się do tego, modyfikujemy godziny jedzenia i konsumujemy więcej kalorii. Wszystko to generuje nierównowagę, która wpływa na wagę, czujność i procesy motoryczne. Najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie rad, zwłaszcza tych, które poprawią Twoje nawyki dotyczące snu. Twoje ciało i umysł Ci za to podziękują!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chamorro, R. A., Durán, S. A., Reyes, S. C., Ponce, R., Algarín, C. R., & Peirano, P. D. (2011). La reducción del sueño como factor de riesgo para obesidad. Revista médica de Chile, 139(7), 932-940
  • Zamorano Gonzáleg, Benito, Velázquez Narváez, Yolanda, Peña Cárdenas, Fabiola, Ruiz Ramos, Lucía, Monreal Aranda, Óscar, Parra Sierra, Víctor, & Vargas Martínez, José Ignacio. (2019). Exposición al ruido por tráfico vehicular y su impacto sobre la calidad del sueño y el rendimiento en habitantes de zonas urbanas. Estudios demográficos y urbanos, 34(3), 601-629. https://doi.org/10.24201/edu.v34i3.1743
  • Hita, M. E. G., Macías, K. G. A., & Enríquez, S. S. (2006). Regulación neuroendócrina del hambre, la saciedad y mantenimiento del balance energético. Investigación en salud, 8(3), 191-200.
  • Miró, E., Iáñez, M. A., & del Carmen Cano-Lozano, M. (2002). Patrones de sueño y salud. International Journal of Clinical and Health Psychology, 2(2), 301-326.
  • Restrepo, H. E., & Málaga, H. (2001). Promoción de la salud: cómo construir vida saludable. Pan American Health Org.
  • Jaramillo, T. M. U. (1999). El autocuidado y su papel en la promoción de la salud. Investigación y educación en enfermería, 17(2), 109-118.
  • Aguilar-Parra, José Manuel, & Gallego, José, & Fernández-Campoy, Juan Miguel, & Pérez-Gallardo, Eloy Rafael, & Trigueros, Rubén, & Alías-García, Antonio, & Álvarez, Joaquín, & Cangas, Adolfo Javier (2015). Influencia de programas de actividad física en la calidad del sueño de personas mayores de 55 años. Revista de Psicología del Deporte, 24(2),289-295.[fecha de Consulta 4 de Mayo de 2021]. ISSN: 1132-239X. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=235141413012
  • Cárdenas. V., Hernández, R. El sol del sueño como riesgo de obesidad.Desarrollo Cientif Enferm. Vol. 20 N° 1 Enero-Febrero, 2012.
  • Su guía para un sueño saludable. National Heart Lung and Blood Institute. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.