Poznaj związek marihuany z tytoniem i zobacz, jak go przełamać
Związek marihuany z tytoniem to relacja, która istnieje między spożywaniem obu substancji. To także sposób na wyrażenie trudności w przezwyciężeniu obu nałogów, zwłaszcza gdy dana osoba jest uzależniona od obu substancji.
Do niedawna eksperci niewiele wiedzieli o wzajemnym wpływie obu tych używek. Innymi słowy, nie wiązali ze sobą używania marihuany i tytoniu. Wydaje się jednak, że mają ze sobą ścisły związek.
Większość ludzi pali marihuanę w jointach. Aby to zrobić, większość ludzi dodaje do mieszanki tytoń, aby skręt lepiej się palił. W związku z tym spożywają obie substancje.
Wydaje się jednak, że istnieje również odwrotna zależność. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega związek marihuany z tytoniem i jak go zerwać. Zarówno konopie indyjskie, jak i tytoń są bardzo szkodliwymi substancjami, dlatego ludzie powinni unikać ich spożywania.
Na czym polega związek marihuany z tytoniem?
Konopie indyjskie i tytoń to substancje uzupełniające się, które eksperci często łączą. W rzeczywistości najnowsze statystyki wykazały ścisły związek między zażywaniem obu używek. Dzieje się tak, ponieważ konopie indyjskie są prawie zawsze spożywane z tytoniem. Poza tym wydaje się, że wiele osób po paleniu marihuany lubi wypalić papierosa.
Podobnie wiele osób decyduje się zrezygnować z jednej używki, ale nadal konsumuje drugą. To komplikuje proces i może utrudnić powrót do zdrowia.
Badania wykazały, że palenie tytoniu zwiększa również ryzyko używania marihuany przez całe życie. Ostatecznie problem polega na tym, że zależność zwiększa się i pogarsza.
Obecnie większość użytkowników marihuany to ludzie po trzydziestce. Jednak konsumpcja wśród młodych ludzi również jest bardzo wysoka. Ponadto prawie wszystkie osoby spożywające tę substancję stosują również inne narkotyki.
Może Ci się spodobać ten artykuł: Zespół abstynencyjny u noworodka – czym jest?
Dlaczego związek marihuany z tytoniem jest tak szkodliwy?
Jak wyjaśniliśmy powyżej, obie substancje są szkodliwe dla zdrowia. Spożywanie obu z nich logicznie zwiększa ryzyko. Jednak nie wykazano, aby wspólne stosowanie pogarszało ich oddzielne efekty.
Eksperci uważają, że marihuana może zwiększyć uzależniający potencjał nikotyny. Zbadali również, jak zmienia się tolerancja na te używki, gdy są przyjmowane w tym samym czasie.
Ponadto, ponieważ są to narkotyki, które zwykle się pali, oba mogą negatywnie wpływać na płuca. Oprócz wszystkich szkodliwych skutków tytoniu, powinniśmy zauważyć, że marihuana wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychotycznych.
Podobnie nie można zapomnieć o wpływie, jaki może mieć taki nałóg na poziomie osobistym i społecznym. Uzależnienie od jakiejkolwiek substancji może zniszczyć relacje i wpłynąć na pracę lub wyniki w nauce.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Podwójna patologia – na czym polega?
Jak przełamać związek marihuany z tytoniem
Ten związek jest trudny do przełamania. Przezwyciężenie uzależnienia od jednej z dwóch substancji, samo w sobie wymaga już dużo determinacji i silnej woli. Jednak jest coraz więcej środków i form wsparcia, które mogą pomóc osobom uzależnionym, aby to osiągnąć.
Po pierwsze, aby rozwiązać ten problem, państwa muszą uregulować dostępność tych leków. Innymi słowy, należy wdrożyć konkretne środki, aby powstrzymać obrót tymi substancjami, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Podobnie ważne jest, aby promować odpowiednią edukację, aby zapobiegać ich konsumpcji.
Z drugiej strony ludzie mogą uciekać się do różnych środków, aby zerwać ten związek marihuany z tytoniem. Możesz zacząć od rzucenia jednej substancji, a potem walczyć z drugą. Możesz też spróbować zrezygnować z obu w tym samym czasie.
Dostępnych jest wiele terapii psychologicznych. W rzeczywistości niektóre środki farmakologiczne pomagają ludziom rzucić uzależnienie. Jednak specjalistyczne terapie przynoszą najlepsze rezultaty i są najskuteczniejsze.
Do rozważenia
Leczenie farmakologiczne pomaga tylko zmniejszyć uzależnienie od nikotyny, ale nie jest zbyt skuteczne w rzuceniu marihuany. Związek marihuany z tytoniem wymaga wielu interwencji i interdyscyplinarnego podejścia. Najlepiej poprosić o pomoc specjalistę i wybrać najlepsze opcje i rozwiązania, aby przełamać to podwójne uzależnienie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres, Jesús Marín, and Carmen Quijada Caro. “Drogas y género: Una comparación del inicio del consumo de alcohol, tabaco y cannabis entre hombres y mujeres jóvenes en Andalucía.” ReiDoCrea: Revista electrónica de investigación y docencia creativa 6 (2017): 44-53.
- Santos, Mariana Matias, et al. “Detección del consumo de alcohol, tabaco y cannabis en estudiantes de Enfermería.” Enfermería Comunitaria (2018).
- Folgar, Manuel Isorna, and Otger Amatller Gutierrez. “Consumo combinado de tabaco y cannabis: una revisión de los factores de riesgo familiares.” Revista española de drogodependencias 42 (2017): 11-28.
- Domínguez, Encarnación Sueiro, Antonio Lopez Castedo, and Celsa Perdiz Álvarez. “Consumo de otras drogas (Diferentes del tabaco y del alcohol).” Revista de estudios e investigación en psicología y educación 14 (2017): 225-228.
- Morena Rayo, Susana, and Alejandro Villena Ferrer. “Prevención del tabaquismo: adaptarla a los nuevos tiempos o fracasar.” Revista Clínica de Medicina de Familia 12.2 (2019): 46-49.