Zespół abstynencyjny u noworodka - czym jest?

10 marca, 2021
Zespół abstynencyjny u noworodka często powoduje gorączkę, pocenie się i pobudzenie u dziecka.

Zespół abstynencyjny u noworodka to zespół objawów, których doświadcza dziecko po urodzeniu, gdy matka nadużywała pewnych leków w czasie ciąży. W rzeczywistości może się to zdarzyć zarówno przed porodem, jak i po nim.

Zespół abstynencyjny u noworodka może wystąpić w ciąży, w której matka zażywa narkotyki, takie jak heroina, metadon, a nawet marihuanę. Nie bez znaczenia jest też alkohol. Przez łożysko przenika wiele rodzajów substancji, które są odpowiedzialne za wystąpienie uzależnienia u dziecka nawet przed narodzeniem.

Dlatego płód staje się uzależnionu od tego leku, narkotyku lub substancji, podobnie jak matka. Niestety szacuje się, że co dziesiąte dziecko miało kontakt z narkotykami będąc w łonie matki. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega zespół abstynencyjny u noworodka i jak go uniknąć.

Zespół abstynencyjny u noworodka – jakie są przyczyny tego zjawiska?

Zespół abstynencyjny u noworodka

Jak już wspomniano, zespół abstynencyjny u noworodka występuje, gdy matka w czasie ciąży przyjmuje leki lub narkotyki.. Jednak nie dotyczy to wszystkich leków. Aby ta patologia wystąpiła, leki muszą przeniknąć przez łożysko i dotrzeć do płodu. Ponadto muszą to być substancje, które powodują uzależnienie.

Ten zespół może wystąpić zarówno przed, jak i po urodzeniu:

 • Zespół odstawienia prenatalnego. Występuje, gdy matka przestaje przyjmować substancje, będąc jeszcze w ciąży. Oznacza to, że dziecko cierpi na omawiany zespół jeszcze w macicy.
 • Zespół odstawienia poporodowego. Występuje, gdy matka nie przerywa przyjmowania substancji aż do samego porodu. Syndrom występuje, ponieważ po porodzie dziecko przestaje mieć kontakt z tymi substancjami. Nie jest już połączone z matką.

Może zainteresuje cię też artykuł: Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego u niemowląt

Jakie substancje mogą wywołać zespół abstynencyjny u noworodka?

Jak już wspomnieliśmy, większość leków działa na płód w łonie matki. Jednak prawdą jest, że niektóre substancje powodują ten zespół częściej niż inne.

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, że opiaty powodują ten problem u ponad połowy dzieci. Oznacza to, że matki, które zażywają heroinę lub metadon, mają 50% ryzyka, że ich dziecko będzie cierpieć na zespół odstawienia noworodków.

Chociaż wielu jest tego nieświadomych, picie alkoholu w czasie ciąży jest jedną z najbardziej szkodliwych dla dziecka czynności. Alkohol również powoduje ten zespół. Ponadto może prowadzić do bardzo poważnych patologii, takich jak wady rozwojowe i upośledzenie umysłowe.

Z drugiej strony to samo dzieje się z amfetaminą i barbituranami. Barbiturany są substancjami przeciwlękowymi i uspokajającymi, które spożywa duża część populacji, chociaż powinny być przepisywane jedynie na receptę.

Jednak kokaina nie jest w stanie wywołać tego zespołu. Nie oznacza to jednak, że narkotyk ten nie jest toksyczny dla płodu. W rzeczywistości wiele badań twierdzi, że zażywanie kokainy powoduje zaburzony rozwój płodu w łonie matki.

Substancje uzależniające

Jakie są objawy?

Objawy jakie wywołują zespół abstynencyjny u noworodka zależą od substancji, która go powoduje. Ponadto różnią się one w zależności od tego, kiedy substancja była ostatnio zażyta. Objawy pojawiają się zwykle dzień po porodzie lub nawet pięć dni później. Każde dziecko inaczej doświadcza tej sytuacji.

Najczęstsze objawy to:

 • Drżenie i konwulsje.
 • Dziecko jest bardzo rozdrażnione, nieustannie i bardzo głośno płacze.
 • Występują problemy ze snem.
 • Napięcie mięśniowe.
 • Dziecko ma trudności z odruchem ssania i dlatego nie jest należycie odżywione. Może też wymiotować.
 • Biegunka, odwodnienie i nadmierne pocenie się są również częstymi objawami.

Co ciekawe, wcześniaki mają zwykle łagodniejsze objawy i szybciej wracają do zdrowia. Jednak większość z nich doświadcza gorączki i przekrwienia błony śluzowej nosa.

Może przeczytasz też artykuł: Wgłębienie krzyżowe: czy zagraża zdrowiu mojego dziecka?

Podsumowanie

Jedynym sposobem uniknięcia zespołu abstynencji noworodków jest unikanie przez matki używania substancji psychoaktywnych w czasie ciąży ze świadomością, że ich spożycie może mieć wpływ na płód. Jeśli jesteś w ciąży, o ile to możliwe, staraj się nie zażywać żadnych leków w tym okresie.

Jeśli natomiast znasz matkę, która jest w takiej sytuacji, spróbuj skonsultować się z lekarzem. Z pewnością pomoże ci doradzić lub zachęcić ją do rzucenia palenia lub zażywania substancji uzależniających. Żadne środki ostrożności aby chronić dziecko nie idą na marne.

 • Hudak, M. L., & Tan, R. C. (2012). Neonatal Drug Withdrawal. PEDIATRICS, 129(2), e540–e560. https://doi.org/10.1542/peds.2011-3212
 • El consumo de cocaína durante el embarazo: su detección y efectos. (1997). Revista Panamericana de Salud Pública, 1(3), 244–244. https://doi.org/10.1590/S1020-49891997000300018
 • El síndrome de abstinencia neonatal ligado con discapacidades educativas – HealthyChildren.org. (n.d.). Retrieved August 17, 2019, from https://www.healthychildren.org/Spanish/news/Paginas/Neonatal-Abstinence-Syndrome-Linked-to-Educational-Disabilities.aspx
 • Porcel Gálvez, A. M., Ortega Martínez, S. M., Barrrientos Trigo, S., Ferrinho Ferreira, R., & Martínez Lara, C. (2014). Síndrome de abstinencia neonatal. Enfermería Global (Vol. 13). Servicio de Publicaciones, Universidad de Murcia. Retrieved from http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412014000400019