Wgłębienie krzyżowe: czy zagraża zdrowiu mojego dziecka?

Wgłębienie krzyżowe może być zwykłym wgłębieniem w skórze lub w niektórych przypadkach może się wiązać z patologiami rozwojowymi. Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat, i jakie konsekwencje może powodować.
Wgłębienie krzyżowe: czy zagraża zdrowiu mojego dziecka?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Niektóre dzieci mają małe wgłębienie w dolnej części pleców. Obszar ten nazywany jest również obszarem lędźwiowym lub obszarem krzyżowym, ponieważ znajduje się tam kość krzyżowa. Stąd ten mały dołek określa się jako wgłębienie krzyżowe.

Wgłębienie krzyżowe może być zwykłym dołkiem, które nie powoduje dyskomfortu ani specyficznych objawów. Jednak czasami to zagłębienie łączy się z kanałem kręgowym, więc może powodować problemy na poziomie układu nerwowego. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat i należy leczyć ten stan.

Co to jest wgłębienie krzyżowe?

Dziecko leżące na brzuchu

Jak wspomnieliśmy, wgłębienie kości krzyżowej to wklęsłość lub wgłębienie, które pojawia się w dolnej części pleców. Występuje od urodzenia. Jak wyjaśniają specjaliści Kliniki Mayo, zwykle znajduje się tuż nad fałdem pośladkowym.

Prawda jest taka, że ​​większość tego typu dołków ma charakter całkowicie nieszkodliwy. Jednak pewien odsetek może się wiązać z dysrafią rdzeniową. Zgodnie z artykułem w Acta Pediátrica dysrafia rdzeniowa odnosi się do pewnych wrodzonych anomalii, które powodują niepełne zamknięcie pewnych struktur, takich jak kręgosłup.

Chodzi o niejednorodną grupę wad rozwojowych, które powodują, że tkanka nerwowa pozostaje bardziej odsłonięta. W tym samym badaniu potwierdzono, że od 40 do 95% dzieci z dysrafią kręgosłupa wykazuje również pewne zmiany na powierzchni skóry. W wielu z tych przypadków ta zmiana może się objawiać jako wgłębienie kości krzyżowej.

Przede wszystkim należy podejrzewać, że wgłębienie krzyżowe jest niebezpieczne, jeśli znajduje się w pobliżu kosmyka włosów lub występują zmiany koloru na skórze w tej okolicy.

Problem polega na tym, że w takich przypadkach zmiany neuronalne mogą pociągać za sobą różne zmiany neurologiczne, moczowe, odbytnicze, a nawet ortopedyczne. Dlatego ważne jest, aby je rozróżniać i poddawać leczeniu.

Wgłębienie krzyżowe i jego rodzaje

Wgłębienie krzyżowe może mieć charakter typowy lub nietypowy. To proste rozróżnienie pozwala nam zaklasyfikować, czy jest to łagodna zmiana, czy coś poważnego. Typowe lub normalne wgłębienie krzyżowe ma niewielki rozmiar i znajduje się w zagłębieniu między pośladkami.

Zwykle nie przekracza też pięciu milimetrów średnicy. Znajduje się ponadto stosunkowo blisko krawędzi odbytu. Występuje dość często i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dysrafii. W rzeczywistości szacuje się, że tego typu wgłębienia pojawiają się u prawie 5% zdrowych noworodków.

Jednak w szczególnych przypadkach znajdujemy nietypowe wklęsłości. Po pierwsze, mają większy rozmiar. Mają ponad pół cala głębokości i znajdują się dalej od odbytu. Mogą występować bliżej któregoś boku.

Nietypowy dołek jest uważany za czynnik ryzyka dysrafii rdzeniowej. Kiedy są bardzo głębokie, może dojść do zakłócenia komunikacji z kanałem kręgowym. Kanał kręgowy jest bardzo wrażliwą strukturą, przez którą biegną liczne włókna nerwowe.

Dlatego ta zakłócona komunikacja może powodować uszkodzenia kręgosłupa i neurologiczne. Tego rodzaju wgłębieniom mogą towarzyszyć zmiany koloru skóry, guzki, a nawet obszary nietypowego wzrostu włosów.

Czym się różni wgłębienie krzyżowe od torbieli włosowej?

Jak wyjaśniono w klinice Uniwersytetu Navarra, torbiel włosowa to cysta, która zawiera w sobie owłosione formacje. Podobnie jak w przypadku wgłębienia krzyżowego, występuje w obszarze między pośladkami, tuż nad pośladkami.

W torbieli włosowej gromadzą się włosy, martwe komórki, substancje odpadowe i płyn, co prowadzi do jej powiększania się. Zwykle rozwija się po urodzeniu. Występuje częściej u mężczyzn i przy wielu okazjach ulega zakażeniu. Powoduje to silny ból i obrzęk.

Przyczyny dołka krzyżowego

Prawda jest taka, że ​​do dnia dzisiejszego nie zidentyfikowano przyczyn wgłębienia kości krzyżowej. Wiadomo, że jest to coś wrodzonego, że występuje od urodzenia. I tak cecha, jak wskazaliśmy w poprzedniej sekcji, pozwala na odróżnienie go od torbieli włosowej.

Nietypowe wgłębienia mogą również wynikać z wady zamknięcia struktur linii środkowej między pośladkami. Jednak nie wiadomo również dokładnie, dlaczego dochodzi do takiego zdarzenia.

Może Cie również zainteresować ten temat dotyczący dzieci: Trądzik niemowlęcy: przyczyny i leczenie

Jakie objawy wywołuje wgłębienie krzyżowe i jak się je diagnozuje?

Wgłębienie krzyżowe

Ogólnie rzecz biorąc, wgłębienie kości krzyżowej nie daje żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ są to głównie zwykłe, naturalne wklęsłości. Jest to tylko pewna zmiana w budowie skóry dolnej części pleców.

Jednak nietypowy dołek krzyżowy może wiązać się z pewnymi objawami. Zależy to od tego, czy rzeczywiście wskazuje na dysrafię rdzeniową. Dlatego, aby go odpowiednio zdiagnozować, wymagane jest dokładne badanie fizyczne.

Konieczne jest zmierzenie i sprawdzenie właściwości wgłębienia. Jeśli jest bardzo duże lub głębokie, należy przeprowadzić serię testów uzupełniających, aby go zbadać. To samo dotyczy sytuacji, gdy pojawia się więcej wgłębień, następuje przebarwienie skóry lub znajduje się zbyt daleko od odbytu.

Według badania opublikowanego w Archives of Disease in Childhood, ultrasonografia to najlepsza metoda do badania wgłębienia krzyżowego. Szacuje się, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości istnieje sześć razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś problemu z kręgosłupem.

Ultrasonografia (USG) to preferowaną technika, ponieważ jest niedroga, szybka i bezpieczna. Jeśli jednak pozostają pytania dotyczące diagnozy, można również wykonać rezonans magnetyczny. Pozwala on na zbadanie tkanek z większą precyzją.

Może ci się spodobać także ten temat: Najczęstsze noworodkowe choroby układu oddechowego

Możliwe komplikacje

Komplikacje wynikające z wgłębienia krzyżowego pojawiają się w przypadku nietypowych wklęsłości. Mogą być związane między innymi z rozszczepem kręgosłupa lub zespołem uwięzi rdzenia kręgowego.

Rozszczep kręgosłupa to wrodzona wada rozwojowa. Dochodzi do niej, gdy kanał nerwowy nie zamyka się prawidłowo. Istnieją różne typy, ale ten związany z wgłębieniem kości krzyżowym to utajony rozszczep kręgosłupa.

Charakteryzuje się niewielkim otworem w kręgosłupie. Ten otwór pojawia się, ponieważ kręgosłup nie rozwinął się prawidłowo w tym miejscu. Może nie dawać objawów i jest zwykle wykrywany w okresie dojrzewania lub dorosłości.

Z drugiej strony zespół uwięzi rdzenia kręgowego występuje, gdy występuje blizna, która zakotwicza rdzeń kręgowy. Może prowadzić do nietrzymania moczu i kału, osłabienia kończyn dolnych, a nawet trudności ze wstawaniem.

Leczenie wgłębienia krzyżowego

W przypadku typowego wgłębienia krzyżowego nie jest konieczne ani nie istnieje żadne specjalne leczenie. Jedyną istotną rzeczą jest zapobieganie gromadzeniu się brudu w tym obszarze. W przeciwnym razie mogą wystąpić infekcje, ponieważ dołek znajduje się bardzo blisko odbytu i może być skażony bakteriami jelitowymi.

Dlatego też, podczas pielęgnacji niemowląt, ważne jest, aby dobrze czyścić ten obszar i zwracać uwagę przy każdym przewijaniu. W przypadku, gdy wgłębienie jest nietypowe, w zależności od ryzyka może być konieczne konkretne leczenie.

Wgłębienie kości krzyżowej.

Konieczne jest, aby każdy przypadek został dokładnie obejrzany i zbadany przez lekarza. U dzieci z wadami zamknięcia kanału nerwowego mogą się okazać konieczne zabiegi chirurgiczne w celu złagodzenia wady.

Postępujesz zgodnie z rozpoznanym typem dołka krzyżowego

Idealnie byłoby, gdyby wszystkie noworodki zostały dokładnie przebadane. Jeśli widoczne jest wgłębienie kości krzyżowej, należy go wstępnie zbadać. W tym celu mierzy się dołek i szuka innych oznak lub zmian wokół niego.

Jeśli wszystko inne jest normalne, dziecko jest w dobrym zdrowiu, a dołek krzyżowy jest niewielki, to nic więcej nie trzeba robić. Przeciwnie, jeśli występują jakieś znaki ostrzegawcze lub wgłębienie jest nietypowe, należy udać się z dzieckiem do specjalisty.

Konieczne będzie dokładniejsze zbadanie tej zmiany. Ponadto lekarz ustali, czy dziecko może mieć jakieś zmiany neurologiczne lub wady rozwojowe. W ten sam sposób, w zależności od wyników, zostanie rozważone najlepsze leczenie dla każdego przypadku.

Musimy pamiętać, że w większości przypadków mamy do czynienia z typowym wgłębieniem kości krzyżowe. To tylko niewielka zmiana na skórze. Należy jednak wykluczyć, że jest to problem neurologiczny. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.