Psychoterapia online na wyciągnięcie ręki

Psychoterapia online ułatwia ludziom dostęp do pomocy. Nie trzeba się przemieszczać, by skorzystać z dobrodziejstw pomocy psychologicznej.
Psychoterapia online na wyciągnięcie ręki
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Cyfrowa rzeczywistość zmienia nasz świat. Psychoterapeuci coraz częściej spotykają się z pacjentami online. Psychoterapia online to duże ułatwienie o niewątpliwych zaletach.

Jesteśmy coraz bardziej zajęci i mamy coraz mniej czasu. Praca, plany, wypełniony kalendarz… Brakuje nam czasu i zależy nam na szybkiej dostępności usług tak samo jak na ich jakości.

Czy pomoc psychologiczna online to dobry pomysł?

Pole psychologii wie o tym i oferuje nowe perspektywy. Badanie opublikowane w 2018 roku w magazynie Journal of Medical Internet Research wskazuje na coś ważnego. Psychoterapia online ułatwia ludziom dostęp do wsparcia psychologicznego. Jest prostsza i bardziej dopasowana do naszych potrzeb.

W świecie, w którym zdrowie psychiczne bywa zaniedbywane, pomoc psychologiczna zbliża się do nas i oferuje nam elastyczniejszą ofertę. To dobra okazja do zatroszczenia się o siebie i swoje dobre samopoczucie.

Dlaczego psychoterapia online cieszy się powodzeniem?

Teleporada

Wiele osób zgłasza się po pomoc psychologiczną online codziennie. Powodów, dla których wykorzystujemy Internet jako pierwsze źródło wsparcia w przypadku problemów i wyzwań życiowych są różne i można je podsumować w kilku punktach:

  • Możliwość wybrania psychologa. Wystarczy przejrzeć jego profil i doświadczenie, by dopasować odpowiednią osobę do naszych potrzeb.
  • Oszczędność czasu. Nie trzeba się przemieszczać ani czekać. Wystarczy umówić się na wizytę i połączyć z terapeuta1 za pomocą urządzenia elektronicznego.
  • Dostępność. Wiele osób po prostu nie ma dostępu do psychoterapeuty w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Osoby mieszkające za granicą nie znajdują z kolei pomocy w swoim języku ojczystym. Wówczas psycholog online to najlepszy pomysł.
  • Bliskość i dyskrecja. Pomoc psychologiczna online daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy w domu, czujemy się zrelaksowani i mamy wszystko pod kontrolą. Ułatwia to nawiązywanie relacji terapeutycznej.

Kryzysowa psychoterapia online gratis

Każdy z nas miewa kryzysowe momenty. Rozstania, problemy w pracy, stres, zaburzenia lękowe, uzależnienia… Otrzymanie pomocy psychologicznej nie jest takie proste. Kolejki są długie, a przepracowani psychologowie opłacani z kasy chorych nie zawsze spełniają nasze oczekiwania.

Można zgłosić się po pomoc prywatnie, ale często jest to bardzo drogie. Niektórzy specjaliści oferują jednak jednorazowe konsultacje gratis. Psychoterapeuta dający sesje online żyje ze swojej pracy. Ten model terapeutyczny funkcjonuje zatem dzięki zaangażowaniu i relacji terapeutycznej zorientowanej na dobre samopoczucie i równowagę.

Nie jest trudno znaleźć psychoterapię online w przystępnej cenie, która zagwarantuje nam postępy.

Psychoterapia online: czy to działa?

Rozmowa wideo z lekarzem

Wiele osób szuka pomocy psychologicznej online. Wystarczy kliknąć, by znaleźć ofertę odpowiednią do swoich potrzeb, która będzie tak samo skuteczna jak tradycyjna.

To zatem możliwe. Wideorozmowa nie jest mniej skuteczna od spotkania w cztery oczy. To wszystko staje się realne dzięki empatiiOna bowiem odpowiada za skuteczność terapii i budowanie zaufania pomiędzy pacjentem a terapeutą.

Dobry terapeuta potrafi bowiem czytać emocje, potrzeby i lęki pacjenta także przez ekran. Bliskość emocjonalna jest realna i nie ma tu znaczenia dystans. Można opracować skuteczne strategie pomocy także na odległość.

Psychoterapia online to zatem przyszłość pomocy psychologicznej dopasowująca się do nowych realiów. Każdy z nas może bowiem z niej skorzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arana Bilbao, José Luis, and Javier Jesús González Martínez. Mecánica de fractura. Servicio Editorial de la EHU-UPV, 2002.
  • Barrois, B., P. Ribinik, and B. Davenne. “Esguinces de tobillo.” EMC-Kinesiterapia-Medicina Física 23.4 (2002): 1-9.
  • PIERA, MERCÈ. “Esguinces y torceduras.” Farmacia Profesional 19.1 (2005).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.