Podwójna patologia - na czym polega?

Podwójna patologia łączy objawy zaburzenia psychicznego z objawami wywoływanymi przez lek w organizmie, takimi jak nerwowość czy agresywność.
Podwójna patologia - na czym polega?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Termin podwójna patologia może być używany dla osoby cierpiącej na dwa dowolne zaburzenia jednocześnie. Jednak w szczególności jest używany w przypadkach, w których ktoś cierpi na zaburzenia psychiczne i jednoczesne uzależnienie.

Innymi słowy, ktoś, kto cierpi na podwójną patologię, to osoba, która ma jakieś zaburzenie psychiczne i uzależnienie od jakiejkolwiek substancji. W praktyce oznacza to szeroki zakres możliwości w ramach tej patologii.

Podwójna patologia występuje znacznie częściej, niż nam się wydaje. Szacuje się, że około 40% osób spożywających alkohol cierpi na jakąś chorobę psychiczną. W rzeczywistości szacuje się, że zjawisko to występuje u prawie 53% osób zażywających jakiegokolwiek narkotyku.

Ponieważ jest to okoliczność, która dotyka dziś wielu ludzi, w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o zjawisku jakim jest podwójna patologia.

Podwójna patologia – na czym polega?

Jak wspomnieliśmy, termin ten odnosi się do sytuacji osoby, która cierpi na uzależnienie od jakiejkolwiek substancji, a ponadto na zaburzenie psychiczne.

Ważne jest, aby wiedzieć, że uzależnienie może być zarówno od legalnych, jak i nielegalnych substancji. Na przykład osoba z podwójną patologią może być uzależniona od tytoniu lub alkoholu. Są to legalne substancje, które są społecznie akceptowane, ale wywierają wiele szkodliwych skutków dla tych, którzy je przyjmują.

Odmowa piwa

Mogą to być również narkotyki, takie jak amfetamina, kokaina, barbiturany i tak dalej. W rzeczywistości uzależnienie może nawet wynikać z pewnych zachowań, takich jak seks.

Z drugiej strony podwójna patologia może również wynikać z szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych. Osoba z tym zaburzeniem może cierpieć między innymi na schizofrenię, depresję czy zespół nadpobudliwości.

Podwójna patologia obejmuje wiele różnych okoliczności. Na przykład może to być osoba z depresją i uzależnieniem od alkoholu lub osoba z nadpobudliwością i uzależnieniem od marihuany.

Osoby te są bardzo narażone na wykluczenie społeczne i problemy ekonomiczne. Dodatkowo sam fakt zażywania tego typu substancji komplikuje diagnostykę i leczenie chorób psychicznych.

Pamiętaj, że obie kwestie idą w parze. Zarówno zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do uzależnienia jak i odwrotnie. W rzeczywistości liczne badania pokazują, że używanie marihuany może w niektórych przypadkach wywołać atak psychotyczny.

Może zainteresuje cię też artykuł: Nawyki szkodliwe jak palenie – 6 przykładów

Podwójna patologia – jakie są objawy?

Biorąc pod uwagę, że każde zaburzenie psychiczne może być związane z uzależnieniem z powodu substancji lub zachowania, objawy są bardzo zróżnicowane. Objawy i oznaki podwójnej patologii będą zależeć od zaburzenia osoby i uzależnienia, na które cierpi.

Jednak prawdą jest, że większość cierpi na pogorszenie stanu zdrowia z powodu stosowania tej substancji. Zaburzenia, specjaliści najbardziej wiążą z tymi zachowaniami to:

  • Psychoza. Jest to stan, w którym zmienia się nasze postrzeganie rzeczywistości. Ludzie dotknięci psychozą często mają złudzenia, które są fałszywymi przekonaniami. Co więcej, dotknięty syndromem nie opiera ich na rzeczywistości. Cierpią także na halucynacje, to znaczy widzą, słyszą lub czują rzeczy, których nie ma.
  • Zaburzenia osobowości. Osoby mają trudności z postrzeganiem sytuacji i ludzi “na trzeźwo” oraz z podchodzeniem do nich z odpowiedniej perspektywy. Na przykład może to być osoba paranoiczna, która ma tendencję do nieufności wobec wszystkich wokół siebie.
  • Zaburzenia nastroju. Charakteryzują się one głównie zaburzeniami emocjonalnymi. Może to być ktoś, kto doświadcza okresów nadmiernego smutku lub euforii. Główne z nich to depresja i mania.
  • Niepokój oraz stany lękowe. Powoduje takie objawy, jak ciągła nerwowość i uczucie paniki. Powoduje również pocenie się, drżenie i tachykardię.
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Kobieta zakrywa twarz

Ogólnie rzecz biorąc, objawy wywoływane przez te zaburzenia należy dodać do objawów wywoływanych przez substancję odpowiedzialną za uzależnienie. Nie bez znaczenia jest również syndrom odstawienia oraz towarzyszące mu uporczywe objawy.

Podsumowanie

Podwójna patologia to kwestia dotykająca wielu osób w naszym środowisku. Ponadto są to przypadki, w których uzyskanie właściwej diagnozy i leczenia jest bardzo skomplikowane.

Przede wszystkim, aby pomóc tym ludziom, musimy doprowadzić ich do całkowitej abstynencji od narkotyków, których używają lub od zachowań uzależniających. Bardzo ważne jest, aby dostarczyć wsparcie rodziny i przyjaciół.

Ponadto musimy zapewnić stabilizację zaburzeń psychicznych. Dlatego jeśli uważasz, że cierpisz na tę chorobę lub myślisz, że ktoś w twoim otoczeniu cierpi, nie wahaj się udać się do lekarza lub psychologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.