Nadpobudliwość u osób dorosłych - 6 wskazówek dotyczących jej leczenia

Nadpobudliwość u osób dorosłych - 6 wskazówek dotyczących jej leczenia

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2021

Objawy nadpobudliwości w wieku dorosłym różnią się od objawów występujących w dzieciństwie. W poniższym artykule dowiesz się, jak je zidentyfikować i co zrobić, aby leczyć nadpobudliwość.

Nadpobudliwość w wieku dorosłym to problem, którego wielu ludzi nie rozpoznaje.

W końcu większość z nich kojarzy ją z małymi dziećmi lub uczniami. Jednak osoby, które nie otrzymują właściwego leczenia jako dzieci, mają większe szanse cierpieć na nadaktywność jako osoba dorosła.

Poniżej dowiesz się, jak rozpoznać i leczyć nadaktywność w wieku dorosłym.

Dlaczego nadpobudliwość występuje u dorosłych?

Nadpobudliwość występuje wtedy, gdy dana osoba wykonuje wiele zadań jednocześnie i nie kończy żadnego z nich. Nadpobudliwi ludzie czują się niespokojni. Nadpobudliwość może objawiać się na różne sposoby zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Charakteryzuje się głównie następującymi objawami:

  • Impulsywność.
  • Krótki czas koncentracji.
  • Brak koncentracji.
  • Trudności w zarządzaniu czasem.
  • Nieumiejętność pozostawania nieaktywnym.
  • Niespójność w działaniach.

Co więcej, nadaktywna osoba nigdy nie pozostaje w tym samym miejscu, mówi bardzo dużo i ma problem z utrzymaniem milczenia. Może też być bardzo niecierpliwa. Najlepiej widać to, gdy musi stać w kolejkach (w banku lub w przestrzeni publicznej) i nie potrafi czekać spokojnie na swoja kolej.

Podobnie osoby z nadaktywnością często przerywają innym. Ludzie nie są tak dobrze zaznajomieni z nadaktywnością u dorosłych, tak jak w przypadku dzieci. Występuje jednak częściej, niż mogłoby Ci się wydawać.

Jest to zaburzenie emocjonalne i psychiczne, które powoduje zmienne nastroje, słabe zdolności planowania codziennych czynności, brak pewności siebie i słabe lub nieregularne skupienie uwagi.

W rezultacie nadpobudliwi dorośli to często osoby o niskiej samoocenie, żyjące w skomplikowanych romantycznych związkach, niewielkich interakcjach społecznych i odnoszące częste porażki. Głównymi problemami, które powstają w wyniku takich problemów są: lęk, depresja, zaburzenia osobowości i zażywanie narkotyków.

Nadpobudliwość i jej leczenie w przypadku dorosłych

Przede wszystkim powinieneś spotkać się z psychologiem, który przeanalizuje Twoją sprawę i postawi diagnozę. Jeśli naprawdę cierpisz na dorosłą wersję ADHD, następnym krokiem powinno być dowiedzenie się czegoś o tym zaburzeniu, aby zrozumieć, czym ono jest i jak wpływa na ludzi i inne obszary życia.

Dostępne są różne opcje walki z nadpobudliwością. Wiele z nich obejmuje terapię poznawczą lub behawioralną, która koncentruje się na modyfikacji pewnych nawyków wraz z upływem czasu. Oto kilka wskazówek dotyczących nadaktywności u dorosłych:

  1. Wyrzuć to z siebie

Rozmowa z przyjacielem a nadpobudliwość

Zawsze dobrze jest rozmawiać z ludźmi, którym możesz zaufać… jeśli tylko jest to ktoś, kto może (lub kto chce) pomóc, wspierać i będzie Cię szanować. Bardzo ważne jest, aby móc polegać na kimś, kto jest w stanie odstawić na bok osądzanie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów

  1. Oddychaj

Kobieta ćwicząca prawidłowe oddychanie.

Skoncentrowane oddychanie może przynieść wiele korzyści w przytłaczających sytuacjach lub w chwilach niepokoju. Aby odzyskać spokój, należy skupić się na ruchach swojego ciała za każdym razem, gdy wdychasz i wydychasz powietrze – tak długo, aż się uspokoisz.

Ta technika pozwala nam przestać koncentrować się na negatywnej stronie różnych rzeczy.

  1. Unikaj przerywania innym

Dwie rozmawiające osoby.

Aby nie przeszkadzać innym, możesz spróbować odliczać do 10, zanim zaczniesz mówić. Powinieneś ćwiczyć aktywnie słuchanie tego, co mówią inni, bez komentowania, chyba że bezpośrednio poproszą o opinię.

  1. Odpręż się

W przypadku nadaktywności dorosłych można wypróbować różne techniki relaksacyjne. Czasami medytacja będzie najlepszym rozwiązaniem. W innych przypadkach pomocny będzie relaksujący prysznic lub spacer po parku.

Ważną rzeczą jest znalezienie metody, która najlepiej pomoże Ci uspokoić umysł i niekontrolowany napływ pomysłów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Cztery relaksujące napary do przygotowania w domu

  1. Bądź bardziej zorganizowany

Zorganizowana kobieta.

Kolejną przeszkodą, którą nadaktywni ludzie muszą rozwiązać, jest bałagan w ich otoczeniu (w pracy lub w domu).

  • Możesz zorganizować się na wiele sposobów, takich jak tworzenie list rzeczy do zrobienia, prowadzenie kalendarza lub używanie karteczek samoprzylepnych.

Możesz również zrobić sobie jeden dzień wolny od planowania, aby uporządkować biurko lub miejsce do pracy i powoli zmieniać nawyki, aby zapobiec gromadzeniu się stosów różnych rzeczy (możesz spróbować odłożyć czyste ubrania zamiast zostawiać je na krześle lub odstawić foldery na półkę, zamiast układać je na biurku).

  1. Ogranicz rzeczy, które Cię rozpraszają

Ludzie nadpobudliwi bardzo łatwo się rozpraszają. W związku z tym należy ograniczyć rozpraszające elementy poprzez ich usunięcie z obszarów służących nauce lub pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.