Zaburzenia nastroju - co powinieneś o nich wiedzieć?

20 czerwca, 2020

Zasadniczo istnieją dwa zaburzenia nastroju: lęk i depresja. Są dość powszechne w dzisiejszym świecie, ale można je wyleczyć za pomocą odpowiednich terapii.

Zaburzenia nastroju dotykają znacznego odsetka populacji. Ponadto przewiduje się, że częstość jego występowania wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat.

Prowadzony przez nas styl życia, który wiąże się z niepewnością, presją społeczną i pracą negatywnie przyczynia się do stanu umysłu i może bardzo utrudniać utrzymanie pozytywnego nastawienia.

Zaburzenia nastroju mogą wpływać na Twoje nawyki życiowe, stan zdrowia i samopoczucie. Nawet mogą wywołać inne psychiczne patologie i zmiany organiczne.

Lęk

Zacznijmy od lęku. Lęk to stan alarmowy, który wytwarza reakcję psychiczną i fizyczną w oczekiwaniu na niebezpieczeństwo. Nasze ciało reaguje poprzez różne reakcje na bodźce, które postrzega jako zagrożenie.

Jednak gdy reakcje te występują ze zbyt dużą intensywnością lub są przedłużone w czasie, stają się patologią.

Depresja jako zaburzenia nastroju

Następnie przejdźmy do depresji. Depresja jest chorobą zależną od wielu czynników, w której z czasem pojawiają się również zaburzenia nastroju. Osoba cierpiąca na tę chorobę nie jest w stanie odczuwać pozytywnych emocji ani się cieszyć.

Do najbardziej typowych objawów depresji należą brak energii i witalności oraz utrata zainteresowania. Dana osoba może nie czuć się na siłach, by stawić czoła różnym aspektom życia codziennego. W zależności od nasilenia objawów można ją zaklasyfikować jako łagodną, ​​umiarkowaną lub ciężką depresję.

Zmartwiona kobieta

 • Łagodna depresja: osoba dotknięta chorobą może normalnie wykonywać codzienne czynności. Jednak przez większość dnia jest pogrążona w depresji. Ogólnie rzecz biorąc, traci się zainteresowanie lub zdolność do czerpania przyjemności z zajęć.
 • Umiarkowana depresja: w tych przypadkach objawy nasilają się, co utrudnia wykonywanie zwykłych czynności. Towarzyszy temu utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości. Mogą również pojawić się powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie, obniżona zdolność koncentracji, nieumiejętność podejmowania decyzji i zaburzenia snu.
 • Ciężka depresja: są to przypadki, w których pacjent musi być pod stałym nadzorem.
Zaburzenia nastroju można podzielić na dwie główne grupy: lęk i depresję

Może Cię zainteresować: Gdy depresja dotknęła Twojego przyjaciela

Jak leczy się zaburzenia nastroju?

Wspólne przeprowadzanie różnych rodzajów terapii pozwala rozpocząć leczenie skojarzone. Specjaliści zalecają łączenie terapii farmakologicznych z terapiami psychologicznymi.

Leczenie farmakologiczne

Wybierając odpowiednie leki dla każdego przypadku ocenia się skuteczność różnych składników aktywnych w stosunku do ich możliwych działań niepożądanych. Jeśli cierpisz na zaburzenia nastroju pamiętaj, że ważne jest, aby brać leki zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Poprawa objawów dzięki lekom może zająć od 2 do 4 tygodni. Wielu pacjentów, którzy nie zostali o tym wcześniej poinformowani rezygnuje z leczenia, nie dając lekom czasu na zadziałanie.

Najczęstsze działania niepożądane tych leków to:

 • Ból głowy
 • Nudności
 • Bezsenność
 • Suchość w ustach
 • Zaparcia i trudności w oddawaniu moczu
 • Niewyraźne widzenie
 • Senność

Przeczytaj także: Depresja – 5 zdrowych przekąsek na lepsze samopoczucie

Zalecenia higieniczno-dietetyczne

Zalecenia higieniczno-dietetyczne mogą pomóc nam poprawić skuteczność leczenia farmakologicznego i zapobiec nawrotom.

Przede wszystkim zaleca się ćwiczyć i utrzymywać aktywne życie przestrzegając odpowiedniej liczby godzin odpoczynku. Staraj się być zajęty, to pomoże Ci uniknąć negatywnych myśli.

Psycholog robiący notatki

Właściwa i zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw pozwala złagodzić zaparcia związane z leczeniem. Konieczne jest unikanie spożywania alkoholu, ponieważ zwiększa on skutki uboczne leków i obniża ich skuteczność.

Leczenie zaburzeń nastroju powinno łączyć leki z terapią psychologiczną

Leczenie psychologiczne

Psychoterapia w zaburzeniach nastroju zapewnia zasoby, wiedzę i wsparcie osobie chorej. Podczas sesji zachęca się pacjenta do reakcji na zmianę nastroju, pracuje się nad samooceną i kontrolą usposobienia emocjonalnego.

Zaburzenia nastroju można wyleczyć

Nastrój może być normalny, dobry lub zły. Jednak osoba cierpiąca na zaburzenia nastroju traci poczucie kontroli nad swoim nastrojem i odczuwa ogólny dyskomfort. Należy połączyć leczenie farmakologiczne i psychologiczne z zastosowaniem środków higieniczno-dietetycznych. 

 • Posada Villa, J. (2018). Prevalencia de trastornos mentales y uso de servicios. Resultados preliminares del estudio nacional de salud mental, Colombia, 2003. Revista Colombiana de Rehabilitación. https://doi.org/10.30788/revcolreh.v5.n1.2018.277

 • Jordana, G. B. (2010). Trastornos del estado de ánimo. Farmaceutico Hospitales. https://doi.org/10.1016/b978-84-458-2042-1.50035-0

 • León-Sanromà, M. (2015). Trastornos del ánimo. AMF.