Zaburzenia nastroju - co powinieneś o nich wiedzieć?

Zaburzenia nastroju - co powinieneś o nich wiedzieć?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Zasadniczo istnieją dwa zaburzenia nastroju: lęk i depresja. Są dość powszechne w dzisiejszym świecie, ale można je wyleczyć za pomocą odpowiednich terapii.

Zaburzenia nastroju dotykają znacznego odsetka populacji. Ponadto przewiduje się, że częstość jego występowania wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat.

Prowadzony przez nas styl życia, który wiąże się z niepewnością, presją społeczną i pracą negatywnie przyczynia się do stanu umysłu i może bardzo utrudniać utrzymanie pozytywnego nastawienia.

Zaburzenia nastroju mogą wpływać na Twoje nawyki życiowe, stan zdrowia i samopoczucie. Nawet mogą wywołać inne psychiczne patologie i zmiany organiczne.

Lęk

Zacznijmy od lęku. Lęk to stan alarmowy, który wytwarza reakcję psychiczną i fizyczną w oczekiwaniu na niebezpieczeństwo. Nasze ciało reaguje poprzez różne reakcje na bodźce, które postrzega jako zagrożenie.

Jednak gdy reakcje te występują ze zbyt dużą intensywnością lub są przedłużone w czasie, stają się patologią.

Depresja jako zaburzenia nastroju

Następnie przejdźmy do depresji. Depresja jest chorobą zależną od wielu czynników, w której z czasem pojawiają się również zaburzenia nastroju. Osoba cierpiąca na tę chorobę nie jest w stanie odczuwać pozytywnych emocji ani się cieszyć.

Do najbardziej typowych objawów depresji należą brak energii i witalności oraz utrata zainteresowania. Dana osoba może nie czuć się na siłach, by stawić czoła różnym aspektom życia codziennego. W zależności od nasilenia objawów można ją zaklasyfikować jako łagodną, ​​umiarkowaną lub ciężką depresję.

Zmartwiona kobieta

  • Łagodna depresja: osoba dotknięta chorobą może normalnie wykonywać codzienne czynności. Jednak przez większość dnia jest pogrążona w depresji. Ogólnie rzecz biorąc, traci się zainteresowanie lub zdolność do czerpania przyjemności z zajęć.
  • Umiarkowana depresja: w tych przypadkach objawy nasilają się, co utrudnia wykonywanie zwykłych czynności. Towarzyszy temu utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości. Mogą również pojawić się powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie, obniżona zdolność koncentracji, nieumiejętność podejmowania decyzji i zaburzenia snu.
  • Ciężka depresja: są to przypadki, w których pacjent musi być pod stałym nadzorem.

Jak leczy się zaburzenia nastroju?

Wspólne przeprowadzanie różnych rodzajów terapii pozwala rozpocząć leczenie skojarzone. Specjaliści zalecają łączenie terapii farmakologicznych z terapiami psychologicznymi.

Leczenie farmakologiczne

Wybierając odpowiednie leki dla każdego przypadku ocenia się skuteczność różnych składników aktywnych w stosunku do ich możliwych działań niepożądanych. Jeśli cierpisz na zaburzenia nastroju pamiętaj, że ważne jest, aby brać leki zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Poprawa objawów dzięki lekom może zająć od 2 do 4 tygodni. Wielu pacjentów, którzy nie zostali o tym wcześniej poinformowani rezygnuje z leczenia, nie dając lekom czasu na zadziałanie.

Najczęstsze działania niepożądane tych leków to:

  • Ból głowy
  • Nudności
  • Bezsenność
  • Suchość w ustach
  • Zaparcia i trudności w oddawaniu moczu
  • Niewyraźne widzenie
  • Senność

Zalecenia higieniczno-dietetyczne

Zalecenia higieniczno-dietetyczne mogą pomóc nam poprawić skuteczność leczenia farmakologicznego i zapobiec nawrotom.

Przede wszystkim zaleca się ćwiczyć i utrzymywać aktywne życie przestrzegając odpowiedniej liczby godzin odpoczynku. Staraj się być zajęty, to pomoże Ci uniknąć negatywnych myśli.

Psycholog robiący notatki

Właściwa i zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw pozwala złagodzić zaparcia związane z leczeniem. Konieczne jest unikanie spożywania alkoholu, ponieważ zwiększa on skutki uboczne leków i obniża ich skuteczność.

Leczenie psychologiczne

Psychoterapia w zaburzeniach nastroju zapewnia zasoby, wiedzę i wsparcie osobie chorej. Podczas sesji zachęca się pacjenta do reakcji na zmianę nastroju, pracuje się nad samooceną i kontrolą usposobienia emocjonalnego.

Zaburzenia nastroju można wyleczyć

Nastrój może być normalny, dobry lub zły. Jednak osoba cierpiąca na zaburzenia nastroju traci poczucie kontroli nad swoim nastrojem i odczuwa ogólny dyskomfort. Należy połączyć leczenie farmakologiczne i psychologiczne z zastosowaniem środków higieniczno-dietetycznych.  


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.