Pośladki zgrabne i mocne dzięki tym 5 ćwiczeniom
Pośladki to część kobiecego ciała, która także wymaga odpowiedniego traktowania i codziennej rutyny. Niemal każda z nas marzy o zgrabnym i jędrnym ciele oraz tak zwanych kobiecych kształtach, które przecież opierają się na ładnie zaokrąglonych i płynnych liniach.
Aby zadbać o swoje pośladki i nadać im odpowiednią jędrność, należy wykonywać konkretne ćwiczenia, skupiające się właśnie na tym obszarze ciała. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie sekrety kryją się za zgrabnymi i jędrnymi pośladkami.
Praca nad pośladkami nie jest prosta, jest to bowiem obszar ciała, na którym najczęściej zmagamy się z takimi problemami jak utrata jędrności skóry, rozstępy czy cellulit.
Aby zwalczyć tego rodzaju niedoskonałości i dodatkowo wzmocnić i ujędrnić pośladki, należy uzbroić się w cierpliwość, a także połączyć odpowiednie ćwiczenia z prawidłową dietą.
Unikaj tłuszczów nasyconych i wszelkich produktów wywołujących tworzenie się cellulitu i odkładanie tłuszczu na udach i pośladkach. Kiedy wprowadzisz już odpowiednie zmiany do swojej diety, czas przejść do aktywności fizycznej. Poniżej znajdziesz 5 najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki.
Jak prawidłowo ćwiczyć pośladki?
Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jak zbudowane są nasze pośladki. Przede wszystkim pośladek to nie jeden, a aż trzy odrębne mięśnie pośladkowe. Wobec tego za każdym razem należy wybierać ćwiczenia skoncentrowane na wszystkich z nich.
Są to: mięsień pośladkowy wielki (gluteus maximus), mięsień pośladkowy średni (gluteus medius) oraz mięsień pośladkowy mały (gluteus minimus). Za co odpowiadają poszczególne mięśnie?
Oto krótka charakterystyka:
- Mięsień pośladkowy wielki to największy z mięśni.
- Tuż nad nim znajduje się mięsień pośladkowy średni.
- Mięsień pośladkowy mały znajduje się poniżej wielkiego. To właśnie on odpowiada za zaokrąglony kształt pośladków.
Wykonywanie przypadkowych ćwiczeń bez świadomości, na co i w jaki sposób mają wpływać, nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów, a wręcz może prowadzić do kontuzji.
Właśnie dlatego poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń angażujących wszystkie mięśnie pośladkowe w jak najbardziej intensywny sposób. Pozwoli Ci to na osiągnięcie wymarzonych efektów w szybki i bezpieczny sposób.
Zobacz także: Sport na świeżym powietrzu – jakie ćwiczenia uprawiać?
Ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające pośladki
1. Przysiady
Przysiady to najprostsze i najbardziej znane ćwiczenie wzmacniające i ujędrniające pośladki. Oczywiście mówiąc o przysiadach tak naprawdę nie mamy na myśli jednego ćwiczenia, ale całą listę wariantów, dzięki którym możesz popracować nad poszczególnymi partiami mięśni, z różnym natężeniem i intensywnością.
Na skuteczne ujędrnienie pośladków szczególnie polecamy stopniowe zwiększanie obciążenia.
Zacznij od przysiadów bez ciężarków, a dopiero później stopniowo wybieraj coraz większe obciążenia. Jak prawidłowo wykonywać przysiady?
- Stań prosto i rozstaw nogi co najmniej na szerokość bioder.
- Ugnij nogi w kolanach, tak aby linia kolan nie wystawała poza palce stóp.
- Wypchnij biodra w tył.
- Zejdź tak nisko jak tylko potrafisz.
- Wróć do pozycji wyjściowej.
- Wykonuj około 5 serii po 10 przysiadów.
- Jeżeli czujesz, że podczas wykonywania ćwiczenia obciążasz przede wszystkim nogi, rozstaw je trochę szerzej i staraj się sięgnąć pośladkami mocniej w tył.
2. Przysiady ,,sumo”
Ćwiczenie to jest idealne, by wzmocnić wewnętrzne mięśnie pośladkowe. Możesz wykonywać je z dwoma niewielkimi ciężarkami trzymanymi wzdłuż ciała, lub też z jednym większym, który umieścisz pomiędzy nogami.
- Stań prosto, rozstaw nogi szeroko, kierując kolana na zewnątrz.
- Wykonaj przysiad aż uda znajdą się równolegle do podłoża.
- Jeśli wybrałaś wariant z jednym ciężarkiem, kieruj go w stronę podłogi pomiędzy nogami.
- Jeśli czujesz pracę pośladków, to znak, że wykonujesz to ćwiczenie prawidłowo.
- Wykonaj 5 serii po 10 powtórzeń.
Przeczytaj również: Zajęcia pozalekcyjne dla młodszych nastolatków
3. Przysiad z podskokiem na pośladki
To kolejna wariacja na temat klasycznego przysiadu. Jedyną różnicą jest fakt, że podczas unoszenia, należy wyskoczyć do góry, wyprostować nogi i wylądować z powrotem na nogach lekko ugiętych. Wykonaj przysiad, skocz i odpocznij 10 sekund. Powtarzaj w takich interwałach przez 5 minut.
4. Wykroki
Jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, które przyniesie Ci wiele korzyści, jeśli chodzi o jędrność i kształtność pośladków.
- Stań prosto, wyprostuj plecy i wykonaj wykrok, zginając nogę w kolanie.
- Możesz wykorzystać ciężarki i uginać ręce wraz z wykonywaniem wykroku.
- Staraj się utrzymywać równowagę i wykonywać wykroki płynnie, bez przerw.
- Wykonaj 5 serii po 10 powtórzeń.
5. Unoszenia są dobre na pośladki
To ostatnie z najbardziej polecanych na pośladki ćwiczeń fizycznych. Możesz wykonywać je z ciężarkami, ale na początku nie jest to konieczne.
- Uklęknij i przyjmij pozycję na czworaka.
- Utrzymuj plecy prosto.
- Jedną nogę – ugiętą w kolanie, unieś do linii biodra.
- Wytrzymaj kilka sekund, a następnie powoli opuść.
- Bardzo ważne w tym ćwiczeniu jest utrzymywanie napięcia w pośladkach, zwłaszcza podczas odkładania nogi na miejsce.
- Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie ciężarków, możesz umieścić je pod kolanem (co zwiększy intensywność ćwiczenia) lub też wziąć ciężarek do przeciwstawnej dłoni i wyciągać dłoń przed siebie.
- Wykonuj serie po 5, 10 lub 15 powtórzeń.
Koniecznie wypróbuj te ćwiczenia już dziś, a w krótkim czasie zaobserwujesz wspaniałe efekty. Powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- María, A., Mar, D., Guisado, S., María, I., López, M., & Arbelo, C. G. (2014). Jóvenes y culto al cuerpo: Consecuencias de los ejercícios abdominales clásicos sobre el suelo pélvico. Archivos de Medicina Del Deporte.
- Sierra, M. (1972). Qué es el yoga. Paula.
- López Bárcena, J. J., Ortiz, M. G. G. D. C., & Gutiérrez, M. C. R. (2006). Actividad física en estudiantes universitarios: Prevalencia, características y tendencia. Medicina Interna de Mexico. https://doi.org/10.1191/0969733004ne712oa