Posiadanie syna jest największym skarbem

Chłopcy są zazwyczaj bardziej niezależni, dlatego też musimy starać się zrozumieć ich potrzeby i stworzyć swego rodzaju więź. Tylko wtedy zdobędziemy ich pełne zaufanie.
Posiadanie syna jest największym skarbem

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Posiadanie syna to prawdziwy skarb dla każdego rodzica. To odzwierciedlenie nowego życia i nadziei na sprezentowanie światu odważnego człowieka, który będzie w stanie uszczęśliwiać innych. Wszystkie dzieci są wspaniałe i niepowtarzalne, niezależnie czy to chłopiec, czy dziewczynka.

Wiadomo jednak, że charakter chłopców jest bardziej specyficzny, o czym należy pamiętać. Jeżeli masz syna, to wiesz, że ma on własne zdanie i odrębny charakter. Musimy nauczyć go odpowiedzialności, dojrzałości i bycia szczęśliwym. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak to osiągnąć.

Wychowujesz syna? Kilka wskazówek i strategii

Przypominamy, że wychowanie syna i córki nie powinno się różnić, ponieważ należy unikać stereotypów. Dzisiejsze wskazówki są raczej związane z konkretnymi potrzebami dziecka. To podstawowe narzędzia, które posłużą Ci jako pomoc.

Chłopiec, zdjęcie syna

Nie ucz go bycia najsilniejszym, najmądrzejszym czy najodważniejszym. Naucz go bycia “sobą”

To najczęściej popełniany błąd. Przypominamy: unikaj stereotypów.

  • Wielu rodziców pragnie, żeby ich syn grał w piłkę nożną, żeby był najsilniejszy w całej szkole, najodważniejszy i najmądrzejszy w klasie. Nic bardziej mylnego.
  • Wychowanie syna nie powinno różnić się od wychowania córki: pozwól mu być tym, kim chce. Niech uprawia te sporty, na jakie ma ochotę. Pozwól mu spełniać własne marzenia.
  • Nie należy zmuszać dziecka do rzeczy, na które nie ma ochoty.
  • Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby stworzyć własnego sobowtóra. Podziel się z synem tym, co lubisz, ale nie narzucaj mu Twoich upodobań.

Masz syna? Pamiętaj, że chłopcy też mają prawo do płaczu

Chłopcy nie rodzą się silniejsi niż dziewczynki. Niektórzy rodzice bardzo często popełniają błąd mówiąc swojemu synowi: nie płacz, bo chłopcy muszą być silni i nie mogą płakać.

  • Chłopcy, podobnie jak dziewczynki, mają potrzebę wyładowania własnych emocji. Pozwól im płakać, jeżeli mają na to ochotę.
  • Pamiętaj, że kluczem w wychowaniu jest odpowiednia komunikacja. Staraj się już od samego początku stworzyć swego rodzaju więź.
  • Nie wyśmiewaj syna i nie bądź wobec niego ironiczna. Wysłuchaj jego pomysłów, myśli, emocji i zainteresowań. Dla niego są to rzeczy bardzo ważne i, jeżeli się z niego śmiejesz, ostatecznie przestanie Ci ufać.
Syn z matką

Chłopcy już od najmłodszych lat szukają własnej przestrzeni

Chłopcy mają takie chwile, że szukają matczynej czułości, a zaraz potem chcą być sami i niezależni. I to już w bardzo młodym wieku.

  • Musisz wykazać się cierpliwością, inteligencją i zdolnością negocjacji. Chłopcy zareagują negatywnie na każdy zakaz. To od Ciebie zależy, jakich argumentów użyjesz i jak uzasadnisz swoje decyzje.
  • Jeżeli Twój syn domaga się własnej przestrzeni i praw, naucz go, czym są obowiązki i odpowiedzialność.
  • Już od najmłodszych lat powinien mieć zadania do wykonania (tak samo jak dziewczynki).

Aspekty, takie jak porządek we własnym pokoju, pomoc w domu, dbanie o zwierzęta, to nieodzowne elementy dorastania.

Mama całuje syna w policzek

Posiadanie syna to skarb i wyzwanie. Jego wychowanie bazuje się na zrozumieniu jego potrzeb i odpowiedniej komunikacji emocjonalnej. Musi mieć do nas 100% zaufania. Uszanuj jego charakter i upodobania. Bądź dla niego oparciem i przykładem. Naucz go dojrzałości i walki o spełnianie marzeń.

Jako rodzice, kochamy nasze dzieci niezależnie od tego, czy są to chłopcy czy dziewczynki. Pamiętajmy, żeby wychowywać je jednakowo: w oparciu o te same prawa i obowiązki. To naprawdę ważne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.