Poranne zmęczenie: przyczyny i zapobieganie
Czy kiedykolwiek Cię to spotkało? Budzisz się rano i czujesz się tak zmęczona i w złym humorze, że nie masz ochoty wychodzić z domu. Prawdą jest, że odpoczynek w nocy jest absolutnie niezbędny, ale poranne zmęczenie ma swoje podłoże gdzie indziej.
Jeżeli odpowiednio długo spałaś, to poranne zmęczenie nie jest czymś normalnym. Zdaniem ekspertów, powtarzające się epizody porannego zmęczenia mogą być objawem niektórych chorób, a więc czymś, o czym należy niezwłocznie wspomnieć lekarzowi. Poniżej wyjaśniamy, co może być przyczyną takiego stanu.
Jak się objawia poranne zmęczenie?
Po dobrze przespanej nocy nie powinniśmy budzić się zmęczeni i apatyczni. Czasem jednak już od rana towarzyszą nam takie objawy, jak:
- Możliwe zawroty głowy podczas wstawania z łóżka.
- Suchość w jamie ustnej.
- Dziwne bóle mięśni.
- Dyskomfort trawienny.
- Dreszcze.
- Niskie ciśnienie krwi w godzinach porannych (niedociśnienie).
- Zespół suchego oka.
- Skrajne zmęczenie, które ustępuje w ciągu dnia.
Możliwe przyczyny porannego zmęczenia
Długotrwałe poranne zmęczenie nie jest chorobą samą w sobie, ale raczej oznaką, że organizm nie funkcjonuje dobrze. Nie jesteś w stanie sobie pomóc i nie masz wystarczająco dużo energii na to, aby wywiązać się ze swoich codziennych obowiązków.
Wszyscy dobrze wiemy, że niedobór snu stanowi najczęstszą przyczynę takiego stanu, ale w tym artykule odnosimy się także do innych aspektów, które mogą prowadzić do dalszych komplikacji zdrowotnych.
Aby można było mówić o przypadku porannego zmęczenia, należy najpierw rozpoznać u siebie długotrwały stan zmęczenia, utrzymujący się co najmniej 2 tygodnie z rzędu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Apatia i zły nastrój? Może to dystymia…
1. Problemy z sercem
Lekarze na ogół wskazują, że najbardziej niebezpieczne jest pierwszych kilka godzin porannych .
Często mówią oni o stanach tak zwanego „omdlenia” spowodowanych przez niskie ciśnienie, wynikające ze zmniejszonego przepływu krwi do mózgu. Warto o tym pamiętać. Zatem, jeżeli Twoje poranne zmęczenie utrzymuje się codziennie i zauważasz, że ledwo wystarcza Ci energii oraz czujesz zawroty głowy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
2. Problemy hormonalne: Niedoczynność tarczycy
U osoby cierpiącej na niedoczynność tarczycy , organizm zawsze ma niedobór hormonów tarczycy , co wpływa na zmianę jego funkcjonowania.
Brak hormonów znacznie spowalnia procesy metabolizmu, co w dużej mierze obniża wydajność organizmu. Możesz czuć się przemęczona i apatyczna. Uczucie zmęczenia może być szczególnie wyraźne w godzinach porannych.
3. Problemy emocjonalne
Eksperci często sugerują, że sposób, w jaki mierzysz się ze wstawaniem o poranku jest wyraźnym odbiciem Twojego stanu fizycznego i emocjonalnego.
W tym momencie, zazwyczaj masz przed sobą dzień pracy, opieki nad dziećmi, wypełniania obowiązków… Jeżeli Twój stan emocjonalny nie jest na optymalnym poziomie, każdy rodzaj wysiłku może stać się wielkim wyzwaniem.
Depresja oznacza zazwyczaj bóle mięśniowe i skrajne zmęczenie, apatię i stan ogólnego smutku. Jednym z najtrudniejszych momentów jest wtedy niewątpliwie poranek, czas tuż po przebudzeniu.
4. Nieprawidłowe odżywianie, ekstremalna dieta
Z dietą należy być bardzo ostrożnym. Czasami ludzie decydują się na bardzo rygorystyczne diety , które mogą skończyć się poważnymi zaburzeniami równowagi żywieniowej .
Może to prowadzić do braku równowagi przemiany materii, na tyle silnej, że może ona skutkować omdleniami, zaburzeniami gospodarki wodno-jelitowej sodu i potasu. W konsekwencji może dojść do problemów z sercem, zaburzeń jego rytmu, a nawet zawału. Warto o tym pamiętać.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Wyczerpanie psychiczne – 6 sposobów
Zwalczanie porannego zmęczenia
Poranne zmęczenie nie jest niczym przyjemnym ani tym bardziej wskazanym. Oto kilka porad:
- Po pierwsze, obserwuj, czy Twoje poranne zmęczenie utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie; jeśli tak, skontaktuj się z lekarzem. Może to pomóc we wczesnym rozpoznaniu choroby: problemów z sercem, niedociśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca…
- Dbaj o swoje emocje. W przypadku, gdy budząc się rano, nie masz siły na to, aby sprostać codziennym obowiązkom i wolisz zostać w łóżku cały dzień, zadaj sobie pytanie, dlaczego. Zmierz się ze swoimi problemami, poszukaj wsparcia emocjonalnego w rodzinie, u znajomych. Ciesz się z każdego nowego dnia. Pokój i szczęście są największym źródłem energii i najlepszą pomocą w zwalczaniu zmęczenia.
- Uważaj na diety, które stosujesz. Upewnij się, że w Twojej diecie nie brakuje składników odżywczych, które są niezbędne w każdej zróżnicowanej diecie i że zawsze jesteś dobrze nawodniona.
Bardzo ważne:
- Przenigdy nie zapominaj o śniadaniu. Powtarzamy to do znudzenia, ale jest to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia, który zapewni Ci wystarczająco dużo energii, aby walczyć z ewentualnym zmęczeniem. Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazły się owoce i błonnik. Nie pij mleka krowiego, zastąp go lepiej mlekiem na bazie roślin. Spożywaj błonnik w ramach produktów takich, jak płatki owsiane z jabłkiem ze skórką, jagodami, truskawkami i orzechami. Poza tym, że dodają one energii – poprawiają również nastrój.
- Przygotuj rzeczy potrzebne na jutro dzień przed. Gdy obudzisz się rano, wszystko już będzie gotowe, a jedyne co będziesz musiała zrobić, to spokojnie zjeść śniadanie.
- Pij napary z żeńszenia i imbiru, co najmniej trzy razy w tygodniu wraz ze śniadaniem. Zapewnią Ci one witalność, energię i wzmocnią Twoje ciało.
- Trzymaj się harmonogramu. Zawsze jedz posiłki w tym samym czasie, odpoczywaj 8 godzin na dobę, znajdź co dzień trochę czasu dla siebie. Spaceruj co najmniej pół godziny dziennie, aby zapewnić sobie trochę słońca… i jak już wcześniej wspomnieliśmy, skonsultuj się z lekarzem jeżeli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów.