Porady żywieniowe w endometriozie - poznaj je!

Dieta i styl życia mają duże znaczenie w endometriozie. Dowiedz się, jakie produkty warto włączyć do swojego codziennego menu.
Porady żywieniowe w endometriozie - poznaj je!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Eksperci żywienia zalecają kobietom z endometriozą dietę bogatą w żelazo, witaminy i minerały. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby odkryć więcej ciekawych wskazówek żywieniowych,  zalecanych w endometriozie.

Porady żywieniowe dotyczące poprawy stanu zdrowia w przypadku endometriozy

Wiele pokarmów oraz składników odżywczych może poprawić funkcjonowanie organizmu i złagodzić objawy często występujących chorób. W poniższym artykule omówimy, w jaki sposób twoja dieta i styl życia mogą pomóc w poprawie satysfakcji życia w przypadku endometriozy.

Obecnie eksperci uważają endometriozę za chorobę nieznanego pochodzenia, która nie ma bezpośredniego związku z pożywieniem. Wiemy jednak, że istnieje szereg czynników, które w taki czy inny sposób wpływają na tę chorobę i mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy.

Na przykład, zaburzenia równowagi hormonalnej, stany zapalne, bóle brzucha, problemy trawienne mogą zostać złagodzone dzięki zdrowemu odżywianiu. Dzięki temu poprawie ulegnie jakość życia chorej kobiety i jej ogólne samopoczucie.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to zmiana ścian macicy, która w 40% przypadków jest związana z niepłodnością.

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety w okresie rozrodczym i wiąże się z obecnością tkanki endometrium poza macicą. Ogólnie rzecz biorąc, te ogniska endometriozy znajdują się w okolicy miednicy (otrzewnej, jajnikach, jelicie lub pęcherzu). Jednak rzadziej mogą pojawiać się również w innych obszarach.

Jest to powszechna choroba o dużej częstości występowania wśród kobiet w wieku rozrodczym, dotykająca od 5 do 10% populacji. Niestety stan ten jest często ściśle powiązany z niepłodnością, ponieważ występuje w 40% przypadków.

Jak dieta może poprawić endometriozę

Dieta w endometriozie

Podobnie jak w przypadku większości chorób ogólnoustrojowych, kluczową rolę odgrywają dieta i styl życia. W takim przypadku właściwa dieta może pomóc zminimalizować zaburzenia równowagi hormonalnej, obrzęk brzucha i ból. Jednocześnie może również redukować problemy trawienne wywołane endometriozą.

Aby poprawić stan endometriozy, należy stosować dietę składającą się ze świeżej, organicznej żywności wolnej od pestycydów. Te składniki sprzyjają zmniejszeniu stanu zapalnego, jak stwierdzono w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Wśród tych produktów znajdziemy:

  • Wysokiej jakości białko z mięsa i dziczyzny, ryb i jajek.
  • Surowe orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.
  • Surowe zielone warzywa liściaste, cytrusy, na przykład czerwone pomarańcze.
  • Jeżyny i inne owoce bogate w przeciwutleniacze.

Inne zalecenia dotyczące poprawy objawów w endometriozie:

Oprócz świeżej żywności wskażemy, które składniki odżywcze mogą mieć pozytywny wpływ na złagodzenie objawów tej choroby:

1. Witamina B

Warzywa zielonolistne są bogate w witaminy z grupy B, co pozwala regulować ilość estrogenu we krwi za pomocą błonnika. Jeśli chodzi o poprawę objawów endometriozy, pamiętaj, że nadmiar estrogenu wywołuje wzrost tkanki endometrium poza macicą.

Estrogeny to głównie żeńskie steroidowe hormony płciowe, które wytwarzają jajniki i nadnercza.

Zwiększona ilość witamin z grupy B, szczególnie zmagazynowanych w zdrowej wątrobie, może pomóc przekształcić estradiol w estriol. Jest to forma, dzięki której estrogen może wiązać się z błonnikiem, aby organizm mógł go skutecznie wyeliminować.

Witaminy z grupy B są obecne w warzywach krzyżowych, takich jak jarmuż, rukiew wodna, kapusta, brokuły i kiełki.

2. Pokarmy bogate w żelazo

Kobiety z objawami endometriozy powinny stosować dietę bogatą w żelazo, ponieważ obfite krwawienia mogą wyczerpać lub uszczuplić zasoby żelaza w organizmie.

Mając to na uwadze, ważne jest, aby zwrócić uwagę na dwa rodzaje żelaza, które możemy uzyskać z pożywienia. Z jednej strony mamy żelazo hemowe, które pochodzi z mięsa i jaj, wypasanych zwierząt oraz wysokiej jakości ryb.

Z drugiej strony żelazo niehemowe pochodzi z zielonych warzyw liściastych, buraków i czekolady. Ta druga grupa przedstawia problem nieco mniejszego wchłaniania niż pierwsza i warto spożywać ją ze źródłem witaminy C, aby poprawić absorpcję.

Pamiętaj, że niedobór żelaza przyczynia się do pojawienia się anemii. Choroba ta charakteryzuje się zmęczeniem i ciągłym stanem znużenia. Co więcej, badania wykazały, że anemia wpływa na jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.

3. Kwasy tłuszczowe omega-3

Według badania z udziałem 70 709 pielęgniarek w USA, kobiety, które spożywały największe ilości kwasów tłuszczowych omega-3 były o 22% mniej narażone na endometriozę.

Badanie to trwało aż 12 lat i ukazało się w czasopiśmie Health Reproduction.

 

4. Błonnik – zalecany w endometriozie

Błonnik w diecie

Różnorodne produkty bogate w błonnik są odpowiedzią na wiele problemów związanych ze spowolnionym trawieniem.

Ten składnik odżywczy pomaga poprawić perystaltykę w przewodzie pokarmowym. Ponadto, pozwala na kontrolę niektórych zaburzeń równowagi hormonalnej.

Błonnik jest niezbędny dla pacjentek z endometriozą, ponieważ utrzymuje zdrowie przewodu pokarmowego i zwiększa eliminację nadmiaru estrogenu. Pamiętaj, że warto dostarczać błonnik ze źródeł takich jak zielona fasola, kalafior, owoce, brokuły i brukselka.

 

5. Dieta uboga w gluten w endometriozie

W tej chwili, nie ma badań wskazujących na bezpośredni związek pomiędzy celiakią a endometriozą. Celiakia, inaczej choroba trzewna, to choroba, w której gluten – białko występujące w wielu zbożach, wywołuje w organizmie reakcję układu odpornościowego.

Szacuje się, że cierpi na nią około 1-2% populacji, choć różnorodność objawów i różnie przebiegający rozwój celiakii sprawiają, że duża część przypadków pozostaje niezdiagnozowana. Prawdopodobieństwo wystąpienia celiakii jest większe u osób z chorobami tarczycy, cukrzycą, czy właśnie w endometriozie.

Część badań pokazuje, że po 12-miesięcznej diecie bezglutenowej objawy endometriozy mogą lekko ustąpić.

Jeśli nie cierpisz na celiakię nie musisz całkowicie eliminować glutenu. Jednak zmniejszenie spożycia białego, pszennego pieczywa może okazać się pomocne. Jest to ważna kwestia, ponieważ tylko osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu powinny przestrzegać diety bezglutenowej.

Zbilansowana dieta poprawiająca samopoczucie w endometriozie

Pamiętaj, że zawsze warto połączyć zdrową dietę z jakąś formą ćwiczeń, która ci odpowiada. Ponadto konsultacja z ginekologiem, dietetykiem oraz trenerem może być pomocna w kontroli objawów tego schorzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Joseph SV., Edirisinghe I., Freeman BM., Fruit polyphenols: a review of anti inflammatory effects in humans. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (3): 419-44.
  • DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.
  • Trans fats linked to increased endometriosis risk and omega 3 rich food linked to lower risk. European Society of Human Reproduction and Embriology, 2015.
  • Marziali M., Venza M., Lazzaro S., Lazzaro A., et al., Gluten free diet: a new strategy for management of painful endometriosis related symptoms? Minerva Chir, 2012. 67 (6): 499-504.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.