Najlepsze kremy DIY na popękane pięty

Popękane pięty to częsty problem. Oto kilka naturalnych kremów DIY na popękane pięty, które możesz zrobić w zaciszu własnego domu!
Najlepsze kremy DIY na popękane pięty
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Popękane pięty to bardzo częsty problem. Nasze stopy są zwykle jedną z najbardziej zaniedbanych części naszego ciała. Czy wystarczająco często je nawilżasz?  Większość ludzi tego nie robi. Co więcej, wiele specjalnych kremów jest po prostu przecenionych. Niemniej jednak możesz zrobić własne kremy DIY na popękane pięty tanio i bezpośrednio w domu. Czy jesteś gotowy, aby stać się przebiegłym?

Łatwe kremy DIY na popękane pięty

Krem parafinowy

Parafina jest bardzo przydatnym produktem w walce z suchością, dlatego tak świetnie pomaga w przypadku popękanych pięt. Badanie przeprowadzone przez badacza Gabriela Moncrieffa wykazało korzystne działanie zarówno białej miękkiej parafiny, jak i płynnej parafiny jako emolientu i pomocy w nawilżaniu skóry.

Aby cieszyć się nawilżającymi właściwościami parafiny, oto czego będziesz potrzebować.

Składniki

Wskazówki

Aby go użyć, wystarczy umieścić parafinę w misce i dodać jedną łyżkę oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Następnie włóż do podwójnego bojlera, aż parafina się rozpuści. Na koniec wetrzyj parafinę w stopy.

Bardzo ważne jest, aby uważać, aby nie przegrzać parafiny. Podobnie jak gorący wosk, może poparzyć stopy! Aby wiedzieć, czy jest to dobra temperatura, parafina powinna mieć biały kolor i nie powinna być płynna. Po nałożeniu pozostawić parafinę na 30 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Maska z awokado i bananem

Awokado

Inną opcją byłoby przygotowanie kremu z awokado i banana. Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, które są korzystne dla skóry wewnątrz i na zewnątrz: badania pokazują, że awokado może zwiększać nawilżenie skóry, gdy jest często stosowane. Co więcej, niektóre składniki awokado mają pozytywny wpływ na produkcję kolagenu, gdy są stosowane lokalnie. Oznacza to, że Twoja skóra będzie mogła szybciej się goić i skuteczniej zatrzymywać wilgoć.

Z drugiej strony banany są bogate w przeciwutleniacze, potas i mają łagodne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu są idealnym składnikiem odżywiającym i chroniącym skórę.

Aby uzyskać tę maseczkę do stóp z bananem i awokado, wypróbuj ten prosty przepis. Na początek zgniataj awokado i małego banana, aż wszystko się dobrze wymiesza. Następnie nałóż tę mieszankę na pięty i pozostaw na 20 lub 30 minut. Zalecamy przykrycie ich plastikiem, aby uzyskać lepsze efekty. Następnie zmyj krem odrobiną ciepłej wody.

Złuszczający peeling cytrynowy

Możesz też zrobić złuszczający peeling cytrynowy na popękane pięty. Bardzo ważne jest jednak, aby można było go stosować tylko w łagodnych przypadkach, ponieważ kwasowość cytryny może spowodować pieczenie.

Witamina C zawarta w cytrynie i innych owocach cytrusowych jest bardzo korzystna dla skóry stóp: złuszcza skórę, usuwając martwe komórki. Z drugiej strony cukier pomoże zmiękczyć i ukoić skórę.

Ten krem jest bardzo łatwy w przygotowaniu: wystarczy wymieszać odrobinę normalnego kremu nawilżającego z ćwiartką szklanki soku z cytryny i pół szklanki cukru. Cukier pomaga złuszczać naskórek, a krem i cytryna nawilżają.

Maska z papai

Papaja

Maseczka z papai zarówno złuszcza, jak i nawilża, dzięki czemu jest świetną pomocą na popękane pięty. Ze względu na papainę w miąższu owocu, martwe komórki będą powoli złuszczane, pozostawiając miękką i elastyczną skórę.

To jeden z najłatwiejszych kremów DIY na popękane pięty. Aby wykonać tę maseczkę, musisz wykonać następujące czynności:

Na początek zmiksuj pół papai w blenderze. Następnie dodaj odrobinę oliwy z oliwek. Na koniec nałóż na pięty na 20 minut. Możesz owinąć go w plastikową torbę lub kawałek saran wrap. Następnie zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Krem miodowy

Miód to naturalny składnik, który pomaga zwalczać pękające pięty. Wymieszaj szklankę miodu z odrobiną wody. Miód powinien zachować swoją gęstość. Następnie na pół godziny nakładaj miód, najlepiej gorący, na pięty. Możesz nawet użyć pumeksu, aby uzyskać lepsze wyniki. To zmiękczy Twoją skórę, jednocześnie ją nawilżając.

Krem kakaowy

Masło kakaowe na popękane pięty

Wreszcie, masło kakaowe to kolejna świetna opcja na popękane pięty, ponieważ zmiękcza i nawilża. To jeden z najlepszych kremów DIY na pękające pięty, ponieważ naprawdę zatrzymuje wilgoć w skórze.

Wystarczy wymieszać odrobinę masła kakaowego z odrobiną oliwy z oliwek. Następnie wetrzyj ten krem DIY w pięty i pozostaw na noc. Następnego ranka masło całkowicie się wchłonie, a skóra pozostanie jędrna i miękka w dotyku.

Mamy nadzieję, że te proste kremy DIY sprawią, że Twoje stopy będą wyglądać i czuć się miękkie i piękne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lodén, M. (2003). Role of topical emollients and moisturizers in the treatment of dry skin barrier disorders. American journal of clinical dermatology4(11), 771-788.
  • Moncrieff, G., Cork, M., Lawton, S., Kokiet, S., Daly, C., & Clark, C. (2013). Use of emollients in dry‐skin conditions: consensus statement. Clinical and experimental dermatology38(3), 231-238.
  • Lamaud, E., Huc, A., & Wepierre, J. (1982). Effects of avocado and soya bean lipidic non‐saponifiables on the components of skin connective tissue after topical application in the hairless rat: biophysical and biomechanical determination. International journal of cosmetic science4(4), 143-152.
  • Kumar, K. S., Bhowmik, D., Duraivel, S., & Umadevi, M. (2012). Traditional and medicinal uses of banana. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry1(3), 51-63.
  • Tietze, H. W. (2003). Papaya the Medicine Tree. Harald Tietze Publishing P/.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.