Poduszka ciążowa - zastosowanie, korzyści i sposób działania

Posiadanie specjalnej poduszki dla kobiet w ciąży minimalizuje dyskomfort spowodowany fizycznymi zmianami ciąży. Oprócz wygodnego spania przyczyniasz się do dobrego samopoczucia dziecka.
Poduszka ciążowa - zastosowanie, korzyści i sposób działania
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Wraz z postępem ciąży i zmianami w ciele zwiększa się również dyskomfort podczas snu. Poduszka ciążowa może być świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci zasnąć. Kobiety w ciąży często odczuwają fizyczny dyskomfort, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Z tego względu dobrym rozwiązaniem może się okazać poduszka ciążowa, która skutecznie łagodzi dyskomfort.

Również spanie bez tylu niedogodności pozwala obudzić się w lepszym nastroju i bez bólu. Czym więc są te cudowne poduszki? Z czego oni są zrobieni? Opowiemy o nich wszystko w tym artykule!

Czym jest poduszka ciążowa i jakie są jej cechy?

Poduszka ciążowa to akcesorium zaprojektowane, aby pomóc przyszłym mamom komfortowo odpocząć. Ponadto stosowanie poduszek prenatalnych pomaga w dobrym samopoczuciu dziecka.

Badania opublikowane przez The Journal of Physiology zapewniają, że na zmienność częstości akcji serca płodu ma wpływ pozycja matki. Zgodnie z tym twierdzeniem, postawa przyjęta przez matkę jest bardzo ważna, a zwykłe poduszki czasami nie wystarczają.

Zamiast tego poduszki ciążowe promują ergonomiczne pozycje, które minimalizują ból pleców, szyi, nóg, miednicy i bioder. Takie dolegliwości utrudniają zasypianie i towarzyszą im bezsenność, skurcze, zmęczenie i przybieranie na wadze.

Poduszki ciążowe różnią się długością, dzięki czemu możesz dobrać je do swojego wzrostu. Jeśli chodzi o kompozycję, to wypełnione są bawełną, pierzem lub pianką. Są dość elastyczne i nie psują się łatwo.

Rodzaje poduszek ciążowych

Istnieją długie i proste poduszki prenatalne, ale w zależności od potrzeb znajdziesz ich więcej niż jeden rodzaj.

Odpoczynek podczas ciąży to podstawa. Wiele matek cierpi na bezsenność i nie może znaleźć odpowiedniej pozycji do spania.

Poduszki ciążowe: Koturny

Termin zdradza wygląd poduszki. To mały klin wykonany z pianki. Te poduszki wymagają tradycyjnej poduszki jako komplementu, aby założyć głowę lub plecy, gdy leżysz lub siedzisz. Często są postrzegane jako „twarde”, ponieważ zostały stworzone, aby łagodzić ból w okolicy lędźwiowej, nóg i kostek.

Poduszki ciążowe 2 w 1

Są one również znane jako „poduszki ciążowe”. Idealnie nadają się do podparcia głowy, pleców i brzucha podczas snu na boku. Konstrukcja składa się z dwóch poduszek połączonych rzepem.

Poduszki rurkowe

Istotą tej poduszki jest miękka rurka, którą kobieta przytula do swojego brzucha.

Poduszki w kształcie półksiężyca

Teoretycznie produkowane są z myślą o ułatwieniu ułożenia dziecka i wygodzie mamy podczas karmienia piersią. Natomiast w czasie ciąży pełnią funkcję dopełnienia odpoczynku macierzyńskiego.

Poduszki z alfabetem

Dzięki różnym rozmiarom i literom symulującym te poduszki należą do najpopularniejszych wśród przyszłych mam:

  • Typ C: mają około półtora metra długości. Dzięki nim śpisz na boku, wspierając biodra, brzuch i plecy. Możesz również umieścić go między nogami. Polecane są w celu złagodzenia napięcia miednicy i zatrzymania płynów w kostkach.
  • Typ J: Jeśli śpisz na średnim łóżku, jest to dobra opcja. Nadaje się do odpoczynku głowy i nóg.
  • Typ L: Przeznaczony dla kobiet śpiących na boku.
  • Typ U: Ten typ dopasowuje się do krzywizny ciała. Ci, którzy śpią na plecach, znajdą w tym modelu pełne wsparcie. Dodatkowo pozwalają unieść kolana i biodra, łagodząc w ten sposób sztywność stawów.

Zalety poduszek ciążowych

Chociaż nie jest łatwo znaleźć przyjemną pozycję w ostatnim trymestrze, te alternatywy rozpieszczają wrażliwe punkty, dostosowując się do fizjonomii każdej kobiety w ciąży. Są bardzo kompaktowym produktem. Nie zajmują tak dużo miejsca w łóżku, ani w momencie ich przechowywania. Przyjrzyjmy się innym korzyściom.

1. Pomagają ci spać

Na początku ciąży wzrasta poziom progesteronu i przyspiesza metabolizm. Według artykułu z Kliniki Mayo sytuacja może prowadzić do zmęczenia i senności. Główna zaleta tych poduszek związana jest z odpoczynkiem. Jeśli masz poduszkę ciążową i prawidłowo ją ułożysz, ograniczysz ruchy w łóżku. A kiedy się odprężasz, lepiej zasypiasz.

2. Poduszki ciążowe pomagają złagodzić ból krzyża

Według Revista Clínica de la Escuela de Medicina UCR-HSJD (Dziennik Kliniczny Szkoły Medycznej UCR- HSJD ) dominuje ból krzyża. Tekst argumentuje, że stan ten odpowiada hormonalnej, fizjologicznej i fizycznej transformacji poczęcia.

Dzięki tym poduszkom być może matka położy kres temu i innym bólom lub zmniejszy je, dzięki anatomicznym cechom artykułu.

3. Promują zdrowy przepływ krwi

Krążenie krwi u kobiet w ciąży może być zaburzone, zwłaszcza przez ciężar, który dźwigają. Pomaga to odpocząć z nogami uniesionymi i przesuniętymi w lewo.

W związku z tym badanie opublikowane przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych podkreśla, że niektórzy specjaliści proszą o spanie po lewej stronie, aby poprawić przepływ krwi między sercem, macicą, płodem i nerkami. Dodają, że ta pozycja eliminuje nacisk na wątrobę. W tej misji przydatna jest poduszka prenatalna.

4. Poduszki ciążowe zapewniają wsparcie podczas karmienia piersią

Inwestycja trwa do momentu dostawy. Tak jak używałaś go do odpoczynku, tak ergonomia poduszek przyda się przy karmieniu piersią. Wykorzystaj to, aby nakarmić dziecko bez krępowania ramion i ramion.

5. Pomagają złagodzić ciśnienie w jamie brzusznej

Jeśli przeszłaś cesarskie cięcie, prawdopodobnie w następnych tygodniach twój obszar brzucha będzie nadal tkliwy i trochę obolały. Używanie poduszki do leżenia lub przytrzymywania dziecka zapobiega dyskomfortowi i zmniejsza ucisk na brzuch.

6. Są hipoalergiczne

Materiały do produkcji są zaprojektowane tak, aby przynosiły korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Ponieważ są oddychające i hipoalergiczne, nie ma ryzyka alergii ani wysypki skórnej.

Poza bawełną, pianką i pierzem, poduszki te dostępne są również z włókna poliestrowego i kulek styropianowych. Mogą być również wykonane z lateksu lub żelu ze względu na konsystencję tych materiałów i ich odporność na roztocza.

Kobieta z poduszką ciążową
Prawidłowe użycie tych poduszek może skutkować mniejszym bólem i bardziej komfortowym snem.

7. Czyszczenie jest proste

Pranie poduszek ciążowych jest bardzo proste: prawie wszystkie trafiają do pralki. Niektóre pozwalają na zdjęcie podszewki. W każdym razie sprawdź instrukcje producenta.

Wskazówki dotyczące korzystania z poduszki ciążowej

Dopóki właściwie używasz poduszki, dostaniesz odpoczynek, którego pragniesz. Zwróć uwagę na następujące wskazówki, aby poprawić swoje wrażenia:

  • Wchodzi pod brzuch: Umieszczając go pod brzuchem, równoważysz ciężar i nie obciążasz ud i kolan.
  • Dostosowana do szyi: Staraj się, aby kręgosłup był tak prosty, jak to możliwe.
  • Skrzyżuj nogi: Wsunięcie kończyn między poduszkę prenatalną zmniejsza nacisk na dolną część pleców.
  • Podnieś kolana: te stawy zbytnio cierpią z powodu wagi w późnej ciąży. Podnieś kolana, aby zapewnić krążenie płynów i uniknąć zatrzymywania płynów.
  • Podtrzymuj plecy: jeśli masz dobre podparcie pleców, nie będzie zmian postawy w nocy i nie będziesz przerywać snu.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę ciążową

Aby kupić odpowiednią poduszkę ciążową, sprawdź takie czynniki, jak materiał produkcyjny, rozmiar, trwałość, instrukcje czyszczenia, wygoda i elastyczność. Wybierając taką poduszkę, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę sposób, w jaki przywykłeś do spania i swoją budowę fizyczną. W ten sposób możesz wycisnąć z tego jak najwięcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.