Karmienie piersią - czy w jego trakcie można zażywać spirulinę?

Wiele osób zaleca spożywanie spiruliny w okresie ciąży i karmienia piersią. Jednak nie ma wystarczających dowodów na korzystne połączenie obu tych czynników. Oto, co musisz wiedzieć o karmieniu piersią i spirulinie.
Karmienie piersią - czy w jego trakcie można zażywać spirulinę?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Obecnie badacze nie są w stanie dojść do konsensusu odnośnie tego, czy karmienie piersią i stosowanie spiruliny powinny być ze sobą łączone. Wielu profesjonalistów uważa takie połączenie za korzystne lub twierdzi, że nie ma ono zbyt dużego wpływu. Jednak inni uważają, że może ono rodzić pewne problemy.

Należy pamiętać, że spirulina to alga, która należy do rodziny Arthrospira. Od jakiegoś czasu jest reklamowana jako suplement o niesamowitych właściwościach odżywczych. Warto odnotować, że ma świetne wartości odżywcze i stanowi suplement, który wspomaga walkę z niektórymi chorobami.

Spirulina jest dostępna na rynku w postaci tabletek, płynu i proszku. Zazwyczaj można ją nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Co więcej, nie opublikowano badań, które ostrzegają nas przed skutkami ubocznymi lub ryzykownymi interakcjami z tą substancją.

Spirulina i jej właściwości

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kompatybilnością karmienia piersią i stosowania spiruliny, przyjrzyjmy się na właściwości przypisywane tej substancji. Chociaż wielu lekarzy nie dostrzega żadnych wyjątkowych właściwości spiruliny, to w rzeczywistości jej spożywanie stało się niezwykle popularne.

Jej zwolennicy uważają, że istnieją dowody wskazujące na to, że przynosi korzyści w następujących obszarach:

  • Odżywianie. Podobno posiada wysokiej jakości składniki odżywcze, które w idealny sposób uzupełniają Twoją dietę.
  • Otyłość. Spirulina może okazać się pomocna w zmniejszaniu poziomu tkanki tłuszczowej, spadku apetytu oraz obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Wykazało to badanie opublikowane w Complementary Therapies in Medicine.
  • Starzenie się. Zgodnie z publikacją w Oxidative Medicine and Cellular Longevity, spirulina ma właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Oznacza to, że może być w stanie spowalniać starzenie się.
  • Układ odpornościowy. Badanie opublikowane w Archives of Toxicology wykazało, że spirulina zwiększa poziom produkcji przeciwciał.
  • Inne. Badanie opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine udowodniło, że spirulina ma działanie wzmacniające, antywirusowe, zmniejsza chroniczne zmęczenie, pomaga zmniejszyć alergiczne zapalenie zatok, obniża poziom cholesterolu, zwalcza cukrzycę, oraz przynosi o wiele więcej innych korzyści.
Karmienie piersią i stosowanie spiruliny
Spirulina stanowi przedmiot licznych badań, ponieważ zwiera duże ilości wartości odżywczych oraz wywiera pozytywny wpływ na zdrowie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Odchudzające działanie spiruliny: potężna moc alg!

Karmienie piersią i stosowanie spiruliny: argumenty na plus

Zwolennicy tej substancji uważają, że karmienie piersią i stosowanie spiruliny doskonale ze sobą współgrają. Co więcej, zalecają przyjmować ten suplement również podczas ciąży. Podkreślają, że uzupełnia ona niedobory odżywcze matki i wspiera właściwy rozwój dziecka.

Niektórzy uważają, że spirulina chroni matkę podczas ciąży, ponieważ zawiera 10 razy więcej żelaza niż typowe produkty spożywcze. To może chronić przed rozwojem anemii. Co więcej, spirulina zawiera również wapń, minerał, który odgrywa kluczową rolę podczas ciąży.

Jeśli chodzi o karmienie piersią i stosowanie spiruliny, wiele osób sugeruje, że te dwie kwestie są kompatybilne. Zgodnie z popularnymi przekonaniami, spirulina pomaga dostarczyć więcej wartości odżywczych dziecku poprzez mleko matki.

Między innymi zawiera kwas gamma-linolenowy, który odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju mózgu dziecka.

Karmienie piersią i stosowanie spiruliny: argumenty na minus

Jednak niektóre osoby twierdzą, że karmienie piersią i stosowanie spiruliny nie współgrają ze sobą. Na etykietach spiruliny niektórych marek znajdują się ostrzeżenia przed spożywaniem przez kobiety w ciąży, karmiące matki i młode dzieci. Wiąże się to z ewentualnymi skutkami ubocznymi tego suplementu.

Wiele osób uważa, że karmienie piersią i stosowanie spiruliny nie są kompatybilne ze względu na wysoką zawartość jodyny, która cechuje ten suplement. Może ona zmieniać, w większym lub mniejszym stopniu, działanie tarczycy. Jednak nie ma godnych zaufania badań, które potwierdzałyby ten związek.

W opisie przypadku, który został ostatnio opublikowany w magazynie Breastfeeding Medicine, podkreślono, że suplementacja spiruliną podczas karmienia piersią zmieniała kolor mleka matki, nadając mu niebieskawo-zielonkawe zabarwienie.

Jednak nie odnotowano odchyleń od normy w składzie mleka, a po odstawieniu suplementu mleko wróciło do normalnego koloru w trakcie trzech kolejnych dni.

Nie można wykluczyć ewentualnego negatywnego wpływu spożywania spiruliny na karmienie piersią. Właśnie dlatego taki suplement należy przyjmować pod nadzorem lekarskim.

Matka karmiąca piersią

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Świeże mleko matki – jak należy je przechowywać?

Podsumowanie

Badania naukowe, które przeprowadzono po dzień dzisiejszy, nie potwierdzają właściwości przypisywanych spirulinie. Nie ma również żadnych oficjalnych badań, które by je wykluczały.

Zarówno w tym przypadku, jak i w innych, najlepiej będzie zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania spiruliny, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Na rynku istnieje wiele różnych  substancji, które są reklamowane jako spirulina, ale nie każda z nich ma taki sam skład. Wykazano, że niektóre suplementy diety ze spiruliną posiadają większe ilości arsenu. Poza tym nie wszystkie postaci są tak samo bezpieczne i godne zaufania.

Dlatego też musisz sprawdzać jakość każdego suplementu i kupować jedynie te, które pochodzą z zaufanych źródeł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shamosh Halabe, S. (2009). Historia, nutrición, salud y ecología para generar estrategias de comunicación sobre la espirulina (A. maxima) (Master’s thesis, Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología).
  • Yousefi, R., Mottaghi, A., & Saidpour, A. (2018). Spirulina platensis effectively ameliorates anthropometric measurements and obesity-related metabolic disorders in obese or overweight healthy individuals: A randomized controlled trial. Complementary Therapies in Medicine, 40, 106–112. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2018.08.003
  • Bashandy SA, El Awdan SA, Ebaid H, Alhazza IM. Antioxidant Potential of Spirulina platensis Mitigates Oxidative Stress and Reprotoxicity Induced by Sodium Arsenite in Male Rats. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:7174351. doi:10.1155/2016/7174351
  • Wu, Q., Liu, L., Miron, A., Klímová, B., Wan, D., & Kuca, K. (2016, August 1). The antioxidant, immunomodulatory, and anti-inflammatory activities of Spirulina: an overview. Archives of Toxicology. Springer Verlag. https://doi.org/10.1007/s00204-016-1744-5
  • Kapoor, R., & Mehta, U. (1993). Effect of supplementation of blue green alga (Spirulina) on outcome of pregnancy in rats. Plant Foods for Human Nutrition43(1), 29–35. https://doi.org/10.1007/BF01088093
  • Naor, N., Fridman, E., Kouadio, F., Merlob, P., & Linder, N. (2019). Green Breast Milk Following Ingestion of Blue-Green Algae: A Case Report. Breastfeeding Medicine, 14(3), 203–204. https://doi.org/10.1089/bfm.2018.0184

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.