Podstawowy przewodnik, jak stworzyć ogród w stylu pustynnym

Jesteś miłośnikiem roślin, ale nie masz dużo czasu na pielęgnację ogrodu? Jeśli tak, ogród w stylu pustynnym może być dla Ciebie idealny! Dowiedz się, jak go stworzyć!
Podstawowy przewodnik, jak stworzyć ogród w stylu pustynnym

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin, ale nie masz dużo czasu na przycinanie i podlewanie, ogród w stylu pustynnym może być opcją, której szukałeś, aby udekorować zewnętrzną część swojego domu. Ogrody pustynne stały się bardzo popularne, ponieważ wymagają jedynie niewielkiej inwestycji początkowej, a następnie wydatki mają tendencję do zmniejszania się.

Możesz się jednak martwić, że pustynny ogród nie jest wystarczająco kolorowy. Jednak nawet jeśli wybierzesz ten pustynny trend, istnieją rośliny z tych biomów o uderzających i kolorowych odcieniach, jak chociażby róża pustynna.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym pomysłom na stworzenie własnego ogrodu w stylu pustynnym!

Cechy i elementy ogrodu pustynnego

Jak można się domyślić po nazwie, ten rodzaj ogrodu naśladuje biom pustynny. Dlatego jedną z jego głównych cech jest niedobór wody, który sprawia, że woda jest cennym elementem projektu i wymaga kontrolowania jej wykorzystania.

Podobnie, te przestrzenie zwykle mają niewielką ilość roślinności. W rezultacie tworzą duże pokosy pod otwartym niebem. Jest to również powód, dla którego te ogrody tworzą prostą i skromną estetykę.

Dlatego też rośliny powinny być okazami, które nie wymagają dużo wody i mogą po prostu korzystać z opadów deszczu, tak jak na suchych terenach! Aby im pomóc, często dodaje się żwir lub piasek. Są one bardzo przydatne do przechwytywania wody deszczowej, aby rośliny mogły ją później wykorzystać.

Weź pod uwagę, że również darń może pełnić podobną funkcję. Jest to jednak nienaturalne w biomie pustynnym i wymaga większego zaopatrzenia w wodę. Więc jeśli chcesz ją dodać, rób to oszczędnie. Możesz nawet zdecydować się na sztuczną opcję.

Przed chwilą rozmawialiśmy o wodzie, prawda? Jakże to cenny element w tego typu ogrodzie! Są więc nawet tacy, którzy dodają baseny z myślą o odtworzeniu oazy, i wygląda ona fantastycznie!

Pamiętaj tylko, że pustynie mają wysokie tempo parowania, więc baseny będą wymagały częstego uzupełniania wody. Bardziej realną opcją byłaby mała fontanna lub basen z pompą cyrkulacyjną, której ruch zapobiega parowaniu.

Wreszcie trzeba pomyśleć o cieniu. Niektóre rośliny mogą wytrzymać ostre słońce, ale inne wymagają ochrony drzew pustynnych, takich jak jadłoszyn. Są też ogrodnicy, którzy dodają ten element za pomocą pergoli, osłon przeciwsłonecznych lub parasoli.

Desierto.
Próbując odtworzyć ekosystem pustynny, należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny dobrze sobie radzą w takich warunkach.

Polecane rośliny do ogrodu w stylu pustynnym

Chociaż najlepiej udekorować roślinami rodzimymi lub dostosowanymi do warunków klimatycznych, niektóre gatunki mogą wspaniale rosnąć w tego typu ogrodach.

Oto kilka pomysłów na inspirację:

  • Kaktus organowy
  • Kaktus beczkowy (znany również jako złota beczka, złota kula lub siedzisko teściowej)
  • Agawa
  • Kaktus
  • Szałwia
  • Nagietek pustynny
  • Jadłoszyn
  • Bugenwilla
  • Wierzba pustyni
  • Sukulenty

Jak zrobić ogród w stylu pustynnym?

Poniżej przyjrzyjmy się krok po kroku, jak urzeczywistnić ogród w stylu pustynnym. A zatem do dzieła!

1. Stwórz projekt swojego ogrodu w stylu pustynnym

Zanim zaczniesz sadzić, konieczne jest niewielkie planowanie. Określ, gdzie będzie twój ogród w stylu pustynnym i zaplanuj cały układ. Dobrze wyobraź sobie, gdzie umieścisz rośliny, kostkę brukową, fontannę lub basen, a nawet element, którego użyjesz do zapewnienia cienia.

2. Przygotuj ziemię

Zacznij od pozbycia się wszystkich chwastów z okolicy i pamiętaj, aby wyrywać je z korzeniami. Odłóż również kamienie, ponieważ gleba powinna być możliwie gładka.

Kontynuuj, umieszczając piasek, drobny żwir lub inne materiały, aby napowietrzyć glebę. Umożliwi to lepsze przenikanie wody i składników odżywczych. W tym czasie ponownie sprawdź glebę, usuń wszelkie chwasty, które mogłeś przeoczyć, i wyrównaj ją zgodnie z utworzonym projektem.

3. Połóż tkaninę ogrodową

Znana również jako siatka na chwasty lub tkanina do zwalczania chwastów, jest to bardzo korzystne dla każdego ogrodu. Nie tylko przepuszcza wodę, ale także utrzymuje kamienie na miejscu.

Tkaninę należy rozłożyć na ziemi i zabezpieczyć gwoździami. Następnie można dodać kamienie o różnych rozmiarach i kolorach. Ponieważ jest to pustynny ogród, najlepiej użyć piaskowych lub brązowych odcieni. Chodzi o to, że białe kamienie mają tendencję do odbijania zbyt dużej ilości światła.

Kamienie są doskonałym źródłem do wyznaczania obszarów Twojego ogrodu, niezależnie od tego, czy są to ścieżki, czy miejsce, w którym będą znajdować się rośliny.

4. Udekoruj swój ogród

Teraz zaczyna się to, co prawdopodobnie stanie się twoją ulubioną częścią architektury krajobrazu: dekorowanie. Pierwszym elementem dekoracyjnym są duże kamienie, które dodadzą realizmu Twojemu osobistemu biomowi pustynnemu. Wybieraj spośród różnych rozmiarów i kolorów, ale upewnij się, że pasują do estetyki, której szukasz.

5. Posadź rośliny!

W tym momencie prawdopodobnie wybrałeś gatunek, który poleciliśmy powyżej lub inne, które znalazłeś w Internecie. Pozostaje tylko zasadzić je w wyznaczonych przez siebie miejscach.

Przesuń małe kamienie, wytnij tkaninę i posadź korzenie rośliny w glebie. Będzie to procedura, którą będziesz musiał powtórzyć za każdym razem.

Planta suculenta para jardín al estilo desierto.
Ogród w stylu pustynnym może mieć sukulenty jako główny element roślinny, ale istnieją również inne opcje.

6. A co z utrzymaniem ogrodu w stylu pustynnym?

Jak już wspomnieliśmy, te ogrody są zazwyczaj trochę wymagające na początku – czyli w trakcie ich tworzenia. Potem koszty utrzymania są niskie.

Nawozić należy raz w roku, a w okresie letnim podlewać co dwa tygodnie.

Ogród w stylu pustynnym: to coś więcej niż tylko sukulenty

Nie ma wątpliwości, że sukulenty są roślinami pustynnymi par excellence dla tego typu ogrodu. Nie oznacza to jednak ograniczania się tylko do gatunków z tej rodziny.

Możesz również zdecydować się na inne rośliny, na przykład maki kalifornijskie lub dzwonki pustynne. Pamiętaj też o sadzeniu razem roślin o podobnych wymaganiach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.