Płatki owsiane podczas karmienia piersią: ich zalety i jak je przygotować
Płatki owsiane podczas karmienia piersią mogą być wskazane w celu zwiększenia produkcji mleka. Chociaż efekt ten nie ma solidnych dowodów, prawda jest taka, że eksperci promują włączenie ich do diety matki karmiącej.
Ponadto mówimy o produkcie, który ma szereg korzyści zdrowotnych, ze względu na zawartość węglowodanów złożonych i wysokiej jakości błonnika rozpuszczalnego.
Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że podczas karmienia zawsze musimy bardzo uważnie dobierać naszą dietę. Nie ma tak wielu niebezpieczeństw, jak w czasie ciąży, ale nadal ważne jest, aby unikać toksyn i metali ciężkich, które mogą przenikać do mleka matki. Podobnie, jakość diety matki warunkuje do pewnego stopnia wartość odżywczą mleka.
Płatki owsiane spożywane podczas karmienia piersią pomagają wytworzyć większą ilość mleka
Istnieje teoria, że regularne spożywanie płatków owsianych w okresie karmienia piersią może zwiększyć produkcję mleka matki. Dlatego zaleca się ich włączenie do diety. Wykazano, że karmienie piersią do pierwszego roku życia przynosi dziecku szereg średnioterminowych korzyści zdrowotnych.
Również jęczmień może mieć podobny wpływ na produkcję mleka, więc można go łączyć z owsem, aby zmaksymalizować korzyści. W rzeczywistości w wielu krajach Ameryki powszechne jest spożywanie obu produktów w dużych ilościach po porodzie.
Chociaż, jak już powiedzieliśmy, nie ma solidnych dowodów naukowych na poparcie tej praktyki.
Przeczytaj więcej: Karmienie piersią i spirulina: czy to dobre połączenie?
Inne zalety owsa
Owies ma oczywisty, pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową. Zawiera rodzaj błonnika, beta-glukany, który służy jako substrat energetyczny dla bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym.
Beta glukany zostały uznane za prebiotyki i pomagają w utrzymaniu gęstości i różnorodności mikroorganizmów w średnim okresie. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Gut Microbes.
Jednak, aby doświadczyć maksymalnych korzyści, w diecie musi być również zagwarantowana obecność sfermentowanej żywności. Najlepszą alternatywą są produkty mleczne, takie jak jogurt czy kefir mleczny.
Zawierają probiotyki, żywe bakterie zdolne do selektywnej kolonizacji przewodu pokarmowego. Według badań opublikowanych w Gastroenterology Clinics of North America, ich regularne przyjmowanie jest w stanie zapobiec wielu patologiom zapalnym wpływającym na jelita.
Jak przygotować płatki owsiane podczas karmienia piersią, aby zmaksymalizować ich pozytywne efekty?
Najlepszym sposobem przygotowania płatków owsianych jest forma owsianki. Oczywiście można je również dodawać jako takie do niektórych napojów, takich jak mleko lub kawa, ale ich właściwości organoleptyczne będą znacznie lepsze po wcześniejszym procesie gotowania.
Ponadto niektórzy autorzy zalecają gotowanie tego pokarmu, aby nieco zmiękczyć włókna i poprawić jego strawność. Proces obróbki cieplnej dezaktywuje pewne zawarte w nich składniki antyodżywcze, które ograniczałyby wchłanianie związków bioaktywnych.
Aby przygotować owsiankę, wystarczy podgrzać szklankę mleka w rondlu. Następnie dodaj 3 lub 4 łyżki płatków owsianych i mieszaj na średnim ogniu, nie gotując, aż masa zgęstnieje.
W tym momencie możesz dodawać różne składniki do smaku. Jedną z najlepszych alternatyw jest dodanie kakao w proszku, cynamonu, orzechów i posiekanych owoców. Zapewni to optymalne spożycie składników odżywczych i kompletny posiłek, który można zjeść na śniadanie lub jako przekąskę.
Można też zrobić chleb z płatkami owsianymi, a także naleśniki, ciasta i wiele innych przepisów na wypieki. Zależy to od tego, ile masz czasu i co lubisz robić w kuchni. Każda z tych potraw pomoże poprawić dzienne spożycie błonnika.
Może cię także zainteresować: Wypadanie włosów podczas karmienia piersią
Spożywaj płatki owsiane podczas karmienia piersią
Spożywanie płatków owsianych podczas karmienia piersią ma pewne korzyści dla zdrowia matki. Może ewentualnie zwiększyć syntezę mleka matki, co pozytywnie wpłynie na zdrowie dziecka. Z tego powodu jest to jedno ze zbóż, które powinno pojawiać się preferencyjnie w naszej diecie, ponieważ ma znacznie wyższą jakość odżywczą niż pszenica czy kukurydza.
Na koniec należy pamiętać, żeby zwracać szczególną uwagę na ogólne zasady diety przez cały okres karmienia piersią. Nadal priorytetem jest unikanie substancji toksycznych, takich jak alkohol i ograniczenie spożycia innych używek, takich jak kofeina.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Binns, C., Lee, M., & Low, W. Y. (2016). The Long-Term Public Health Benefits of Breastfeeding. Asia-Pacific journal of public health, 28(1), 7–14. https://doi.org/10.1177/1010539515624964
- Holscher H. D. (2017). Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut microbes, 8(2), 172–184. https://doi.org/10.1080/19490976.2017.1290756
- Abraham, B. P., & Quigley, E. (2017). Probiotics in Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterology clinics of North America, 46(4), 769–782. https://doi.org/10.1016/j.gtc.2017.08.003