Karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny.

Karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2021

Wiele osób zaleca przyjmowanie spiruliny w ciąży i podczas karmienia piersią. Jednak nie mamy wystarczająco dużo dowodów, które pozwoliłyby nam potwierdzić tą kompatybilność. Dowiedz się czy karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny to dobry pomysł.

Obecnie badacze nie są w stanie dojść do konsensusu odnośnie tego, czy karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny powinny być ze sobą łączone. wielu profesjonalistów uważa takie połączenie za korzystne lub twierdzi, że nie ma ono zbyt dużego wpływu. Jednak inni uważają, że może ono rodzić pewne problemy.

Należy pamiętać, że spirulina to alga, która należy do rodziny A rthrospira. Od jakiegoś czasu jest reklamowana jako suplement o niesamowitych właściwościach odżywczych. Warto odnotować, że ma świetne wartości odżywcze i stanowi suplement, który wspomaga walkę z niektórymi chorobami.

Spirulina jest dostępna na rynku w postaci tabletek, płynu i proszku. Zazwyczaj można ją nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Co więcej, nie opublikowano badań, które ostrzegają nas przed skutkami ubocznymi lub ryzykownymi interakcjami z tą substancją.

Spirulina i jej właściwości

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kompatybilnością karmienia piersią i przyjmowania spiruliny, przyjrzyjmy się na właściwości przypisywane tej substancji. Chociaż wielu lekarzy nie dostrzega żadnych wyjątkowych właściwości spiruliny, to w rzeczywistości jej spożywanie stało się niezwykle popularne.

Jej zwolennicy uważają, że istnieją dowody wskazujące na to, że przynosi korzyści w następujących obszarach:

  • Odżywianie. Podobno posiada wysokiej jakości składniki odżywcze, które w idealny sposób uzupełniają Twoją dietę.
  • Otyłość. Spirulina może okazać się pomocna w zmniejszaniu poziomu tkanki tłuszczowej, spadku apetytu oraz obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Wykazało to badanie opublikowane w Complementary Therapies in Medicine.
  • Starzenie się. Zgodnie z publikacją w Oxidative Medicine and Cellular Longevity, spirulina ma właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Oznacza to, że może być w stanie spowalniać starzenie się.
  • Układ odpornościowy. Badanie opublikowane w Archives of Toxicology wykazało, że spirulina zwiększa poziom produkcji przeciwciał.
  • Inne. Badanie opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine udowodniło, że spirulina ma działanie wzmacniające, antywirusowe, zmniejsza chroniczne zmęczenie, pomaga zmniejszyć alergiczne zapalenie zatok, obniża poziom cholesterolu, zwalcza cukrzycę, oraz przynosi o wiele więcej innych korzyści.
Spirulina
Spirulina stanowi przedmiot licznych badań, ponieważ zwiera duże ilości wartości odżywczych oraz wywiera pozytywny wpływ na zdrowie.

Może Cię również zainteresować: Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia

Karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny: argumenty za

Zwolennicy tej substancji uważają, że karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny doskonale ze sobą współgrają. Co więcej, zalecają przyjmować ten suplement również podczas ciąży. Podkreślają, że uzupełnia ona niedobory odżywcze matki i wspiera właściwy rozwój dziecka.

Niektórzy uważają, że spirulina chroni matkę podczas ciąży, ponieważ zawiera 10 razy więcej żelaza niż typowe produkty spożywcze. To może chronić przed rozwojem anemii. Co więcej, spirulina zawiera również wapń, minerał, który odgrywa kluczową rolę podczas ciąży.

Jeśli chodzi o karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny, wiele osób sugeruje, że te dwie kwestie są kompatybilne. Zgodnie z popularnymi przekonaniami, spirulina pomaga dostarczyć więcej wartości odżywczych dziecku poprzez mleko matki.

Między innymi zawiera kwas gamma-linolenowy, który odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju mózgu dziecka.

Karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny: argumenty przeciw

Jednak niektóre osoby twierdzą, że karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny nie współgrają ze sobą. Na etykietach spiruliny niektórych marek znajdują się ostrzeżenia przed spożywaniem przez kobiety w ciąży, karmiące matki i młode dzieci. Wiąże się to z ewentualnymi skutkami ubocznymi tego suplementu.

Wiele osób uważa, że karmienie piersią i przyjmowanie spiruliny nie są kompatybilne ze względu na wysoką zawartość jodyny, która cechuje ten suplement. Może ona zmieniać, w większym lub mniejszym stopniu, działanie tarczycy. Jednak nie ma godnych zaufania badań, które potwierdzałyby ten związek.

W opisie przypadku, który został ostatnio opublikowany w magazynie Breastfeeding Medicine, podkreślono, że suplementacja spiruliną podczas karmienia piersią zmieniała kolor mleka matki, nadając mu niebieskawo-zielonkawe zabarwienie.

Jednak nie odnotowano odchyleń od normy w składzie mleka, a po odstawieniu suplementu mleko wróciło do normalnego koloru w trakcie trzech kolejnych dni.

Matka karmiąca piersią

Nie można wykluczyć ewentualnego negatywnego wpływu spożywania spiruliny na karmienie piersią. Właśnie dlatego taki suplement należy przyjmować pod nadzorem lekarskim.

Podsumowanie

Badania naukowe, które przeprowadzono po dzień dzisiejszy, nie potwierdzają właściwości przypisywanych spirulinie. Nie ma również żadnych oficjalnych badań, które by je wykluczały. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych, najlepiej będzie zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem regularnego przyjmowania spiruliny, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Na rynku istnieje wiele różnych  substancji, które są reklamowane jako spirulina, ale nie każda z nich ma taki sam skład. Wykazano, że niektóre suplementy diety ze spiruliną posiadają większe ilości arsenu.

Poza tym nie wszystkie postaci są tak samo bezpieczne i godne zaufania. Dlatego też musisz sprawdzać jakość każdego suplementu i kupować jedynie te, które pochodzą z zaufanych źródeł.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.