Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia

· Wrzesień 21, 2017
Czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim, jak spirulina? Ten niesamowity produkt będąc suplementem diety na bazie alg morskich jest w stanie zapewnić mnóstwo korzyści dla Twojego zdrowia, odnowy biologicznej i urody. Poznaj je wszystkie po przeczytaniu dalszej części tego artykułu!

Czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim, jak spirulina? Była ona używana już w czasach starożytnych Majów i Azteków. Ludy te ceniły ją przede wszystkim z uwagi na jej pożywność, ale potrafili docenić ją także z uwagi na jej właściwości zdrowotne.

A obecnie spirulina traktowana jest jako jeden z najcenniejszych suplementów diety na bazie wyłącznie naturalnych składników, dostępnych powszechnie na rynku.

Dziś zamierzamy zaprezentować Ci sporo informacji właśnie na temat spiruliny, niezwykle silnym i cenionym starożytnym środku pozwalającym znacząco poprawić stan zdrowia. Zapraszamy do lektury!

Spirulina. Czym jest, skąd pochodzi, co oferuje?

W swoich kronikach na temat podboju Meksyku hiszpański konkwistador Hernán Cortés wspomina pewną roślinę, która unosiła się na powierzchni jeziora Texcoco i była regularnie zbierana przez Azteków.

Indianie suszyli ją następnie w promieniach słońca, a następnie piekli na płaskich kamieniach i zjadali. W języku tubylców nosiła ona nazwę „tecuitlat”, co oznacza dosłownie „produkt z kamienia”. Gatunek tej rośliny mógł egzystować wyłącznie w wodzie o wysokiej zawartości minerałów i odpowiedniej temperaturze.

Spirulina w proszku

Oczywiście rośliną tą była spirulina. Co ciekawe, wykorzystanie jej jako produktu spożywczego było również częścią innych kultur, znana była między innymi wśród ludzi z plemienia Kanenmbu w regionie Jeziora Chad.

W Europie spirulina także występuje w warunkach naturalnych. Na przykład w Hiszpanii znaleźć ją można w parku narodowym Parque Nacional de Doñana w rejonie Huelvy, a dokładniej na powierzchni jeziora Santa Olalla. Jednak nie pochodzi ona z Półwyspu Iberyjskiego, ale została przywieziona tutaj przez flamandzkich osadników podczas migracji z terenu północnej Afryki.

W ostatniej połowie XX wieku spirulina zaczęła być powszechnie wykorzystywana do zastosowań komercyjnych. Jego początek sięga roku 1962.

To właśnie wtedy rozpoczęto jej uprawę w suchych regionach, gdzie zasolenie wody gruntowej oraz znajdującej się w jeziorach nie nadawało się do zastosowania w tradycyjnym rolnictwie, ale stanowiło wymarzone wręcz siedlisko dla spiruliny i wielu innych wymagających roślin.

Algi czyli spirulina

Choć początkowo spirulina traktowana była jako glon, to jednak naukowcy szybko stwierdzili, że jest to organizm typowo prokariotyczny, którego komórki zawierają charakterystyczny obszar środkowy zwany nukleoidem (w którym znajduje się kwas nukleinowy oraz materiał genetyczny) i otoczka (zawierająca chlorofil, cytoplazmę, rybosomy itp). Natomiast spirulina w swych komórkach nie zawiera żadnych organelli, zatem zalicza się do alg.

Dzisiaj jest ona spożywana w formie kapsułek lub proszku i jest łatwa do znalezienia wszędzie tam, gdzie są sprzedawane suplementy diety oraz w sklepach z naturalną żywnością.

Spirulina – jej właściwości oraz wartości odżywcze

Te cyjanobakterie o kształcie spirali (zapewne już wiesz, skąd wzięła się nazwa „spirulina”) charakteryzują się niebieskozielonym kolorem dzięki zawartości fikocyjaniny i chlorofilu.

Ogólnie rzecz biorąc spirulina jest naprawdę niesamowitym suplementem diety, który zapewnia przede wszystkim spore ilości białka dla Twojego organizmu. Co więcej znacznie łatwiej przyswajalnego, niż w przypadku olbrzymiej większość innych produktów. Co więcej, spirulina to w aż 57% samo białko.

Spirulina jest również źródłem licznych węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych i witaminy A oraz B12. Zawiera także sporo cennych minerałów w dużych ilościach, jak wapń, żelazo, magnez i fosfor.

Doskonały środek zarówno dla zdrowia, jak i urody

Ogólnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że spożywanie spiruliny ma wręcz trudny do przecenienia wpływ zarówno na stan Twojego zdrowia, jak i wygląd zewnętrzny. Zacznijmy od tego, że jest to cenny suplement diety, który spowalnia procesy starzenia się komórek.

Ponadto zawiera także liczne przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten. Zawartość tego konkretnego składnika oznacza, że spirulina doskonale sprawdza się jako środek do poprawy ostrości wzroku i ogólnej kondycji oczu.

Ponieważ roślina ta zawiera także spore ilości żelaza, jest świetnym produktem dla osób cierpiących na anemię i niedokrwistość, zmęczenie i niedobory minerałów. Zawodowi sportowcy zażywają ją w celu uzyskania lepszych wyników na zawodach i w trakcie treningów.

Różne kolory spiruliny

Spirulina pomaga im odzyskać energię i kondycję fizyczną, do tego w najzdrowszy możliwy sposób, czyli dzięki wyłącznie naturalnym składnikom.

Ponieważ w jej składzie znajduje się stosunkowo mało tłuszczów nasyconych i niezbędnych kwasów tłuszczowych, jest to idealny produkt spożywczy dla osób, które chcą schudnąć lub zacząć lepiej się odżywiać bez naruszania równowagi minerałów i substancji odżywczych w swoich organizmach.

Jak gdyby tego było jeszcze mało, to warto wiedzieć o tym, że spirulina nie ma praktycznie wcale kalorii, a nawet zawiera jeden z aminokwasów, który pomaga tłumić apetyt.

Spirulina i jej liczne korzyści dla zdrowia

Pomimo swoich wielu właściwości spirulina jest jednak najbardziej znana z uwagi na swoją zdolność do ochrony i regeneracji zarówno wątroby, jak i płuc. Ponadto pomaga na wiele innych schorzeń, pozwalając między innymi na:

  • Skuteczne wyeliminowanie toksyn ze swojego organizmu
  • Wzmocnienie układu odpornościowego
  • Zregenerowanie flory jelitowej (świetnie spisuje się w tym przypadku, ponieważ pomaga w naturalnym tworzeniu stolca).

Roślina ta przyczynia się również do stymulowania wytwarzania neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina, która utrzymuje równowagę funkcjonowania neuronów i poprawia stan centralnego układu nerwowego.

Dzięki wysokiej zawartości witamin pomaga lepiej funkcjonować komórkom mózgowym (stanowi zatem idealne rozwiązanie przed czekającym Cię trudnym egzaminem).

Tabletki i proszek

Ponadto ten niezwykle cenny organizm wodny wykazuje bardzo korzystne działanie dla zdrowia Twojego układu sercowo-naczyniowego. W końcu obniża przecież poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz ciśnienie krwi.

Oczywiście roślina ta ma także wiele innych zalet uzupełniających wymienione powyżej cechy. Do niektórych z nich, o jakich warto wiedzieć należą między innymi:

  • Zapobieganie osteoporozie podczas menopauzy
  • Pomoc w redukowaniu przyczyn oraz skutków bezsenności
  • Eliminowanie objawów związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów
  • Leczenie nieprzyjemnej dolegliwości w postaci brzęczenia lub szumu w uszach
  • Poprawianie oddechu
  • Dezynfekowanie i przyśpieszanie gojenia się wrzodów, aft lub innych uszkodzeń błony wyściełającej jamę ustną.

Spirulina i jej liczne korzyści dla urody

Oprócz tego, co może zaoferować dla Twojego zdrowia, ta wspaniała roślina ma również niezwykle korzystny wpływ na Twoją urodę i ogólnie wygląd zewnętrzny. Po pierwsze, zapewnia dużą ilość cennych minerałów, witamin i aminokwasów, które pomagają zapewnić prawidłowy przyrost włosów i ich wzmocnienie, gwarantując ich połysk i doskonałą prezencję.

Tak więc jest to świetny produkt dla osób zmagających się z problemem wypadania włosów i innymi niedogodnościami tego typu.

Co więcej, spirulina dzięki opisanym powyżej właściwościom ma także zbawienny wpływ na Twoje delikatne paznokcie, dzięki czemu nie będą one już tak kruche i podatne na rozwarstwianie się.
Ponadto roślina ta pozwala uzyskać efekt odmłodzenia skóry dzięki chlorofilowi, kwasom linolowym i witaminie E.

Jak należy spożywać spirulinę?

Ten suplement diety można znaleźć pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych z nich należą kapsułki i tabletki, spirulina w płynie, a także w postaci sproszkowanej. Zalecana dzienna dawka tej rośliny dla dorosłych wynosi od 3 do 5 gramów.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Oczywiście jak każdy produkt o podobnych właściwościach, także i spirulina ma pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Na przykład osoby z infekcją dróg moczowych lub hiperurykemią, jak również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać spożywania spiruliny.

Może ona także w rzadkich wypadkach powodować biegunkę, wymioty, alergiczne reakcje skórne i bóle głowy. Jeśli dostrzeżesz u siebie takie skutki uboczne, przestań ją spożywać i skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn tych dolegliwości (spirulina ich nie wywołuje sama w sobie, a jedynie wzmacnia).