Piwo i korzyści jakie ze sobą niesie!

Wiele osób od czasu do czasu lubi napić się piwa, jednakże stara się tego unikać z różnych powodów, na przykład diety lub zdrowia. Tak naprawdę jego picie ma wiele korzyści dla organizmu.
Piwo i korzyści jakie ze sobą niesie!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chyba wszystkim zimne piwo kojarzy się z letnimi upalnymi wieczorami, podczas których jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i zapewnienie uczucia błogiego orzeźwienia. Zgodnie z tradycją piwo jest również nieodłącznym kompanem imprez, zabaw, uroczystości rodzinnych oraz spotkań z przyjaciółmi.

Jednak miłośnicy piwa nie wiedzą, że ma ono naprawdę korzystny wpływ na cały organizm. oczywiście tylko wtedy gdy spożywa się je w umiarkowanych ilościach.

Czy warto pić piwo?

Lekarze nie zalecają spożywania piwa, ponieważ pacjenci, wiedząc, że jest zdrowe mogliby nie mieć żadnych hamulców w jego konsumowaniu.

Istnieją jednak dowody na to, że picie jednego piwa może mieć korzystny wpływ na organizm.

Napój ten, w zależności od marki, ma około 220 kalorii, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, aby pić je z umiarem. Przeczytaj artykuł, aby poznać 12 niesamowitych, korzystnych właściwości, jakie kryje w sobie piwo.

Piwo pomaga na bezsenność

piwo na bezsenność

Piwo zawiera dwie substancje – jedną z nich jest kwas nikotynowy, drugą laktoflawina, które sprzyjają szybszemu zasypianiu. Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś, dlaczego zaraz po spożyciu piwa chce Ci się spać, oto wytłumaczenie!

Relaksuje stopy

Po długim i ciężkim dniu pracy, gdy odczuwasz ogólne zmęczenie, a Twoje stopy są spuchnięte, możesz przygotować kąpiel z piwa. Moczenie stóp w gazowanym napoju powoduje, że się odprężają i odpowiednio odpoczywają.

Redukuje stres

Według raportu z Kliniki w Mayo (USA) umiarkowane spożywanie piwa pomaga zwalczyć stres, niepokój i lęki.

Dla kobiet maksymalną dawką jest 8 uncji, czyli około 236 ml dziennie, natomiast mężczyźni nie powinni przekraczać dawki 16 uncji (473 ml).

Ma dobry wpływ na skórę

piwo na zdrową skórę

W piwie znajdują się witaminy i przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na wygląd i zdrowie skóry. Składniki te pomagają między innymi w eliminacji zanieczyszczeń i regeneracji.

Napój ten stanowi część leczenia w wielu europejskich salonach SPA.

Pomaga w przypadku menopauzy

W piwie znajdują się wysokie zawartości flawonoidów, które w pewien sposób wpływają na poziom kalcytoniny. Obecność tego składnika jest niezbędna do ochrony tkanki kostnej po menopauzie.

Co więcej, piwo działa jako silny przeciwutleniacz i zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia.

Chroni serce

Umiarkowane picie piwa zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca o 40-60%.

Drożdże obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegają zatykaniu tętnic, tworzeniu się skrzepów i poprawiają ogólny stan układu sercowo-naczyniowego.

Poprawia pamięć

poprawa pamięci

Kilka przeprowadzonych badań potwierdziło, że zawarty w piwie krzem może zapobiec początkom problemów poznawczych i utracie pamięci. Te sama badania dowiodły, że osoby pijące piwo w umiarkowanych ilościach mają mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Piwo chroni nerki

Picie jednego piwa dziennie poprawia pracę nerek. Badania, które zostały przeprowadzone w Finlandii wykazały, że u osób pijących jedno piwo dziennie ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych zmniejsza się o około 40%.

Wszystko za sprawą chmielu, który wzmacnia kości.

Poprawia trawienie

Piwo zawiera znaczne ilości błonnika, który działa jak naturalny środek przeczyszczający. W przeciwieństwie do innych alkoholi, w których błonnika nie znajdziemy, piwo poprawia pracę jelit zapobiega problemom żołądkowym takim jak zaparcia czy biegunki.

Jest źródłem witamin z grupy B

Piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B. Jego ciemna odmiana zawiera kwas foliowy (B9) i znaczne ilości witaminy B3 i B6

Witamina B3 odgrywa ważną rolę w procesie naprawczym komórek, natomiast witamina B6 łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kwas foliowy zaś zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Polecamy przeczytać również: Piwo tuczy? Na czym polega sztuka picia piwa?

Poprawia wzrok

poprawa wzroku

Liczne badania przeprowadzone w USA i Kanadzie pokazały, że spożywanie piwa codziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy.

Jest to szczególnie ważna informacja dla osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ są jedną z grup pacjentów najbardziej narażonych na występowanie podobnych problemów.

Pomaga na przeziębienie

Gorące piwo może być doskonałym rozwiązaniem na przeziębienie, ponieważ pomaga kontrolować objawy i szybciej regenerować organizm. Gorący napój pobudza krążenie krwi, usprawnia procesy oddechowe, zmniejsza ból mięśni, a także wzmacnia układ odpornościowy.

Jak wykorzystać te właściwości?

Wystarczy podgrzać piwo, a następnie dodać do niego cztery łyżeczki miodu.

To może Cię zainteresować ...
Piwo – sześć zastosowań na skórę i włosy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Piwo – sześć zastosowań na skórę i włosy

Piwo to nie tylko napój orzeźwiający. Może nam ono posłużyć jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów i skóry. Sprawdź i wypróbuj jego zastosow...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • LEAKE,C.D., and SILVERMAN, M: “Alcoholic beverages in clinical medicine”, Year Book Medical
    Publishers, Chicago, 1966, 160p.
  • GASTINEAU, D.F. DARBY, W.J, and TURNER, T.B EDS: Fermented food beverages in nutrition,
    Academic Press, New York, 1979, 537p.
  • The american journal of Medicine. Association between alcohol consumption and both osteoporotic fracture and bone density. (2009)DOI:  amjmed.com/article/S0002-9343(08)00109-5/fulltext
  • Ganry O, et al. Effect of alcohol intake on bone mineral density in elderly women: The EPIDOS Study.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10965974

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.