Piwo i korzyści jakie ze sobą niesie!

· Kwiecień 6, 2016
Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i przeciwutleniaczy piwo może okazać się pomocne przy zapobieganiu uszkodzeń kości po menopauzie.

Chyba wszystkim zimne piwo kojarzy się z tymi letnimi upalnymi wieczorami, kiedy to napój ten zamienia się w najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia i zapewnia uczucie błogiego orzeźwienia. Zgodnie z tradycją  piwo jest również nieodłącznym kompanem imprez, zabaw, uroczystości rodzinnych czy spotkań z przyjaciółmi.

Jednak to o czym miłośnicy piwa nie wiedzą to, że napój ten ma naprawdę korzystny wpływ na cały organizm oczywiście tylko wtedy gdy jest spożywane w umiarkowanych ilościach.

Czy warto pić piwo?

W związku z tym, że pacjenci usłyszawszy, że picie piwa jest zdrowe, mogliby nie mieć później żadnych hamulców w jego konsumowaniu, lekarze nie zalecają jego spożywania. Jednak istnieją dowody na to, że picie jednego piwa może mieć korzystny wpływ na organizm.

Napój ten w zależności od marki ma około 220 kalorii, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, by pić je z umiarem. Znając tych kilka faktów, dziś przedstawimy Ci 12 niesamowitych, korzystnych właściwości, jakie kryje w sobie piwo.

Walka z bezsennością

Bezsenność i piwo

W piwie znajdziemy dwie substancje — jedną z nich jest kwas nikotynowy, drugą laktoflawina, które sprzyjają szybszemu zasypianiu. Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś, dlaczego zaraz po spożyciu piwa nagle chce Ci się spać, oto wytłumaczenie!

Relaks dla Twoich stóp

Po długim i ciężkim dniu pracy, gdy odczuwasz ogólne zmęczenie, a Twoje stopy są spuchnięte, możesz przygotować dla nich kąpiel z piwa. Moczenie stóp w gazowanym napoju powoduje ich szybsze odprężenie i odpoczynek.

Redukcja stresu

Według raportu z Kliniki w Mayo (USA) umiarkowane spożywanie piwa może być pomocne przy zwalczaniu stresu, niepokoju i lęków. Dla kobiet maksymalną dawką jest 8 uncji, czyli około 236 ml dziennie natomiast mężczyźni nie powinni przekraczać dawki 16 uncji (473 ml) dziennie.

Zdrowa skóra

Piwo i skóra

W piwie znajdziemy witaminy i przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na wygląd i zdrowie skóry. Pomaga w eliminacji zanieczyszczeń i stymuluje jej regenerację.

W rzeczywistości traktowanie tym napojem jest częścią leczenia stosowanego w wielu europejskich salonach SPA , które potwierdzają zalety jego stosowania.

Menopauza

W piwie znajdziemy wysokie zawartości flawonoidów, które w pewien sposób wpływają na poziom kalcytoniny, której obecność jest niezbędna, jeżeli pragniemy uniknąć uszkodzeń tkanki kostnej po menopauzie.

Oprócz tego piwo działa jako silny przeciwutleniacz i zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia.

Ochrona serca

Umiarkowane picie piwa zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca o 40-60%. Drożdże pomagają w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi, zapobiegają zatykaniu tętnic, tworzeniu się skrzepów i poprawiają ogólny stan układu sercowo-naczyniowego.

Poprawa pamięci

Pamięć

Kilka przeprowadzonych badań potwierdziło, że zawarty w piwie krzem może być substancją zapobiegającą początkom problemów poznawczych i utratą pamięci. Te sama badania dowiodły, że osoby pijące piwo w umiarkowanych ilościach mają mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Ochrona nerek

Picie jednego piwa dziennie pomoże w efektywniejszej pracy nerek. Badania, które zostały przeprowadzone w Finlandii wykazały, że u osób pijących jedno piwo dziennie ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych zmniejsza się o około 40%.

Wszystko to dzięki chmielowi, który wzmacnia kości.

Poprawienie trawienia

Piwo zawiera znaczne ilości błonnika, który działa jak naturalny środek przeczyszczający. W przeciwieństwie do innych alkoholi, w których błonnika nie znajdziemy, piwo poprawia pracę jelit zapobiega problemom żołądkowym takim jak zaparcia czy biegunki.

Bogate w witaminy z grupy B

Piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B. Szczególnie jego ciemna odmiana zawiera znaczne ilości witaminy B3, B6 i kwas foliowy (B9).

Witamina B3 odgrywa ważną rolę w procesie naprawczym komórek, natomiast witamina B6 pomaga w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Kwas foliowy zaś pomaga w zapobieganiu zachorowania na raka jelita grubego.

Poprawia wzrok

Oko

Liczne badania przeprowadzone w USA i Kanadzie pokazały, że spożywanie piwa dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy.

Jest to szczególnie ważna informacja dla osób cierpiących na cukrzycę, które to są jedną z grup pacjentów najbardziej narażonych na występowanie podobnych problemów.

Sposób na przeziębienie

Gorące piwo może okazać się doskonałym rozwiązaniem, gdy jesteśmy przeziębieni. Pomoże ono w kontrolowaniu objawów i szybszej regeneracji organizmu. Gorący napój pobudza krążenie krwi i usprawnia procesy oddechowe, zmniejsza ból mięśni i wzmacnia układ odpornościowy.

Jak wykorzystać te właściwości?

Wystarczy podgrzać piwo, a następnie dodaj do niego cztery łyżeczki miodu.

  • LEAKE,C.D., and SILVERMAN, M: “Alcoholic beverages in clinical medicine”, Year Book Medical
    Publishers, Chicago, 1966, 160p.
  • GASTINEAU, D.F. DARBY, W.J, and TURNER, T.B EDS: Fermented food beverages in nutrition,
    Academic Press, New York, 1979, 537p.
  • The american journal of Medicine. Association between alcohol consumption and both osteoporotic fracture and bone density. (2009)DOI:  amjmed.com/article/S0002-9343(08)00109-5/fulltext
  • Ganry O, et al. Effect of alcohol intake on bone mineral density in elderly women: The EPIDOS Study.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10965974