Pistacje – 10 powodów, dla których powinniśmy je jeść

Styczeń 2, 2018
Są niewielkie, ale kryją w sobie potężną moc: pistacje są pełne substancji odżywczych, które działają na Twój organizm zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pistacje to małe orzechy rosnące na drzewie o naukowej nazwie PistaciaceaeW dzisiejszym artykule dowiesz się dlaczego powinniśmy spożywać pistacje

Drzewo pistacjowe pochodzi z Azji Mniejszej i Centralnej. Wraz z czasem rozprzestrzeniło się na inne rejony. Dzisiaj to popularne orzechy, które mogą być jedzone na surowo, ugotowane lub dodawane do słodyczy.

Pistacje zawierają dużą ilość substancji odżywczych, niektóre z nich to:

 • Witaminy (E, kwas foliowy, tiamina)
 • Minerały (miedź, potas, magnez, wapń, żelazo)
 • Białko
 • Błonnik
 • Kwasy tłuszczowe

Pistacje są brązowawe na zewnątrz i zielone w środku, okryte twardą skorupką, która otwiera się na pół. Są proste w obieraniu, chociaż czasami, te całkowicie zamknięte trudno rozłupać.

Poniżej zaprezentujemy Ci 10 wspaniałych powodów, dla których warto jadać te orzechy.

1. Pistacje walczą z cukrzycą

badanie cukru

Cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, znanym również jako podwyższona glukoza. Orzechy pistacjowe świetnie nadają się walkę z cukrzycą typu 2. A to dlatego, że zmniejszają poziom glukozy, dzięki wysokiej zawartości węglowodanów.

2. Zmniejszają ryzyko chorób serca

Pistacje zmniejszają wchłanianie cholesterolu oraz tłuszczu w Twoim ciele, zapobiegając problemom sercowym.

Dodatkowo, zawarty w nich potas pomaga kontrolować ciśnienie krwi. To bardzo korzystne dla Twojego serca.

3. Pomagają kontrolować wagę

waga

Jedną z korzyści pistacji jest to, że stanowią świetną przekąskę, która hamuje apetyt oraz chroni przed sięganiem po słodycze czy niezdrowe jedzenie.

Ponadto, kiedy je jadasz, całkowicie ulegają procesowi przemiany materii, co przekłada się na minimalną ilość kalorii.

4. Zawierają błonnik

Orzechy pistacjowe są źródłem olbrzymiej ilości błonnika, który usprawnia Twoje trawienie oraz przyspiesza metabolizm, jednocześnie łagodząc zaparcia.

5. Są dobre dla Twoich oczu

szczęśliwa dziewczyna

Wiele osób nie wie, że pistacje poprawiają wzrok oraz chronią oczy przed szkodliwym wpływem słońca. A to dzięki swoim substancjom odżywczym, takim jak:

 • Luteina
 • Zeaksantyna
 • Ryboflawina
 • Witamina E
 • Witamina B2

6. Wzmacniają kości

Fosfor, magnez, potas, wapń oraz białko zawarte w pistacjach – to wszystko sprawia, że Twoje mięśnie i kości stają się silniejsze.

To ważna wiadomość dla sportowców lub aktywnych osób, które potrzebują dużo energii i silnego ciała.

7. Zapewniają mocne zęby

zdrowe zęby

Dzięki zawartości fosforu i magnezu, pistacje korzystnie działają na zęby, czyniąc je silniejszymi i zdrowszymi. Poza tym poprawiają ich wygląd.

Nie wystarczy szorować zębów oraz zastosować płyn do płukania ust; ich zdrowie zależy też od tego, co spożywasz. Niektóre produkty są szczególnie dobre dla zdrowia zębów, to między innymi orzechy pistacjowe.

8. Korzystnie wpływają na włosy

Kiedy jadasz pistacje, chronisz pigmentację swoich włosów. Miedź zawarta w tych orzechach sprawia, że Twoje włosy są lśniące i piękne. Poza tym pomagają zapobiegać wypadaniu włosów oraz pobudzają ich wzrost.

Jednym ze sposobów na pielęgnację włosów jest aplikowanie na nie bezpośrednio olejku pistacjowego, który posiada silne właściwości nawilżające i regenerujące.

9. Odmładzają

zdrowa skóra

Jednym ze sposobów na utrzymanie skóry w dobrym stanie jest jedzenie pistacji. A to dlatego, że zawarta w nich witamina E chroni Twoją skórę przed promieniami UV oraz procesami starzenia.

Dodaj pistacje do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, a Twoja skóra Ci za to podziękuje.

10. Odżywiają aktywny umysł

Aktywność mózgu jest stymulowana, kiedy dociera do niego utleniona krew. Dzieje się to dzięki podnoszeniu się poziomu hemoglobiny.

Hemoglobina natomiast wzrasta między innymi poprzez konsumpcję witaminy B6, która znajduje się również w pistacjach. To czyni je idealnymi orzechami dla aktywnego umysłu.

Ryzyko spożywania pistacji

Pistacje są znakomite dla Twojego ciała, od głowy, aż do stóp. Są naprawdę niezwykłymi orzechami. Mimo to, powinno się je spożywać z umiarem. Chociaż s niezwykle zdrowe, jeśli będziesz je jadać w nadmiarze, mogą Ci nawet zaszkodzić.

Generalnie, pistacje prawie zawsze są solone. A zbyt dużo soli powoduje nadciśnienie oraz zatrzymanie płynów w organizmie. Dlatego warto ograniczyć ich spożycie lub sięgać tylko po te niesolone.

Oczywiście upewnij się, że nie masz na nie uczulenia. Alergia może wywołać natychmiastowe objawy, takie jak:

 • Wysypka
 • Opuchlizna
 • Problemy z oddychaniem
 • Pokrzywka

Podsumowując, pistacje są świetnym źródłem witamin i minerałów dla zdrowego ciała, pod warunkiem, że jadasz je z umiarem oraz nie wywołują one w Tobie reakcji alergicznych.

WIĘCEJ DLA CIEBIE