Piękne i zdrowe paznokcie

· Maj 22, 2015

Chcesz mieć piękne paznokcie, ale przez brak czasu (lub pieniędzy) nie możesz chodzić na manicure? Nie martw się, bo mały salon kosmetyczny możesz stworzyć w twoim zaciszu domowym, uzyskując upragniony efekt w ciągu zaledwie kilku minut! Specjaliści zalecają, by paznokcie pielęgnować każdego dnia, tak aby zapobiegać ich uszkodzeniu, łamaniu się lub przebarwieniu (zwłaszcza jeśli palisz). W tym artykule poznasz najlepsze wskazówki jak zadbać o paznokcie.

Kilka porad jak sprawić, by paznokcie wyglądały piękniej

Paznokcie mogą być naturalne, pomalowane tylko na jeden i ten sam kolor, lub dopasowane w zależności od ubrania. Jakkolwiek nie robisz, absolutną podstawą to dbałość o paznokcie, przynajmniej na podstawowym poziomie, biorąc pod uwagę wszystko to, czego potrzebują. Wszystkie porady są niezwykle proste abyś mogła wykonać je w zaciszu domowym. Profesjonalny manicure w salonie okaże się zbędny, gdyż sama możesz zadbać o zdrowe i piękne paznokcie, pamiętając o kilku ważnych zasadach.

Nawilżenie: po umyciu rąk, zawsze używaj kremu. Bez wyjątków. Dzięki temu, skóra nie będzie wysychać, a oprócz tego nawilżasz paznokcie, dzięki czemu rosną zdrowsze i silniejsze. Dzięki codziennej pielęgnacji kremem, lepiej przygotujesz się na okres zimowy, gdy nasze paznokcie są narażone na ciągłe zmiany temperatury oraz noszenie rękawiczek. W lecie należy chronić je przed słońcem i chlorowaną wodą basenową.

Piłowanie: Nigdy nie używaj obcinacza do paznokci, chyba że twoje paznokcie są zbyt długie i chcesz je obciąć do długości koniuszka palca. Jeśli tak nie jest – zaleca  się stosowanie pilniczka , dla osiągnięcia ulubionej długości i kształtu. Dzięki temu zabiegowi, zapobiegniesz ich łamliwości.

2#:paznokcie.jpg
Baza pod lakier:bardzo ważne jest, by używać bazy przed nałożeniem lakieru. Mimo, że zwykle pomijamy ten krok, brak bazy wpłynie niekorzystnie na nasze paznokcie, staną się suche, pożółkłe i nieestetyczne. Wszystkiemu winne są składniki lakieru do paznokci, które uniemożliwiają paznokciom oddychanie. Bazy można znaleźć w każdym sklepie kosmetycznym i perfumeryjnym. Baza stanowi warstwę ochronną, po nałożeniu stają się zwykłą, przezroczystą, błyszczącą powłoką. W odróżnieniu od lakierów, zawierają aloes, wapń i witaminę E. Właściwości organoleptyczne bazy, ułatwiają nakładanie lakieru, ponieważ wyrównują płytkę paznokci.

Skórki nie wycinaj ani nie obgryzaj skórek, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Zaleca się stosowanie olejków lub specjalnych kremów do usuwania skórek. Możesz też ostrożnie formować je miękkim patyczkiem.

Zwracaj uwagę na wygląd paznokci: kobiety zawsze bardzo dbają o cerę czy włosy, ale często zapominają o swoich paznokciach. Wystarczy, że podczas oglądania telewizji zrobisz sobie masaż paznokci, używając do tego wazeliny. Spróbuj nałożyć dobry krem na noc i pójść spać w bawełnianych rękawiczkach. Rano zobaczysz, że Twoje dłonie są wyjątkowo miękkie a paznokcie wyglądają o wiele lepiej.

3#:paznockie.jpg

Więcej wskazówek

Po umyciu rąk, osusz je dobrze,zwłaszcza zwracając uwagę na paznokcie, ponieważ zaczną się rozmiękczać.

Używaj pilniczka co najmniej raz w tygodniu. Dzięki temu krawędzie paznokci będą mocne i odporne na pęknięcia.

Najlepiej jest nie obcinać skórek. Skórki są odpowiedzialne za ochronę paznokci przed zarazkami. Możesz zmiękczać je kremami i delikatnie je dociskać, tak aby nie były bardzo widoczne.

Używaj kremu nawilżającego dwa razy dziennie, kładąc nacisk na paznokcie. Dzięki temu będą wyglądały na zdrowe i piękne.

Jeśli są pożółkłe od nadmiernego używania lakieru lub od papierosów, przecieraj je octem.

4#:paznokcie.jpg

Ogranicz używanie lakierów i zmywaczy do paznokci. Kiedy zmywasz lakier, odczekaj co najmniej dzień, aby znów malować paznokcie. Wiedz, że istnieją zmywacze bez acetonu, sprzedaje się je w nawilżanych chusteczkach. Nie niszczą one ani skóry ani paznokci.

Jeśli noszenie długich paznokci przysparza Ci problemów, najlepiej jest ścinać je na krótko, blisko linii palca.

Jeśli wykonujesz prace domowe, zakładaj rękawiczki ochronne, szczególnie jeśli dłonie będą narażone na kontakt ze środkami chemicznymi, takimi jak wybielacz.

Przyjmuj witaminę A, dzięki niej paznokcie rosną zdrowe i silne. Witamina jest obecna w większości owoców i warzyw.

Nie obgryzaj paznokci ani nie wkładaj palców do ust! Jeśli często Ci się to zdarza, bo np. jesteś nerwową lub nieśmiałą osobą, spróbuj przerzucić ten okropny nawyk na cukierki lub gumę do żucia. Ślina sprawia, że ​ paznokcie stają się miękkie i łamliwe.

Nie używaj paznokci jako narzędzi! (To samo zresztą tyczy się zębów). Ich przeznaczeniem nie jest zdrapywanie plam, rozsupływanie sznurówek ani czyszczenie szczelin, ale ochrona rąk i piękny wygląd!

Możesz zmiażdżyć kilka ząbków czosnku i ułożyć je na paznokcie na kilka minut, tak jak krem, dzięki temu będą twardsze. Innym sposobem jest też zanurzenie paznokci w naparze ze skrzypu na około 20 minut. Twardą i skuteczną warstwę ochronną możesz też wykonać, używając do tego 8 kropli soku z cytryny, dobrze zmiażdżony ząbek czosnku i 5 kropli białego jodu. Dodaj te składniki do bezbarwnego lakieru i użyj jako naturalnej bazy pod lakier. Po nałożeniu, zostaw je tak przez jeden dzień.

Jeśli chcesz malować paznokcie, ale nie masz zbyt wiele czasu, aby czekać, aż wyschną, można umieścić je w misce z wodą i kilkoma kostkami lodu.

Zanurz palce w misce z octem przed malowaniem paznokci, jeśli chcesz, aby lakier pozostał na nich dłużej.

Zdjęcia dzęki uprzejmości: Lisa Bently, Courtney Rhodes, Fing’rs, Stefany, Emily Gould oraz Vladimir Morozov