Piękne i zdrowe paznokcie

Niemal każda kobieta marzy o pięknych, mocnych i długich paznokciach, jednakże utrzymanie ich w takim stanie nie należy do prostych zadań. Jak o nie dbać? Dowiesz się z niniejszego artykułu.
Piękne i zdrowe paznokcie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Chcesz mieć piękne paznokcie, ale przez brak czasu (lub pieniędzy) nie możesz chodzić na manicure? Nie martw się. Mały salon kosmetyczny możesz stworzyć we własnym zaciszu domowym, uzyskując upragniony efekt w ciągu zaledwie kilku minut!

Specjaliści zalecają, aby pielęgnować paznokcie każdego dnia, tak aby zapobiec ich uszkodzeniu, łamaniu się lub przebarwieniu (zwłaszcza jeśli palisz). Przeczytaj artykuł, aby poznać najlepsze wskazówki dotyczące dbania o paznokcie.

Piękniejsze paznokcie – kilka porad

Nieważne, czy malujesz paznokcie na jeden kolor, nie malujesz wcale lub czy starasz się dopasować je do swojego ubrania – absolutną podstawą jest dbałość o nie. Należy uwzględnić wszystko, czego potrzebują.

Poniżej znajdziesz kilka porad na temat odpowiedniej higieny paznokci. Za chwilę zauważysz, że profesjonalny manicure w salonie może okazać się zbędny, ponieważ sama możesz zadbać o zdrowe i piękne paznokcie.

Odpowiednie nawilżenie paznokci

Zawsze po umyciu rąk używaj kremu. Dzięki temu nie tylko nawilżysz i wzmocnisz paznokcie, lecz także sprawisz, że Twoja skóra nie będzie wysychać.

Codzienna pielęgnacja kremem lepiej przygotuje paznokcie na okres zimowy – to właśnie wtedy paznokcie są najbardziej narażone na ciągłe zmiany temperatury oraz noszenie rękawiczek. W lecie natomiast należy chronić je przed słońcem i chlorowaną wodą basenową.

Piłowanie

Obcinacza do paznokci używaj tylko, gdy Twoje paznokcie są zbyt długie i chcesz je obciąć do długości koniuszka palca.

Jeśli tak nie jest, stosuj pilniczek, aby osiągnąć ulubioną długość i kształt. Dzięki temu zapobiegniesz ich łamliwości.

paznokcie pomalowane

Baza pod lakier

Używaj bazę przed nałożeniem lakieru. Choć zwykle pomija się ten krok, brak bazy będzie mieć negatywny wpływ na paznokcie – staną się suche, pożółkłe i nieestetyczne. Wszystko ze względu na składniki lakieru do paznokci, które uniemożliwiają paznokciom oddychanie.

Bazy można znaleźć w każdym sklepie kosmetycznym i perfumeryjnym. Baza stanowi warstwę ochronną i po nałożeniu staje się zwykłą, przezroczystą i błyszczącą powłoką. W odróżnieniu od lakierów zawiera aloes, wapń i witaminę E.  Właściwości organoleptyczne bazy, ułatwiają nakładanie lakieru, ponieważ wyrównują płytkę paznokci.

Nie wycinaj i nie obgryzaj skórek, ponieważ może to prowadzić do infekcji. W tym celu zaleca się stosowanie olejków lub specjalnych kremów do usuwania skórek. Możesz też ostrożnie formować je miękkim patyczkiem.

Wygląd paznokci

Kobiety zawsze dbają o cerę i włosy, zapominając o paznokciach. Wystarczy, że poświęcisz im chwilę, na przykład podczas oglądania telewizji. Możesz zrobić sobie masaż paznokci, używając do tego wazeliny.

Nałóż krem na noc i śpij w bawełnianych rękawiczkach. Rano zobaczysz, że Twoje dłonie będą wyjątkowo miękkie a paznokcie będą wyglądały o wiele lepiej.

piękne paznokcie

Paznokcie – więcej wskazówek

 • Po umyciu rąk, osusz je dobrze, zwracając uwagę przede wszystkim na paznokcie, ponieważ zaczną się rozmiękczać.
 • Używaj pilniczka co najmniej raz w tygodniu, dzięki temu krawędzie paznokci będą mocne i odporne na pęknięcia.
 • Nie obcinaj skórek, ponieważ chronią paznokcie przed zarazkami. Możesz zmiękczać je kremami i delikatnie dociskać, tak aby nie były bardzo widoczne.
 • Dwa razy dziennie używaj kremu nawilżającego, dzięki temu paznokcie będą wyglądały na zdrowe i piękne. Jeśli są pożółkłe od nadmiernego używania lakieru lub papierosów, przecieraj je octem.
4#:paznokcie.jpg
 • Ogranicz używanie lakierów i zmywaczy do paznokci. Kiedy zmywasz lakier, odczekaj co najmniej dzień, aby znów je pomalować. Wiedz, że istnieją zmywacze bez acetonu, sprzedaje się je w nawilżanych chusteczkach. Nie niszczą ani skóry ani paznokci.
 • Obetnij paznokcie na krótko, jeśli przysparzają Ci dużo problemów.
 • Jeśli wykonujesz prace domowe, zakładaj rękawiczki ochronne, szczególnie jeśli będziesz używać środków chemicznych, takich jak wybielacz.
 • Spożywaj witaminę A, dzięki niej paznokcie będą zdrowe i silne. Znajdziesz ją w większości owoców i warzyw.
 • Nie obgryzaj paznokci ani nie wkładaj palców do ust! Spróbuj przerzucić ten okropny nawyk na cukierki lub gumę do żucia. Paznokcie przez ślinę stają się miękkie i łamliwe.
 • Nie używaj paznokci jako narzędzi! Ich przeznaczeniem nie jest zdrapywanie plam, rozsupływanie sznurówek ani czyszczenie szczelin, lecz ochrona rąk i piękny wygląd!

Zabiegi na piękne i zdrowe paznokcie

 • Zmiażdż kilka ząbków czosnku i na kilka minut ułóż na paznokciach, tak jak krem, dzięki temu będą twardsze.
 • Innym sposobem jest też zanurzenie paznokci w naparze ze skrzypu na około 20 minut.
 • Twardą i skuteczną warstwę ochronną można wykonać także, używając 8 kropli soku z cytryny, dobrze zmiażdżonego ząbka czosnku i 5 kropli białego jodu. A następnie dodając składniki do bezbarwnego lakieru i używając go jako naturalnej bazy pod lakier. Ochronę po nałożeniu należy zostawić na jeden dzień.

Jeśli chcesz malować paznokcie, ale nie masz zbyt wiele czasu, aby czekać, aż wyschną, można umieścić je w misce z wodą i kilkoma kostkami lodu.

A jeśli chcesz, aby lakier pozostał na nich dłużej, zanurz palce w misce z octem przed malowaniem paznokci.

Zdjęcia dzęki uprzejmości: Lisa Bently, Courtney Rhodes, Fing’rs, Stefany, Emily Gould oraz Vladimir Morozov

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.