Picie zimnej wody po posiłku — zagrożenia

Sierpień 10, 2015
Spożywanie zimnych lub bardzo gorących potraw i napojów, może utrudnić pracę naszego żołądka, który wówczas musi pracować podwójnie, aby wyrównać różnice temperatur.

Wielu z nas ma zwyczaj picia zimnej wody natychmiast po zjedzeniu posiłku. Dowiedziono jednak, że podobny nawyk może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Być może, wyolbrzymieniem jest nazywanie tego problemu „zagrożeniem dla twojego zdrowia”, lecz niewątpliwie picie zimnej wody po posiłku skutkuje dyskomfortem, a nawet bólem. Dlatego, wielu ekspertów zaleca porzucenie podobnych nawyków.

Dlaczego picie zimnej wody po posiłku szkodzi naszemu zdrowiu?

Zanim zaczniemy, należy podkreślić, że poniższe informacje nie zostały jeszcze potwierdzone naukowo, jednak powinnaś mieć je na uwadze, gdy następnym razem sięgniesz po szklankę zimnej wody po zjedzeniu posiłku.

Picie zimnej wody zaraz po posiłku może wywołać niestrawność, ponieważ zimne temperatury zmieniają konsystencję pokarmów, które spożywamy sprawiając, że są one znacznie trudniejsze do strawienia przez nasz organizm. Weźmy na przykład tłuste pokarmy, które będąc pod działaniem zimnych temperatur krzepną, tym samym utrudniając proces trawienia. Dłuższe i bardziej skomplikowane trawienie może prowadzić do zakwaszenia organizmu.

Picie większej ilości wody niż zazwyczaj może także nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ woda osłabia działanie kwasów, którymi nasz żołądek posługuje się do trawienia pokarmów. W ten sposób, może ona powodować spowolnienie procesu trawienia, a to z kolei skutkuje tym, że czujemy się osłabieni i zmęczeni po zjedzeniu posiłku, trudno jest nam zabrać się do jakiejkolwiek czynności.

2#:zimnej-wody.jpg

Picie zimnej wody po jedzeniu może także powodować migreny, silne bóle głowy oraz uczucie drażliwości u osób z delikatnym uzębieniem. Picie wody o zbyt zimnej temperaturze może wywołać migrenę. Może ono także wywołać bóle brzucha i wzdęcia, gdyż niektóre pokarmy w kontakcie z wodą pęcznieją. Ból wzmaga się jeszcze bardziej, gdy pijemy większe ilości wody, utrudniając tym samym procesy trawienia.

Nasz żołądek jest tak zaprojektowany, by trawić pokarmy o temperaturze przybliżonej do temperatury naszego organizmu. Spożywanie zbyt zimnych lub zbyt gorących produktów oznacza zwiększoną dawkę pracy dla układu trawiennego. Takie same konsekwencje dla naszego układu niesie za sobą spożywanie zbyt ostrych potraw. Ciężko się trawią, a u niektórych ludzi mogą kończyć się biegunką.

Jak należy pić wodę, by nie zagrażała naszemu organizmowi?

Nawet jeśli picie zimnej wody po zjedzonych posiłkach niesie za sobą niekorzystne skutki dla twojego organizmu, wszyscy eksperci zgodnie potwierdzają, że potrzebuje on odpowiednio dużej ilości wody, dostarczanej codziennie, by móc prawidłowo funkcjonować. Niektórzy z nich twierdzą, że najlepiej jest pić wodę przed posiłkiem. Daje nam ona uczucie sytości i sprawia, że zjemy mniej podczas posiłku. Pamiętaj, że woda ma zero kalorii, a dawka spożycia dla dorosłego człowieka to od jednego do maksymalnie dwóch litrów wody dziennie.

Niektórzy ludzie uważają, że picie wody podczas spożywania posiłku może prowadzić do jej zatrzymania w organizmie. Jest jednak inaczej. Woda stymuluje pracę nerek i przyczynia się do prawidłowego nawodnienia organizmu.

Aby uniknąć wspomnianych wyżej problemów trawiennych, eksperci radzą, by zastąpić zimną lub gorącą wodę taką, która ma temperaturę pokojową.

Korzyści płynące z picia wody

3#:zimnej-wody.jpg

Fakt, że picie zimnej wody po spożytym posiłku powoduje problemy, nie oznacza, że jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia. Niezwykle, ważne jest, by każdego dnia pić duże ilości wody, dowiedziono bowiem, że nasz organizm potrzebuje mnóstwo wody, by prawidłowo funkcjonować. Dobre nawodnienie sprawia, że jest on w stanie wykonywać wszystkie niezbędne do życia czynności życiowe. Woda sprawia, że nasze narządy i tkanki są cały czas w pełni nawodnione, poprawia krążenie i daje ciału „moc” do pozbycia się wszystkich nagromadzonych w nim toksyn. Codzienne picie wody jest nieodzowne i niezwykle korzystne dla zdrowia i dobrej kondycji całego naszego organizmu.

Mamy nadzieję, że wyciągnęłaś przydatną lekcję z powyższego artykułu na temat picia zimnej wody po posiłku.

WIĘCEJ DLA CIEBIE