Peganizm - co powinieneś wiedzieć na jego temat?

Sukces diety pegańskiej polega przede wszystkim na doborze odpowiednich składników. Wynika to z faktu, że muszą być one w pełni naturalne i pozbawione jakichkolwiek chemikaliów i GMO.
Peganizm - co powinieneś wiedzieć na jego temat?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Jak zapewne wiesz, podstawą diety wegańskiej jest spożywanie pokarmów roślinnych. Ale niektórzy dietetycy poszli o krok dalej i opracowali nowy sposób odżywiania się, który nazwali „peganizm” Jest to w zasadzie połączenie diety paleo i wegańskiej. Dieta paleo jest podobna do nawyków żywieniowych, jakie mieli nasi przodkowie w okresie paleolitu.

Peganizm odnosi ostatnio spore sukcesy z racji tego, że polega przede wszystkim na doborze odpowiednich składników. Wynika to z faktu, że muszą być one w pełni naturalne i pozbawione jakichkolwiek chemikaliów i GMO.

Czym w ogóle jest peganizm i na czym polega?

Peganizm został opracowany przez amerykańskiego dietetyka, Marka Hymana. Główną jego ideą jest połączenie korzystnych właściwości diety paleo oraz weganizmu. Czyli po prostu unikanie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego przy jednoczesnym zrezygnowaniu z przetworzonej metodami przemysłowymi żywności.

Zdrowa żywność

Nie chodzi tutaj jednak tylko o jedzenie tego samego jedzenia, jakie mieli do dyspozycji nasi przodkowie. Peganizm główny nacisk kładzie na to, jak oni je spożywali. To jest właśnie podstawowy powód mający na celu unikanie rafinowanej i przetwarzanej żywności, wędlin, kiełbas itp.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, dieta pegańska polega na jedzeniu wyłącznie żywności pochodzenia roślinnego, ale oznacza również, że nie jest to żywność przetworzona. Z tego powodu jedzenie produktów takich jak tofu lub tempeh w myśl peganizmu jest niedopuszczalne.

Kluczowe aspekty cechujące dietę pegańską

Sukces diety pegańskiej opiera się przede wszystkim na jej składnikach. Wynika to z faktu, że muszą być one całkowicie naturalne i zupełnie pozbawione jakichkolwiek sztucznych dodatków, chemikaliów i GMO.

Ponadto 75% całej diety musi opierać się na warzywach, które muszą pochodzić z naturalnych i certyfikowanych upraw ekologicznych. Równie ważną kwestią jest także zrównoważone ich pochodzenie.

Zdrowe tłuszcze są niezbędnym aspektem tej diety. Wynika to z tego, że odgrywają one fundamentalną rolę w zapewnieniu dobrego stanu zdrowia Twojego organizmu. Awokado, olej kokosowy, orzechy lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia są mile widzianymi przez peganizm produktami spożywczymi.

Produkty bezglutenowe

Zdrowe tłuszcze dostarczają niezbędnych naszemu organizmowi kwasów tłuszczowych, a także wielu innych cennych składników odżywczych.

W diecie pegańskiej dopuszczalne jest mięso, ale musi ono pochodzić wyłącznie od zwierząt karmionych trawą. Ryby muszą być łapane w naturalnych zbiornikach, a nie pochodzić z hodowli. Natomiast jaja mogą być wyłącznie organiczne, z hodowli ekologicznej.

Dietetycy gorąco zachęcają do stosowania w dużych ilościach roślin strączkowych, zwłaszcza soczewicy. Ludzie przestrzegający tej diety powinni jeść ogólnie rzecz biorąc jedną filiżankę roślin strączkowych dziennie.

Peganizm oznacza, że powinieneś także także jeść bezglutenowe płatki zbożowe, takie jak komosa ryżowa, szarłat prosty (amarant), owies bezglutenowy, kukurydza, ryż lub proso. Musisz jednak wyeliminować cukry i rafinowane zboża. Wynika to z faktu, że nadmierne spożywanie cukrów zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i nadwagi.

Ponadto dieta pegańska preferuje ograniczanie ilości spożywanego nabiału i sugeruje zastąpienie go napojami warzywnymi, takimi jak mleko sojowe lub owsiane.

Korzyści oferowane nam przez peganizm

Peganizm nie wyklucza z naszej codziennej diety żadnych istotnych składników, które są fundamentalne dla dobrego samopoczucia Twojego organizmu. W ten sposób zapewnia Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby mieć wystarczająco dużo energii i właściwie funkcjonować przez cały dzień dzięki starannej równowadze składników.

Jego główne zalety są następujące:

Peganizm równoważy poziom glukozy i insuliny we krwi

Biorąc pod uwagę, że jest to dieta o niskim poziomie glikemii, to jej stosowanie równoważy poziom insuliny i glukozy we krwi. Wynika to z tego, że zawiera niewiele lub wręcz okrągłe zero rafinowanej mąki i węglowodanów.

Peganizm - jedzenie bez cukru

Postępowanie zgodnie z dietą pegańską najwyraźniej pomaga poprawić objawy cukrzycy, stresu, stanów lękowych i innych chorób związanych z zaburzeniami cukru we krwi.

Reguluje poziom cholesterolu

Peganizm ma zbawienny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza również ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto redukuje stany zapalne dzięki udziałowi kwasów tłuszczowych omega -3, które można uzyskać między innymi z siemienia lnianego, mięsa ryb niebieskich, alg i orzechów, a także niższego ogólnego spożycia mięsa.

Peganizm cechuje się bardzo niską toksyczność

Ten rodzaj diety promuje spożywanie lokalnych, ekologicznych i nietoksycznych produktów oraz jednocześnie podkreśla szacunek dla zwierząt. Może również pomóc Ci stracić wagę i utrzymać ją na odpowiednio niskim poziomie.

Czy dieta pegańska jest zdrowa?

Istotne w tym momencie pytanie brzmi: „czy dieta pegańska jest naprawdę zdrowa i czy może pomóc ona nam stracić zbędne kilogramy oraz utrzymać optymalną wagę?” Największym problemem związanym z tą dietą jest to, że może być w niektórych przypadkach nieco zbyt rygorystyczna, ponieważ stanowi ona połączenie cech diety wegańskiej i paleo.

Ponadto peganizm ogranicza także spożycie roślin strączkowych, niektórych białek pochodzenia roślinnego i wszelkiej przetworzonej żywności, nawet jeśli mają to być jedynie minimalne ilości. Skonsultuj się więc ze swoim dietetykiem przed podjęciem decyzji o przejściu na peganizm.

Kilka słów tytułem podsumowania naszych dzisiejszych rozważań

Musisz zawsze pamiętać o tym, że jak dotąd nie ma dowodów na to, że ten rodzaj diety ma jakąś istotną przewagę nad innymi rodzajami diet, nawet tymi mniej restrykcyjnymi.

Pomimo korzyści, jakie zapewnia peganizm, pozostałe dwie diety, które składają się na ten sposób odżywiania się (czyli diety paleo i wegańska) są mniej restrykcyjne i mogą okazać się lepsze i bardziej w dłuższej perspektywie czasowej. Warto więc uważnie rozważyć wszystkie wady i zalety peganizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Alles B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study. BMJ, 2019.
  • Rozenberg S., Body JJ., Bruyere O., Bergmann P., et al., Effects of dairy products consumption on health: benefits and beliefs–a commentary from the belgian bone club and the european society for clinical and economic aspects of osteoporosis, osteoarthritis and musculoeskeletal disease. Clacif Tissue Int, 2016.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.