Pęcherzyk żółciowy - objawy, które mogą Cię ostrzec o problemie

Gdy pęcherzyk żółciowy nie pracuje prawidłowo, może to wywołać szereg problemów zdrowotnych. Poznaj więc objawy, aby odpowiedni reagować.
Pęcherzyk żółciowy - objawy, które mogą Cię ostrzec o problemie
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2023

Problem w pęcherzyku żółciowym zwykle rozwija się z powodu zmiany składu żółci. Aby lepiej to zrozumieć, warto najpierw pamiętać, że ten mały narząd w kształcie gruszki – znajdujący się pod wątrobą – magazynuje i uwalnia żółć, substancję, której główną funkcją jest pomoc w rozkładzie tłuszczu.

Gdy pokarm dociera do jelita cienkiego, pęcherzyk żółciowy kurczy się, a zwieracz Oddiego się otwiera. Następnie przechodzi przez niego żółć, aby następnie spełnić swoją funkcję trawienną. Jednak kilka zmian może wpływać na ten proces, powodując choroby pęcherzyka żółciowego. Jak je rozpoznać?

Pęcherzyk żółciowy – co należy wiedzieć?

Kiedy żołądek i jelita trawią pokarm, żółć jest uwalniana przez wspólny przewód żółciowy. Następnie spełnia ona swoją funkcję w jelicie cienkim.

Choroby związane z funkcjonowaniem pęcherzyka żółciowego pojawiają się zwykle wtedy, gdy coś blokuje przepływ żółci przez przewody. Jest to prawie zawsze spowodowane obecnością kamieni żółciowych, które tworzą się z substancji, które gromadzą się i twardnieją.

I chociaż jego funkcjonowanie nie jest niezbędne do życia, rozwój jakichkolwiek zmian w pęcherzyku żółciowym może prowadzić do objawów, które wpływają na jakość życia danej osoby. Dlatego tak ważne jest, aby zachować czujność i szukać szybkiej interwencji medycznej, gdy pojawią się problemy.

nieświeży oddech i problemy z woreczkiem żółciowym
Ze względu na swoją rolę w procesie trawienia problem pęcherzyka żółciowego objawia się niestrawnością, bólem i gazami, a także innymi objawami żołądkowymi.

Możliwe objawy problemów

Początkowo często trudno jest wykryć problem z pęcherzykiem żółciowym ze względu na brak oczywistych objawów. Objawy kliniczne mogą wystąpić, gdy choroba postępuje. W każdym razie warto wiedzieć, na jakie czynniki zwracać uwagę. Przyjrzyjmy się im.

1. Ból brzucha

Ból brzucha jest jednym z głównych sygnałów ostrzegawczych problemów z woreczkiem żółciowym. Jest również znany jako „kolka żółciowa” i zwykle znajduje się w prawej górnej części żołądka, tuż pod żebrami.

Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w National Center for Biotechnology Information, ból ten jest zwykle spowodowany zablokowaniem dróg żółciowych z powodu tworzenia się kamieni. Często jest bardziej intensywny po zjedzeniu dużych, ciężkostrawnych posiłków.

Szczególną cechą bólu jest to, że pojawia się i znika. Często pojawia się z dużą intensywnością po tłustych posiłkach, ponieważ pęcherzyk żółciowy kurczy się, aby uwolnić żółć i wspomóc trawienie.

2. Niestrawność

Ze względu na rolę pęcherzyka żółciowego w procesie trawienia, zaburzenia jego funkcji często powodują ciągłe epizody niestrawności i gazów.

  • Kiedy soki żółciowe nie docierają prawidłowo do jelita, z powodu niedrożności lub zapalenia przewodów, trawienie jest cięższe, a brzuch ma tendencję do puchnięcia.
  • Częste jest również odbijanie, wzdęcia i inne objawy typowe dla trudnego i powolnego trawienia.
  • Dyskomfort pojawia się zwykle po posiłkach, zwłaszcza gdy są one zbyt obfite lub bogate w tłuszcz.

3. Nudności i wymioty

Nagłe nudności i wymioty mogą wskazywać na obecność kamieni żółciowych lub zapalenie pęcherzyka żółciowego. Chociaż dokładna przyczyna tego objawu nie jest znana, publikacja w BMJ Case Reports sugeruje, że może to być spowodowane przetoką pęcherzykowo-dwunastniczą.

4. Brak apetytu

Nagła utrata apetytu jest objawem, który może ostrzegać o różnych problemach zdrowotnych. Dlatego, gdy występuje przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Czasami może to być spowodowane problemem pęcherzyka żółciowego, takim jak tworzenie się kamieni żółciowych lub zapalenie przewodów.

5. Żółtaczka

Nagromadzenie żółci w pęcherzyku żółciowym może powodować problemy z wątrobą i trawieniem, które z czasem mogą powodować żółte zabarwienie skóry i białek oczu (żółtaczka). Wszystko to dzięki temu, że substancja pozostaje we krwi i łatwo dociera do komórek i tkanek organizmu.

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie przypadki cholestazy objawiają się tym objawem. Możliwe, że żółtaczka może powstać po operacji wątroby i dróg żółciowych z powodu urazu lub wycieku z przewodu żółciowego.

6. Zmiany w moczu

Chociaż zmiany w moczu są zwykle związane z problemem zdrowotnym nerek, należy pamiętać, że mogą one być również spowodowane zaburzeniem pęcherzyka żółciowego.

Pigmenty żółci, które gromadzą się wraz z kamieniami, powodują, że mocz nabiera żółtawego lub brązowawego koloru. W przypadku wystąpienia tego objawu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza lub na pogotowie.

7. Biegunka

Przyczyną epizodów biegunek są zaburzenia trawienia spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem pęcherzyka żółciowego. Ten objaw zwykle występuje wraz z obrzękiem brzucha i bólem, który stopniowo rozprzestrzenia się w całym brzuchu.

8. Zmiany w stolcu

Kamienie żółciowe powstają z mieszaniny żółci, cholesterolu i bilirubiny. Twardniejąc, utrudniają trawienie i zwiększają ból. Ponieważ mogą znacznie rosnąć, przewody zostają zablokowane i mogą powodować zmiany w stolcu, takie jak blady lub gliniasty kolor.

9. Cuchnący oddech

Dysfunkcja pęcherzyka żółciowego, usunięcie pęcherzyka żółciowego lub obecność kamieni żółciowych może objawiać się nieświeżym oddechem. Ponieważ żółć nie może być optymalnie wykorzystana podczas procesu trawienia, powstaje nieprzyjemne odbijanie, powodujące nieprzyjemny zapach z ust.

Mężczyzna. Nieświeży oddech
Obecność kamieni żółciowych może objawiać się nieprzyjemnym zapachem z ust.

10. Gorączka

Dreszcze i epizody gorączki, które pojawiają się przy niektórych zaburzeniach układu pokarmowego, mogą być oznaką rozwoju kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub infekcji przewodów pęcherzyka żółciowego. Według informacji Johns Hopkins Medicine, około jedna trzecia pacjentów z problemami pęcherzyka żółciowego cierpi na te objawy.

Czy doświadczasz tych objawów? Jeśli tak, udaj się do lekarza!

Nieprawidłowo działający woreczek żółciowy, bez interwencji może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Z tego powodu, jeśli wystąpią wspomniane objawy, konieczna jest wizyta u lekarza i uzyskanie diagnozy.

Należy zauważyć, że objawy te mogą wskazywać na kilka problemów zdrowotnych, z których niektóre są nawet niezwiązane z pęcherzykiem żółciowym. Z tego powodu decydujące jest, aby lekarz wykonał odpowiednie badania i ustalił odpowiednie leczenie w zależności od przypadku.

Pierwotne zapalenie dróg żółciowych: przyczyny, objawy i powikłania
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pierwotne zapalenie dróg żółciowych: przyczyny, objawy i powikłania

Pierwotne zapalenie dróg żółciowych jest przewlekłą chorobą wątroby, która niszczy przewody żółciowe w wątrobie. Dowiedz się więcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.