Pierwotna marskość żółciowa wątroby - co powinieneś wiedzieć

Zapalenie dróg żółciowych często prowadzi do pierwotnej marskości żółciowej. Jest to stan autoimmunologiczny, który nieleczony powoduje poważne komplikacje.
Pierwotna marskość żółciowa wątroby - co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Pierwotna marskość żółciowa wątroby, obecnie nazywana „pierwotnym żółciowym zapaleniem dróg żółciowych”, jest chorobą autoimmunologiczną dotyczącą dróg żółciowych wątroby. Jej główną cechą jest postępujące pogorszenie stanu wątroby i prowadzi do wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych.

Jak dotąd naukowcy nie do końca wyjaśnili przyczynę tej choroby. Jednak niektórzy łączą ją z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Czym więc jest ta choroba? Jak lekarze ją diagnozują? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest pierwotna marskość żółciowa wątroby?

Według Revista Español de Enfermedades Digestivas pierwotna marskość żółciowa jest zapaleniem dróg żółciowych. Są to przewody, które wychodzą z wątroby i docierają do jelita cienkiego. Ich zadaniem jest umożliwienie dotarcia żółci do tego odcinka przewodu pokarmowego i pomoc w procesie trawienia.

Wadą tego zapalenia jest to, że utrudnia odpływ żółci do jelita. W konsekwencji ciecz ta gromadzi się w przewodach i prowadzi do dalszych problemów. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzenie żółci w wątrobie zaburza jej funkcjonowanie i uszkadza komórki tego narządu. W efekcie prowadzi to do marskości.

Marskość to proces powolny i stopniowy. W rzeczywistości komórki wątroby ulegają degradacji, aż nie są już w stanie prawidłowo funkcjonować, jeśli nie są leczone. Jak możesz sobie wyobrazić, narząd ten traci swoją zdolność funkcjonalną.

Jednak nie zawsze tak jest. Wcześnie rozpoczęte leczenie stanu zapalnego może pomóc wątrobie w utrzymaniu jej funkcji. W przeciwnym razie marskość zwiększa ryzyko raka wątroby i może być konieczny przeszczep.

Ilustracja wątroby.
Pierwotna marskość żółciowa wątroby jest spowodowana zapaleniem dróg żółciowych. W rezultacie żółć gromadzi się i wywołuje problemy zdrowotne.

Przyczyna tej choroby

Nie do końca wyjaśniliśmy przyczynę zapalenia dróg żółciowych, ale większość badań sugeruje, że jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm wytwarza komórki odpornościowe, które atakują te przewody.

Rzeczywiście, może dotknąć każdego, tak jak każda inna choroba autoimmunologiczna. Jednak najczęściej dotyka ona osoby w średnim wieku (między 40 a 60 rokiem życia), z których 90% to kobiety.

Objawy pierwotnej marskości żółciowej

W większości przypadków lekarze diagnozują chorobę przypadkowo po wykonaniu badania krwi lub gdy ktoś przychodzi na konsultację z innego powodu. Dzieje się tak dlatego, że choroba zwykle przebiega bezobjawowo i nie ma fizycznych dowodów sugerujących, że mają marskość wątroby.

Uszkodzenia w komórkach wątroby utrwalają się i zaczynają pojawiać się pewne objawy kliniczne z powodu nagromadzenia żółci, jeśli problem nie zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Niektóre z objawów to:

  • Ciężkie trawienie, szczególnie w przypadku niektórych pokarmów i ogólny dyskomfort w jamie brzusznej po posiłkach
  • Swędzenie, zwykle bardziej intensywne w nocy, może dotyczyć dowolnej części ciała, ale zwykle jest bardziej dokuczliwe w obrębie dłoni i okolicy podeszwowej
  • Zmęczenie i osłabienie mięśni
  • Zażółcenie skóry i błon śluzowych, żółtaczka, gdy choroba jest już zaawansowana

Diagnozowanie tego stanu

Jak wspomnieliśmy powyżej, w większości przypadków lekarze przypadkowo odkrywają tę chorobę podczas rutynowych badań krwi. Przeprowadzają dalsze badania uzupełniające, takie jak USG lub biopsje wątroby, jeśli stwierdzają nieprawidłowości, lub jeśli je podejrzewają.

Zdiagnozowana osoba musi jak najszybciej rozpocząć leczenie. W każdym przypadku specjalista zadecyduje o najbardziej odpowiednich opcjach terapeutycznych. Będą dążyć do zatrzymania odpowiedzi autoimmunologicznej. Musza również zapobiec uszkodzeniom dróg żółciowych, aby choroba nie postępowała.

Technik laboratoryjny wypełniający formularz.
Badanie krwi często ujawnia zmiany, które budzą podejrzenie na temat marskości.

Co warto zapamiętać odnośnie pierwotnej marskości żółciowej

Jest to choroba autoimmunologiczna i może dotknąć każdego, ale głównie kobiety w średnim wieku. Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby, aby rozpocząć leczenie i zapobiec jej progresji aż do marskości wątroby.

Wreszcie wielu pacjentów powinno być w stanie prowadzić normalne życie. Jednak w niektórych przypadkach może nie być pozytywnej odpowiedzi na leczenie. Te przypadki mogą nawet wymagać przeszczepu wątroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valera M, J. M., Smok S, G., Poniachik T, J., Oksenberg R, D., Silva P, G., Ferrario B, M., Buckel G, E., & Brahm B, J. (2006). Cirrosis biliar primaria: Experiencia de trece años en dos centros de referencia. Revista Medica de Chile, 134(4), 469–474. https://doi.org/10.4067/s0034-98872006000400010
  • Parés, A. (2008). Natural history of primary biliary cirrhosis. Gastroenterologia y Hepatologia, 31(8), 500–507. https://doi.org/10.1157/13127093
  • Pandit S, Samant H. Primary Biliary Cholangitis (Primary Biliary Cirrhosis) [Updated 2020 Mar 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459209/
  • Características Epidemiológicas y Clínicas de la Cirrosis Hepática en la Unidad de Hígado del HNERM Es-Salud. (n.d.). Retrieved June 25, 2020, from http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=S1022-51292007000300003&script=sci_arttext&tlng=en
  • Nguyen DL, Juran BD, Lazaridis KN. Primary biliary cirrhosis. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2010;24(5):647-654. doi:10.1016/j.bpg.2010.07.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.