Pęcherze na stopach - Zlikwiduj je dzięki tym 7 metodom

Pęcherze na stopach - Zlikwiduj je dzięki tym 7 metodom

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pęcherze na stopach są bolesnymi zmianami, które często tworzą się w górnej części pięt ze względu na tarcie między stopami i butami. Nie stanowią poważnego problemu oraz szybko znikają, ale mogą być tak bolesne, że konieczne staje się zdjęcie obuwia, aby poczuć ulgę.

Istnieje jednak kilka sposobów, które zapobiegają powstawaniu pęcherzy na Twoich stopach. Pęcherze prawie zawsze pojawiają się, gdy chcemy rozchodzić nowe buty i dopasować je do kształtu stopy. Jednak należy się nimi zająć, ponieważ często mają tendencję do zarażania się poważniejszymi infekcjami.

Na szczęście istnieją pewne rozwiązania i środki zapobiegawcze, które mogą pomóc w ochronie skóry, zanim ten uraz się pojawi. Zapoznaj się z nimi!

1. Używaj balsamu nawilżającego

Nałożenie warstwy balsamu na piętach i obuwiu może zapobiec poceniu i powstawaniu pęcherzy. Ten produkt utrzymuje skórę natłuszczoną i zapobiega otarciom podczas kontaktu ze sztywnym materiałem.

Zadbane stopy

Jak go użyć

 • Przed założeniem obuwia nałóż odrobinę balsamu na obszar, który wchodzi w kontakt z piętą.
 • Nałóż balsam również na skórę pięt delikatnymi ruchami masującymi.

2. Stosuj żel aloesowy

Właściwości nawilżające żelu aloesowego są przydatne w ochronie skóry przed otarciami, które mogą być powodowane przez niektóre rodzaje obuwia.

Ma on również działanie antygrzybicze, które zapobiega pojawianiu się infekcji.

Jak go użyć

 • Nałóż obficie żel aloesowy na pięty.
 • Wmasuj delikatnie, aż dobrze się wchłonie.
 • Jeśli pęcherze na stopach się już pojawiły, stosuj go dwa razy dziennie.

3. Olej kokosowy na pęcherze na stopach

W dziedzinie kosmetyków naturalnych olej kokosowy uważany jest za jeden z najlepszych kremów nawilżających. Po nałożeniu na pięty zmniejsza również ocieranie się skóry o buty, co jest przyczyną pęcherzy.

Olej kokosowy na pęcherze na stopach

W istocie jest to świetny środek na wszelkie powierzchowne rany, ponieważ chroni przed infekcjami i pomaga w gojeniu.

Jak go użyć

 • Wmasuj olej kokosowy w pęcherze na stopach.
 • Jeśli chcesz, możesz też nałożyć odrobinę oleju do wnętrza buta, żeby zmiękczyć i natłuścić materiał.

4. Talk

Chociaż wiemy, że doskonale sprawdza się w neutralizowaniu i zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi stóp, talk jest również doskonałym rozwiązaniem, aby zapobiec pęcherzom i otarciom powodowanym przez Twoje buty.

Pochłania on wilgoć wywołaną poceniem, która również przyczynia się do powstawania otarć na skórze, zwłaszcza kiedy nosimy zabudowane buty.

Jak go użyć

 • Umieść dużą ilość talku w obszarze pięty buta i na skórze stopy.

5. Wazelina

Nawilżanie stóp wazeliną pomaga zachować skórę miękką, wolną od martwych komórek i mniej podatną na urazy, takie jak na przykład pęcherze.

Wazelina

Tłusta konsystencja tego produktu powoduje, że stopa staje się śliska, co podczas używania butów zapobiega kontaktowi materiału, z którego wykonano but, ze skórą stopy.

Jak jej użyć?

 • Weź odrobinę wazeliny na czubki palców i wcieraj ją w pięty i inne poranione części stopy.

6. Alkohol

Ta sztuczka z alkoholem działa poprzez zmiękczanie obuwia wykonanego ze skóry lub podobnych materiałów, które uszkadzają skórę stóp. Nie jest zalecany do stosowania na materiałach porowatych, ponieważ może spowodować pojawienie się plam.

Jak go użyć

 • Zmocz zwiniętą w kulkę gazetę alkoholem i umieścić ją w bucie.
 • Pozostaw ją na kilka godzin przed założeniem butów.

7. Torebki z lodem

Kupiłeś parę butów, które są trochę ciasne? Ponieważ mogą one powodować powstawanie pęcherzy, najlepszą opcją jest rozciągnięcie ich nieco przed rozpoczęciem noszenia. Zwykła torba z lodem staje się rozwiązaniem, które pozwala nieco rozciągnąć materiał, dzięki czemu buty będą bardziej wygodne.

Balerinki z torebkami lodu w środku

Jak go użyć

 • Napełnij dwa worki wodą i szczelnie je zamknij.
 • Umieść jedną torebkę w każdym bucie w miejscu, w którym uciskają Cię najmocniej, i włóż je do zamrażarki.
 • Gdy worki z wodą zamarzną, usuń je, osusz resztę wody i włóż buty.

Jak widać, istnieją bardzo proste sztuczki, które zapobiegają pojawianiu się bolesnych otarć powodowanych przez noszenie niektórych rodzajów obuwia.

Wybierz opcję, która najbardziej Ci się spodobała i wykorzystaj ją jako środek zapobiegawczy przeciwko temu problemowi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fife B. El milagro del aceite de coco. Málaga: Editorial Sirio, 2013.
 • Martínez M, Betancourt Badell J Alonso González N. Ausencia de actividad antimicrobiana de un extracto acuoso liofilizado de Aloe vera (sábila). Rev Cubana Plant Med. 1996; 1(3): 18-20.
 • Musmeci R, Lezcano M. Acción antimicrobiana del gel de aloe vera sobre staphylococcus aureus, escherichia coli, pseudomonas aeruginosa y candida albicans.
 • Rustan M, Mangeaud A, Consig C. Micosis superficiales: estudio retrospectivo de corte transversal en la ciudad de Córdoba, Argentina. Dermatol. Argent. 2015, 21 (1): 44-51
 • Taberner R, Vila A, Puig L. Protocolos de actuación en micosis superficiales y de las uñas. Barcelona: Ed. P. Permanyer, 2006.
 • Agarry O, Olaleye M, Bello-Michael C. Comparative antimicrobial activities of aloe vera gel and leaf. African Journal of Biotechnology. 2005; 4(12): 1413-1414.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.