Nieprzyjemny zapach stóp? Są na to sposoby!

· Kwiecień 11, 2016
Wiedziałaś, że szałwia pomaga wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp? Neutralizuje też zapachy z butów. Wystarczy umieścić kilka liści w miejscu, w którym przechowujesz obuwie.

Nieważne, czy to zima, czy to lato… Nieprzyjemny zapach stóp zawsze wprawia nas w zakłopotanie. Wiesz dlaczego Twoje stopy tak bardzo się pocą i wydzielają ten przykry zapach? Ponieważ znajduje się w nich ponad 250 tysięcy gruczołów potowych! Tak, tak. Na tak małej powierzchni.

Pora coś z tym zrobić. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka sposobów na nieprzyjemny zapach stóp.

Naturalnie eliminujemy nieprzyjemny zapach stóp

Zanim przejdziemy do naturalnych remediów, powinnaś poznać czynniki, które wpływają na nieprzyjemny zapach stóp:

 • Spędzanie całego dnia w butach, nie dając stopom możliwości „oddychania”.
 • Skarpetki, które nie absorbują potu.
 • Uprawianie sportów w nieadekwatnym obuwiu.
 • Grzybica stóp i paznokci.
 • Zmiany hormonalne.
 • Stres.
 • Zażywanie niektórych leków.
 • Nieodpowiednia higiena stóp.
 • Brudne lub wilgotne obuwie.
 • Przemoczone stopy i skarpetki podczas deszczu.
Usuwamy nieprzyjemny zapach stóp

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które powodują nieprzyjemny zapach stóp. Ale uwaga! Masz do dyspozycji wiele sposobów, żeby temu zaradzić:

1. Cytryna

Cytryna jest składnikiem, który doskonale eliminuje zapachy. Zaraz po kąpieli, wystarczy przekroić cytrynę na pół i trzeć nią strefy pomiędzy palcami (to właśnie tam powstaje ta przykra dolegliwość).

Nie spłukuj! Poczekaj aż wyschnie. Potem załóż skarpetki i buty.

Polecamy Ci przeczytać: Cytryna i jej zastosowania w kosmetyce

2. Skrobia kukurydziana

Posłuży Ci w utrzymaniu suchości i uniknie nadmiernemu poceniu się. Działa tak samo jak talk w proszku. Wystarczy posypać nią stopy i opruszyć buty od wewnątrz. Wchłonie wilgoć i wyeliminuje nieprzyjemny zapach stóp.

Pamiętaj, że zanim skorzystasz ze skrobi, Twoje stopy muszą być całkowicie suche. W przeciwnym razie powstanie klejąca papka.

3. Ocet

Odczyn kwasowy tego produktu zabija bakterie, których siedliskiem są stopy. Wymieszaj w misce 2 litry wody i jedną szklankę octu. Zamocz stopy na 15 minut. Potem wystarczy je tylko wysuszyć. Powtarzaj ten zabieg codziennie.

4. Sól Epsom

Sól Epsom

Sól epson zredukuje nieprzyjemny zapach stóp i wyeliminuje toksyny, które gromadzą się w skórze. Sól Epsom możesz nabyć w sklepach zielarskich.

Składniki

 • Pół miski letniej wody
 • 2 łyżki stołowe soli Epsom (9 g)

Przygotowanie

Dodaj sól do miski z wodą i wymocz w niej stopy przez 15 minut. Powtarzaj ten zabieg każdej nocy, przed pójściem spać. Pamiętaj, żeby dobrze wysuszyć ręcznikiem!

5. Żelatyna

Może i brzmi to dziwnie, ale to naprawdę skuteczny sposób. Przygotuj galaretkę (może to być nawet galaretka smakowa, bez znaczenia) według instrukcji na opakowaniu. Jak już stężeje, włóż do środka stopy na około 20 minut.

6. Soda oczyszczona

Bardzo skutecznie zabija bakterie. Nadaje się również do butów. Wystarczy wsypać trochę sody oczyszczonej wewnątrz obuwia. Możesz też wymoczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem kilku łyżek stołowych sody. Wystarczy 20 minut.

7. Wódka

Nadaje się nie tylko do picia. Wódka posiada właściwości antyseptyczne. Korzysta się z niej, na przykład, do przemywania ran. Wódka eliminuje bakterie powodujące nieprzyjemny zapach stóp. Wystarczy zamoczyć wacik kosmetyczny w odrobinie wódki i przemyć nim palce i podeszwę stopy.

8. Szałwia

Szałwia

Roślina ta jest naprawdę niesamowita. Możesz ją wykorzystać w różnoraki sposób. Zmiel kilka liści suszonej szałwii i wsyp proszek do butów lub skarpetek.

Możesz też użyj jej jako dezodorantu do butów, które przechowujesz w szafie. Warto też wymoczyć nogi w poniższym preparacie:

Składniki

 • 1 litr wody
 • 3 łyżki stołowe szałwii (6 g)

Przygotowanie

Przygotuj napar. Odczekaj 15 minut, odcedź i przelej do miski. Mocz stopy przez 20 minut. Wysusz i gotowe! Szałwia zwalczy nadmierną potliwość skóry.

9. Czarna herbata

Jedną z wielu właściwości tego naparu jest zdolność likwidowania bakterii i zamykania porów.

Składniki

 • 3 litry wody
 • 4 łyżki stołowe suchych liści herbaty (lub 6 torebek) (8 g)

Przygotowanie

Podgrzej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Dodaj susz i poczekaj aż się zaparzy (około 15 minut). Zdejmij z ognia, poczekaj aż ostygnie i przelej do miski. Jeżeli użyłaś suchych liści, pamiętaj żeby napar odcedzić. Jeżeli nie, zwyczajnie wyciągnij torebki.

Włóż stopy i mocz je przez około 30 minut.

Zobacz również: Herbaty i napary: poradnik

10. Imbir

Korzeń imbiru

Kupiony korzeń imbiru należy zetrzeć na tarce o małych oczkach. Możesz też kupić go w proszku. Teraz wystarczy ugotować go w wodzie (około 25 minut) i odcedzić, korzystając z filtru do kawy.

Wykorzystaj przygotowany preparat do delikatnego masażu stóp. Powtarzaj ten zabieg codziennie, przed pójściem spać, przez co najmniej 2 tygodnie.