Wazelina - 13 zastosowań, o których nie miałeś pojęcia

Wazelina to produkt o niezliczonych zastosowaniach. Można ją stosować do wielu celów kosmetycznych, do dbania o włosy, a nawet o paznokcie.
Wazelina - 13 zastosowań, o których nie miałeś pojęcia
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Wazelina to produkt, który można stosować na wiele rozmaitych sposobów. Trik polega na tym, by umiejętnie manipulować ilością stosowanego kosmetyku. Wazelina jest bowiem gęsta i łatwo się ją aplikuje. Nie jest ona rozpuszczalna w wodzie, więc nie zawsze jest ją łatwo zmyć.

Produkt ten stanowi pochodną ropy naftowej i jest jednym z najczęściej używanych kosmetyków jeśli chodzi o makijaż i pielęgnację. Korzyści z jej stosowania są jednak znacznie większe. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule zapraszamy Cię, by się z nimi zapoznać.

1. Utrwala perfum

Jeżeli aplikujesz perfum bądź perfumowany balsam, ale zwykle nie jest on na Twojej skórze trwały, koniecznie wypróbuj trik z wazeliną. Sposób jest prosty: wetrzyj nieco wazeliny w nadgarstki i szyję, a ona “przechwyci” zapach, utrwalając go. Dzięki temu będzie on znacznie trwalszy i będziesz mogła się nim cieszyć przez cały dzień.

2. Wazelina jest doskonała do przeprowadzania złuszczania martwego naskórka

Dzięki swojej konsystencji wazelina stanowi składnik idealny wręcz do przygotowania domowego środka do złuszczania martwego naskórka. Wystarczy tylko, że zmieszasz ją z odrobiną soli morskiej lub brązowego cukru. Następnie zaaplikuj na ciało, wykonując przy tym masaż okrężnymi ruchami. Po zakończeniu zabiegu zmyj ciepłą wodą.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Peeling przy użyciu domowych produktów

3. Skutecznie nawilża łokcie i kolana

Umieść wazelinę na miejsca, które zazwyczaj się przesuszają, takie jak kostki, łokcie, kolana, dłonie i stopy. Wetrzyj wykonując przy tym masaż okrężnymi ruchami i poczekaj około 20 minut, żeby wazelina dokładnie się wchłonęła. Dzięki temu uzyskasz lepszy efekt.

Nawilżanie łokcia

4. Chroni skórę przed poplamieniem się farbą do włosów

Innym zastosowaniem tego niedrogiego i łatwo dostępnego produktu jest to, że może nam pomóc w zabiegach fryzjerskich. Pomaga unikać zaplamienia skóry farbą do włosów podczas farbowania.

Wystarczy, że posmarujesz wazeliną czoło, uszy i szyję podczas farbowania. Jeżeli farba spłynie, znacznie łatwiej będzie ją zmyć.

5. Wazelina przyśpiesza gojenie się ran

Jeżeli masz na skórze ranę i nie chcesz, żeby pozostała po niej wyraźna blizna, nałóż nieco wazeliny po starannym oczyszczeniu rany. Oprócz tego, że wspomoże ona zabliźnianie się, pomoże również uniknąć pieczenia i uciążliwego swędzenia.

Rana na nodze

6. Wazelina pomaga zmyć makijaż

Większość środków do zmywania makijażu jest wykonanych na bazie produktów chemicznych. Choć może na początku nie zauważymy tego, z biegiem czasu mogą one mieć negatywny wpływ na naszą skórę, niszcząc ją.

Dlatego właśnie zalecamy Ci zastąpienie sztucznych środków do demakijażu naturalnymi produktami takimi jak wazelina.

To bardzo proste. Za pomocą bawełnianego wacika nanieś nieco wazeliny na resztki makijażu. Następnie usuń ją wacikiem, po czym umyj twarz letnią wodą. Nadmiar wazeliny na twarzy może prowadzić do zatykania porów skórnych. Dlatego to takie ważne, żeby używać w tym celu jedynie niewielkiej ilości tej substancji a później myć twarz dużą ilością wody.

7. Doskonała na brwi i rzęsy

Jeżeli Twoje brwi są krzaczaste i trudne do okiełznania, nanieś nieco wazeliny za pomocą patyczka. Będzie ona służyć jako żel do modelowania brwi i utrzymywania ich w porządku i ładzie.

Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Wazelina sprawdza się również na rzęsy. Nałóż nieco tej substancji na rzęsy na noc i pozostaw do kolejnego dnia. Już po kilku dniach zauważysz, że są bardziej lśniące, grubsze i dłuższe.

8. Wazelina pomaga też wzmocnić makijaż i utrwalić go

Jeżeli chcesz utrwalić nieco cień do powiek, nałóż nieco wazeliny na górną powiekę. Pomoże to zachować blask makijażu i doda cieniom intensywności.

9. Pomaga zadbać o włosy i ich końcówki

Jeżeli trudno jest Ci zadbać o włosy, ponieważ rosną one powoli, łatwo się niszczą oraz przesuszają, bardzo może Ci się przydać wazelina. Wystarczy jedynie, że nałożysz nieco wazeliny na skórę głowy i delikatnie wmasujesz.

Końcówki włosów

10. Pomaga poradzić sobie z wysypką

Wazelina sprawdza się w przypadkach wysypki, pomoże Ci poczuć ulgę w objawach takich jak pieczenie oraz stan zapalny tam, gdzie pojawiły się wypryski.

11. Doskonale nawilża usta

Jeżeli Twoje usta mają tendencję do przesuszania się i pękania, rozwiązaniem będzie wykorzystanie nawilżających właściwości wazeliny. To proste: możesz zaaplikować ją bezpośrednio lub wykonać swój własny balsam nawilżający do ust na jej bazie.

wazelina jako balsam do ust

Jeśli masz ochotę przygotować swój własny balsam, rozpuść wazelinę na parze. Gdy będzie już płynna, możesz dodać kakao lub jakiekolwiek inne dodatki – zależnie od Twojego gustu.

12. Pomaga uniknąć poplamienia się lakierem do paznokci

Podobnie jak jest to w przypadku farbowania włosów, wazelina doskonale się sprawdza również w przypadku chronienia skóry dłoni podczas malowania paznokci. Wystarczy tylko, że nałożysz nieco wazeliny na skórę wokół paznokci przed malowaniem. Jeżeli przez przypadek zjedziesz pędzelkiem na skórę, z łatwością usuniesz lakier razem z wazeliną. Wystarczy do tego jedynie wacik lub chusteczka.

13. Wazelina jest doskonała po depilacji i goleniu

Kolejnym wspaniałym zastosowaniem wazeliny jest jej aplikacja na skórę po goleniu oraz depilacji. Bywa, że zabiegi te przesuszają skórę bądź powodują jej podrażnienia. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy nałożyć cienką warstwę wazeliny na skórę i pozostawić na jakiś czas. Dzięki temu skóra będzie nawilżona i miękka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.