Owoc lucuma - charakterystyka i właściwości

Czy słyszałeś o owocu takim jak lucuma? Jeśli nie, to zarezerwuj sobie chwilę na lekturę. Nasz dzisiejszy artykuł dotyczy właśnie tego egzotycznego owocu, który cechuje się wysoką zawartością niezbędnych mikroelementów.
Owoc lucuma - charakterystyka i właściwości
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Być może nigdy nie słyszałeś o czymś takim jak lucuma (tak, to owoc). Ale jeśli przeczytasz dalszą część naszego artykułu, to będziesz mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Lucuma pochodzi z drzewa rosnącego w rejonie Peru.

Właściwie jest tam dość popularna i ludzie używają jej do przygotowywania wszelkiego rodzaju deserów. Wynika to z jej wyśmienitego wręcz smaku.

Najbardziej jednak chyba uderzającą cechą lucumy jest jej podobieństwo do awokado. W rzeczywistości oba owoce mają zieloną skórkę i dużą pestkę w środku. Ten mięsisty owoc ma jednak wewnątrz żółto-pomarańczowy kolor. Ma wiele właściwości zdrowotnych, które omówimy w naszym dzisiejszym artykule.

Czy słyszałeś o owocu takim jak lucuma? Jeśli nie, to zarezerwuj sobie chwilę na lekturę. Nasz dzisiejszy artykuł dotyczy właśnie tego egzotycznego owocu, który cechuje się wysoką zawartością niezbędnych mikroelementów.

Lucuma: pochodzenie i typowe zastosowania

Lucuma, jak wspomnieliśmy powyżej, rośnie w Peru i w okolicznych rejonach na drzewach z gatunku Pouteria lucuma. Jego główne cechy to duży rozmiar i jasny kolor drewna. Najczęściej występuje w dolinach andyjskich i rozwija się znakomicie w klimacie umiarkowanym.

Ponadto nie wymaga nadmiernego stałego zaopatrzenia w wodę, dzięki czemu dobrze przystosowuje się do okresów suszy.

Sok z lucumy

Ludzie zbierają owoce lucumy z drzewa i zwykle spożywają ją, gdy jest całkiem dojrzała. Aby zapewnić jej właściwe przechowywanie, po zdjęciu z drzewa owijają je w specjalne materiały chroniące skórkę. Smak lucumy jest bardzo słodki i trochę podobny do syropu klonowego. Z tego powodu ludzie używają jej jako składnika ciast.

Lucuma jest używana najczęściej w słodkich produktach, ponieważ słodycz jest jedną z jej głównych cech.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy jeść owoce na diecie? Dowiedz się więcej!

Korzyści dla zdrowia, jakie może nam zaoferować lucuma

Owoc ten charakteryzuje się charakterystyczną wysoką zawartością żelaza, beta-karotenu i niacyny. Do tego stopnia, że jego regularne spożywanie zapewnia nam wiele korzyści zdrowotnych związanych ze spożywaniem tych składników odżywczych.

Pomimo faktu, że zawarte w nim żelazo jest pochodzenia roślinnego, a zatem ma niższy stopień przyswajalności, wykazano, że spożycie tego owocu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób takich jak anemia. Generalnie ludzie muszą spożywać żelazo razem z odpowiednią dawką witaminy C w celu zwiększenia skuteczności jego wchłaniania z układu pokarmowego.

Ponadto musimy podkreślić obecność beta-karotenów w lucumie. Te składniki odżywcze są aktywnymi formami witaminy A. Ponadto witamina ta zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych złożonych chorób, takich jak liczne schorzenia wątroby. Przynajmniej według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition and Health.

Podobnie musimy również wspomnieć o zawartości niacyny w lucumie. Niedawna literatura naukowa twierdzi, że substancja ta ma korzystny wpływ na zapobieganie dyslipidemii, gdy jest przyjmowana w odpowiednich dawkach. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, więc należy ją spożywać codziennie.

Krótko mówiąc, lucuma stanowiąca składnik naszej codziennej diety może zapewnić nam korzyści takie jak:

  • Zapobieganie niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.
  • Poprawienie funkcjonowania wątroby.
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia dyslipidemii.

Jak spożywać lucumę?

Trudno jest znaleźć lucumę na wielu rynkach, w tym i w Polsce. Wynika to z tego, że jest ona sprzedawana regularnie tylko w niektórych krajach Ameryki Południowej. Jeśli jednak jesteś w stanie zdobyć ten owoc, pamiętaj, żeby nie jeść jego miąższu na surowo. Zawsze lepiej jest go trochę przegotować, aby cieszyć się jego właściwościami smakowymi i zapachowymi.

Owoce

Ponadto miąższ lucumy ma wysoką zawartość skrobi, dzięki czemu można go dodawać do shake’ów i słodkich sosów. Zwykle większość potraw, które ją zawierają, jest słodka. Ale nie jest niczym niezwykłym natknięcie się na co najmniej kilka słonych potraw przyrządzonych z tego produktu.

Ogólnie rzecz biorąc ten owoc jest trudny do znalezienia poza Ameryką Południową, ponieważ rośnie przede wszystkim w Peru.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy jeść owoce ze skórką czy je obierać?

Lucuma: rzadko spotykany, niezwykle słodki owoc

Jak wspomnieliśmy powyżej, lucuma to owoc z Ameryki Południowej, który rośnie w określonych warunkach pogodowych. Ludzie spożywają go w postaci dojrzałej i zawsze lekko przetworzonej. Jednak niektóre osoby preferują jedzenie lucumy na surowo. Odradzamy jednak takie postępowanie.

Niemniej jednak regularne spożywanie lucumy zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ owoc ten zawiera mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W rzeczywistości może nawet wyraźnie poprawić funkcjonowanie wątroby.

Ale jeśli już dostaniesz ją w swoje ręce, to konsumuj ją z umiarem, ponieważ lucuma ma naprawdę wysoką zawartość cukru. Dlatego najlepiej wprowadzić ją do swojego życia w kontekście dobrze zbilansowanej diety.

Miąższ tego owocu to zdrowy sposób na zastąpienie rafinowanych cukrów w deserach. Zapewni Ci on konsystencję i intensywnie słodki smak podobny do syropu klonowego. Ponadto zawsze możesz też dodać go do kremowych zup, lodów, ciast, a nawet shake’ów.

Świetnie komponuje się z gorzkim kakao i innymi produktami typowymi dla przepisów na ciasta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.
  • Leelakanok N., D’Cunha RR., Sutamtewagul G., Schweizer ML., A systematic review and meta analysis of the association between vitamin A intake, serum vitamin A, and risk of liver cancer. Nutr Health, 2018. 24 (2): 121-131.
  • Kahsyap ML., Ganji S:, Nakra NK., Kamanna VS., Niacin for treatment of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD): novel use for an old drug? J Clin Lipidol, 2019. 13 (6): 873-879.
  • Rojo, Leonel E., et al. “Original Contribution: Wound‐healing properties of nut oil from Pouteria lucuma.” Journal of cosmetic dermatology 9.3 (2010): 185-195.
  • García Ríos, Diego Héctor. “Caracterización de algunos metabolitos primarios y secundarios en dos variedades comerciales de lúcuma (Pouteria lucuma).” (2016).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.