Otyłość u dzieci to duży problem o poważnych konsekwencjach - nie lekceważ go!
Obecnie otyłość u dzieci jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego. Jest to zjawisko, które występuje na całym świecie i które stopniowo zwiększa swoje występowanie.
W rzeczywistości jest to patologia, która kojarzy się z krajami takimi jak Stany Zjednoczone. Dotyczy ona jednak także krajów mniejszych i o niższych dochodach. Niestety szacuje się, że na świecie około 42 milionów dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na otyłość dziecięcą.
Otyłość jest chorobą, która nie ogranicza się do zmysłu estetycznego, ale ma poważne konsekwencje dla zdrowia osoby, którą na nią cierpi. Na przykład otyłość u dzieci powoduje w późniejszym życiu większą skłonność do zapadania na takie choroby, jak cukrzyca lub inne choroby o podłożu sercowo-naczyniowym.
W społeczeństwie, w którym żyjemy, naszym dzieciom trudno zapewnić zdrowy styl życia i prawidłowy model odżywiania. Musimy jednak dążyć do wyeliminowania tego problemu. Dlatego w tym artykule powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czym jest otyłość u dzieci.
Czym jest otyłość u dzieci?
Otyłość w dzieciństwie jest najczęstszym zaburzeniem na tym etapie życia związanym z odżywianiem. Mówiąc o otyłości, mamy na myśli ekstremalnie duże gromadzenie się tłuszczu w organizmie, które zagraża zdrowiu dziecka.
Jest to choroba, w której bierze udział wiele czynników i nie tylko zależy od sposobu odżywiania. W rzeczywistości skłonności genetyczne i aktywność fizyczna to również dwa główne czynniki, które determinują pojawienie się otyłości u dziecka.
Jednak jasne jest, że ustalona przez nas dieta jest jednym z głównych sprawców tej patologii. Obecnie powszechnie nadużywa się żywności hiperkalorycznej, z dużą zawartością tłuszczów nasyconych.
Podsumowując, otyłość u dzieci jest połączeniem całkowicie niezrównoważonej diety, siedzącego trybu życia i czynników genetycznych. Ważne jest, aby wiedzieć, że ten stan chorobowy wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca.
Skąd wiemy, czy dziecko jest otyłe?
Diagnoza otyłości u dziecka nie jest ustalana na podstawie wyglądu, ale jest obliczana za pomocą parametru zwanego „wskaźnikiem masy ciała” czyli BMI. BMI wyraża relację wagi ciała do wysokości. Wskaźnik ten oblicza się poprzez podzielenie masy ciała (w kilogramach) przez wysokość (w metrach) do kwadratu.
Istnieje szereg tabel i referencji, które pozwalają porównać nasze BMI ze normami dla danej płci i wieku. Posługując się tymi tabelami można stwierdzić, w każdym konkretnym przypadku, czy chodzi o otyłość u dzieci, czy nie. Jednak w przypadku dzieci jeszcze bardziej precyzyjne okazuje się użycie siatek centylowych do porównania.
Jakie są czynniki ryzyka, które potęgują otyłość u dzieci?
Jak już wspomniano, otyłość u dzieci zależy nie tylko od diety dziecka. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak:
- Czynniki genetyczne: liczne badania wiążą nadwagę rodziców z nadwagą dzieci. Stwierdzono, że w przypadku, gdy którykolwiek z rodziców jest otyły, dziecko podlega prawie trzykrotnie większemu ryzyku. Jednak trudno jest rozróżnić, czy dzieje się tak ze względu na wspólny styl życia czy na genetykę.
- Waga urodzeniowa: Naukowcy wiążą fakt, że waga dziecka przy urodzeniu wynosi ponad 4 kg z otyłością w dzieciństwie lub w wieku dorosłym.
- Co ciekawe, karmienie piersią dziecka w pierwszym roku życia wydaje się wiązać z niższym ryzykiem otyłości u dzieci.
- Miejsce urodzenia. Okazuje się, że dziecko mieszkające na wsi wydaje się prowadzić bardziej aktywny tryb życia i rzadziej są otyłe. Natomiast dzieci dorastające w mieście mają większą skłonność do siedzącego trybu życia.
Otyłość u dzieci może się wiązać nawet z takimi czynnikami, takimi jak jakość snu lub sytuacja finansowa rodziny. W tym artykule chcemy jednak jasno powiedzieć, jaki jest podstawowy czynnik wpływający na rozwój otyłości. Podstawową rzeczą, aby zmierzyć się z tym problemem, jest mianowicie skupienie się na stylu życia dziecka.
Przeczytaj również: Pozbądź się nadwagi – oto 7 zbilansowanych posiłków
Co możemy zrobić, aby uniknąć otyłości u dzieci?
Otyłość w dzieciństwie jest chorobą, która może determinować resztę życia dziecka. Nie tylko ma znaczny wpływ na samoocenę i rodzi problemy natury estetycznej. Duża nadwaga w wieku dziecięcym oznacza przede wszystkim znaczny wzrost ryzyka problemów sercowo-naczyniowych i metabolicznych.
Dlatego ważne jest, aby działać i szukać sposobów na zapewnienie naszym dzieciom odpowiedniej diety. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, najlepiej skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub dietetykiem.
Ponadto koniecznie należy zadbać o to, żeby dziecko pozostawało aktywne. Wprowadzenie jakieś rodzaju sportu do codziennej rutyny powinno być jednym z pierwszych kroków, jakie musimy podjąć. Przy okazji pomoże to również dziecku poprawić jego umiejętności społeczne i da mu więcej radości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yeste, D., & Carrascosa, A. (2012). El manejo de la obesidad en la infancia y adolescencia: de la dieta a la cirugía. Anales de Pediatría, 77(2), 71–74. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2012.03.010
- Obesidad infantil. (2011). OECD. https://doi.org/10.1787/health_glance-2011-en
- Zayas Torriente, G. M., Chiong Molina, D., Díaz, Y., Torriente Fernández, A., & Herrera Argüelles, X. (1946). Revista cubana de pediatría: La obesidad infantil. Revista Cubana de Pediatría (Vol. 74). Centro Nacional de Informacion de Ciencias Medicas. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0034-75312002000300007