Oto naturalny sposób na skuteczne oczyszczanie organizmu
Wiosna i jesień są najlepszymi porami na cykliczne oczyszczanie organizmu. Pamiętajmy, że każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien pomóc swojemu ciału pozbyć się toksyn i wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, które mogą stać się przyczyną rozwoju różnych chorób.
Substancje te gromadzą się w wyniku niezdrowej diety, nieodpowiednich codziennych nawyków, prowadzenia siedzącego trybu życia, zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska, negatywnych emocji, itp.
Nagromadzone toksyny negatywnie wpływają na nasz organizm i samopoczucie – warto zatem wspomóc jego naturalne oczyszczanie. Dziś chcemy ci zaproponować prosty, lecz niezwykle skuteczny środek na bazie trzech produktów o silnie leczniczych właściwościach: zielonej herbaty, cytryny i stewii.
Oczyszczanie organizmu: dlaczego warto?
Nasz organizm nie zawsze jest w stanie samodzielnie wydalić wszystkie gromadzące się w nim każdego dnia toksyny. Te, które w nim pozostają przez dłuższy okres czasu, są jedną z głównych przyczyn wielu chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych.
Mimo iż nasze ciało jest doskonałą maszynerią, każdego dnia wnika do niego tak ogromna ilość toksyn i innych szkodliwych substancji, że nie jest on w stanie samodzielnie się z nimi uporać, nawet mając do dyspozycji różne kanały.
Pamiętajmy, że organizm usuwa toksyny wraz z kałem, moczem, potem, zanieczyszczeniami skóry, menstruacją czy oddychaniem.
Kuracje oczyszczające, diety odtruwające czy detoks ułatwiają naszemu organizmowi usuwanie tych wszystkich szkodliwych substancji. Takie wewnętrzne oczyszczanie przynosi niemal natychmiastowe korzyści: dodaje wigoru, poprawia humor oraz korzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny.
Oczyszczanie organizmu a dieta odchudzająca
Warto zaznaczyć, że nie mówimy tu o kuracjach, których głównym celem jest utrata zbędnych kilogramów. Chodzi w nich o chwilowe odciążenie organizmu, dzięki któremu nasz organizm jest w stanie efektywniej usuwać szkodliwe substancje i toksyny.
Jeśli twoim celem jest utrata wagi, postaw raczej na trwałą zmianę sposobu odżywiania. Nie ma jednak co ukrywać, że przy okazji kuracji oczyszczającej również możemy przy okazji pozbyć się jednego lub dwóch kilogramów, szczególnie jeśli oczyszczanie będziemy przeprowadzać przez okres dwóch tygodni.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Woda detoksykująca: zalety i mity
Zielona herbata a oczyszczanie organizmu
Zielona herbata ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki któremu spowalnia proces starzenia się komórek. Doskonale eliminuje również spowodowany zatrzymywaniem wody w tkankach obrzęk, oczyszcza skórę z zanieczyszczeń oraz łagodzi skutki alergii.
Zielona herbata jest naturalnym środkiem antyrakowym, stąd też dietetycy zalecają jej regularne spożywanie. Warto jednak pamiętać, że chociaż ma działanie relaksujące i pomaga zwalczać stres, jednocześnie ma także działanie lekko pobudzające.
Cytryna
Cytryna posiada niekwestionowane właściwości lecznicze, które doskonale wspomagają naturalne oczyszczanie organizmu. Chociaż smak cytryny jest kwaśny, ma działanie alkalizujące, dzięki czemu pomaga w trawieniu i rozpuszczaniu tłuszczów.
Idealnie wspomaga również leczenie zaburzeń sercowo-naczyniowych.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kwas cytrynowy w sprzątaniu domu – jak go wykorzystać?
Stewia
Stewia to najzdrowszy i najbardziej naturalny środek słodzący, który bez problemu znajdziemy nawet w supermarketach. Jej ogromną zaletą jest to, że nie dostarcza naszemu organizmowi ani jednej kalorii i doskonale wspomaga jego oczyszczanie.
Ta roślina o słodkich liściach znajduje również zastosowanie w medycynie naturalnej: pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa naturalne mechanizmy obronne organizmu.
W smaku stewia przypomina nieco lukrecję. Wystarczy dodać odrobinę słodzika, aby znacząco poprawić walory smakowe każdej potrawy.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na etykietę produktu, gdyż obecnie w wielu sklepach sprzedaje się stewię w postaci rafinowanej, która traci swoje właściwości lecznicze. Zaznaczmy jednak, że nawet rafinowana stewia nie jest szkodliwa dla naszego organizmu, jak biały cukier czy sztuczne słodziki.
Jak przeprowadzać oczyszczanie?
Codziennie przygotowujemy dwa litry naparu z zielonej herbaty. Wykorzystujemy do tego 4 łyżki suszu.
- Nie doprowadzaj wody do wrzenia, niech osiągnie ona około 80 stopni. Następnie zalej herbatę i pozostaw maksymalnie na 4 minuty.
- Usuń woreczki herbaty lub fusy i dodaj świeżo wyciśnięty sok z dwóch cytryn,
- Osłodź napar kilkoma kroplami czystego ekstraktu ze stewii, wedle uznania.
- Jeśli zamiast ekstraktu będziesz używać stewii w listkach, dodaj ją wraz z suszem do parzenia herbaty.
Z dwóch litrów wychodzi około 8 szklanek naparu, które należy pić trzy razy dziennie:
- 2 szklanki na czczo
- 4 szklanki do południa
- 4 szklanki po południu
Naparu nie należy spożywać razem z posiłkami. Najlepsza pora to około 30 minut przed jedzeniem lub po nim.
Zapamiętaj!
Kuracja powinna trwać od dwóch do czterech tygodni, w zależności od własnych upodobań. W tym czasie nie musimy stosować diety, jednak specjaliści zalecają, aby wyeliminować z codziennego jadłospisu lub ograniczyć spożycie produktów najbardziej szkodliwych dla naszego organizmu, takich jak:
- Cukier i słodycze
- Biała mąka
- Smażone potrawy i uwodornione tłuszcze
- Przetworzona żywność
- Tłuste kiełbasy i sery
- Napoje pobudzające: alkohol, kawa, czarna herbata, napoje typu cola.
Zdjęcia: Neil Gorman, DorteF i Hebam3000
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Carbajal, Á., & Ortega, R. M. (2001). La Dieta Mediterrànea como modelo de dieta prudente y saludable. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
-
Izaga, M. A., Pablo, A. M. R., Alday, L. A., Apalauza, E. P., Beti, I. S., & Ochoa, E. R. (2006). Calidad de la dieta, sobrepeso y obesidad en estudiantes universitarios. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.1039/b916614a
-
Del Río, J. A., Fuster, M. D., Gómez, P., Porras, I., García-Lidón, A., & Ortuño, A. (2004). Citrus limon: A source of flavonoids of pharmaceutical interest. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/S0308-8146(03)00272-3