Opieka domowa po obrzezaniu - jak powinna przebiegać?
Obrzezanie to zabieg, po którym wymagana jest odpowiednia opieka domowa po obrzezaniu. Najczęściej wykonuje się go u niemowląt, ale mężczyzna może go poddać się w każdym wieku. Warto więc wiedzieć jak powinna przebiegać opieka domowa po obrzezaniu.
Istnieje wiele różnych powodów obrzezania, ale zwykle robi się to z powodu przekonań religijnych, społecznych lub estetycznych. Bez względu na przyczynę, ważne jest, aby zostało to zrobione dobrze, a tkanka goiła się prawidłowo.
Prawie cała opieka po obrzezaniu skupia się na utrzymaniu okolicy w czystości, aby zapobiec ryzyku infekcji. Wiąże się to również z opanowaniem bólu i stopniowym powrotem do normalnych czynności.
Opieka domowa po obrzezaniu
Obrzezanie to zabieg chirurgiczny wykonywany na penisie w celu usunięcia napletka. Najczęściej wskazuje się na obecność stulejki. Jest to stan anatomiczny, w którym otwór napletka (czyli skóry pokrywającej penisa) jest zbyt wąski i nie pozwala na wydostanie się żołędzia (głowy prącia).
Ponieważ jest to operacja, obrzezanie wymaga podpisania formularza świadomej zgody. Zabieg trwa od 20 do 30 minut. Napletek jest rozciągany do przodu, a następnie odcinany. Krawędzie skóry są następnie zszywane szwami lub specjalnym klejem.
Znieczulenie miejscowe jest zwykle stosowane u dzieci, natomiast znieczulenie ogólne jest zwykle stosowane u dorosłych. Po zabiegu może wystąpić ból, dyskomfort, a czasem trudności w poruszaniu się. Ważne jest zachowanie ostrożności, aby rana nie uległa zakażeniu i nie zagoiła się prawidłowo.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Czy powinniśmy obniżać skórę penisa u noworodka?
Opieka domowa po obrzezaniu u niemowląt
Opieka, jaką należy podjąć po obrzezaniu, różni się w zależności od tego, czy jest to niemowlę, starsze dziecko czy osoba dorosła, która przeszła operację. W dwóch ostatnich przypadkach sytuacja jest podobna, ale w przypadku niemowlęcia należy podjąć szczególne środki, takie jak następujące.
Pielucha
Przy każdej zmianie pieluszki ważne jest, aby upewnić się, że nie ma śladów moczu ani kału w miejscu, w którym dokonano obrzezania. Najlepiej wyczyścić obszar miękką szmatką nasączoną wodą i mydłem dla dzieci.
Nie należy używać chusteczek dla niemowląt, ponieważ mogą powodować podrażnienie skóry dziecka.
Suszenie powietrzem
Po oczyszczeniu okolicy najlepiej zostawić dziecko bez pieluszki na kilka minut. W ten sposób obszar wysycha na świeżym powietrzu i nie trzeba pocierać ręcznikiem, aby nie narażał się na wilgoć. Jest to środek zapobiegający podrażnieniom.
Zmiana pieluchy
Po obrzezaniu bardzo ważne jest, aby zmieniać pieluchę przynajmniej co 2-3 godziny. Obecność moczu lub kału może zainfekować ranę i skomplikować sytuację. Dlatego najlepiej zadbać o to, aby dziecko było zawsze suche.
Kąpiele gąbkowe
Najlepiej nie zanurzać dziecka w wodzie przez 10 dni po obrzezaniu. Zamiast tego najlepiej kąpać go gąbką nasączoną wodą i łagodnym mydłem. Ważne jest również, aby go ogrzać.
Możesz być także zainteresowany: Kompleks małego penisa – czy naprawdę istnieje?
Opatrunek rany
Kiedy rana po obrzezaniu zacznie się goić, najlepiej ją zabandażować, aby nie ocierała się o pieluszkę. Może być również właściwe nałożenie wazeliny na penisa dziecka, aby zapobiec tarciu. W tym zakresie należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza.
Opieka po obrzezaniu dorosłych
Po zabiegu pacjent może bez problemu wrócić do domu. Penis jest zwykle spuchnięty i posiniaczony przez następne dwa dni. Będzie również częściowo i całkowicie zabandażowany.
Opieka, jaką należy zachować po obrzezaniu osoby dorosłej, jest następująca:
Odpoczynek i umiarkowana aktywność
Powinieneś mieć wystarczająco dużo snu i odpoczynku, gdy czujesz się zmęczony. Warto jednak spróbować chodzić codziennie, powoli i bez forsowania się. Chodzenie można zwiększać stopniowo. Nie zaleca się żadnych forsownych ćwiczeń przez co najmniej cztery tygodnie po obrzezaniu.
Pielęgnacja nacięcia
W czasie, gdy opatrunek jest nałożony, najlepiej wziąć kąpiel gąbkową. Na polecenie lekarza opatrunek należy usunąć; najlepiej namoczyć go w letniej wodzie. Następnie można normalnie brać prysznic.
Należy nosić wygodną bieliznę. Zarówno luźne, jak i obcisłe są w porządku, zgodnie z Twoimi preferencjami. Co ważne, nie powoduje dyskomfortu.
Lód i elewacja
Zimny okład na pachwinę to dobry sposób na złagodzenie bólu, zwłaszcza pierwszego dnia. Zaleca się pozostawienie go na 10 do 20 minut. Na początku można go nakładać co dwie lub trzy godziny, a następnie co sześć do ośmiu godzin. Najlepiej założyć bieliznę, aby penis pozostał na miejscu.
Leki
Bardzo ważne jest, aby zażywać leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie więcej, nie mniej i dokładnie we właściwym czasie. Należy to zrobić ściśle, zwłaszcza w przypadku antybiotyków. Niczego nie można przegapić, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.
Jeśli lekarz nie przepisał środków przeciwbólowych, powinien zostać zapytany, czy możliwe jest przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.
Seks i obrzezanie
Nie zaleca się odbycia stosunku płciowego ani masturbacji przez sześć tygodni po obrzezaniu. Po tym czasie do seksu najlepiej założyć prezerwatywę. Całkowite wygojenie następuje od dwóch do trzech miesięcy po zabiegu.
Kiedy iść do lekarza
W większości przypadków obrzezanie leczy się i leczy prawidłowo, gdy przestrzegane są podstawowe instrukcje pielęgnacyjne. To normalne, że rana krwawi w ciągu następnych kilku godzin, ale coraz mniej. Po 24 godzinach nie powinno być krwawienia. Jeśli tak, należy skonsultować się z lekarzem.
Należy również skonsultować się z profesjonalistą, jeśli obrzęk jest zbyt wyraźny, na trzonie prącia pojawia się czerwona smuga lub występuje wydzielina. Podobnie powinieneś udać się do lekarza, jeśli masz gorączkę. To wszystko są oznaki możliwej infekcji.
Wszelkie problemy z oddawaniem moczu wymagają natychmiastowej konsultacji. Obejmuje to trudności w oddawaniu moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, nadmiar moczu lub krwi w moczu oraz ból po obu stronach pleców pod klatką piersiową.
Ostateczne zalecenia dotyczące obrzezania
Chociaż jest to rzadkie, możliwe jest również powikłanie znane jako zakrzepica żył głębokich po obrzezaniu. Objawy to obrzęk i ból w jednej nodze, zaczerwienienie lub przebarwienie oraz uczucie ciepła w zajętej kończynie.
Bardzo ważne jest, aby uważnie monitorować ranę, szczególnie w pierwszych dniach po obrzezaniu. Bardzo ważne jest również, aby stawić się na wszystkie zaplanowane przez lekarza kontrole i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Díaz, R. V., & Roque, M. G. V. (2007). Reconstrucción del pene post circuncisión: evidencias de un caso. Medicina, 12(1), 65-69.
- González Meneses, A. (2009). Evaluación de la calidad técnica del baño de esponja (Doctoral dissertation).
- Cherem-Kibrit, M., Gutiérrez-Andrade, L., & Moreno-Palacios, J. (2021). Circuncisión masculina: una perspectiva histórica y religiosa. Bol Col Mex Urol, 36, 1-7.