Okulary przeciwsłoneczne - wskazówki dotyczące wyboru

Zbliża się lato i zapotrzebowanie na odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, takie, które faktycznie chronią oczy. O czym należy pamiętać?
Okulary przeciwsłoneczne - wskazówki dotyczące wyboru

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Lato zbliża się wielkimi krokami, podobnie jak zapotrzebowanie na odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które faktycznie chronią Twoje oczy. Dlatego ważne jest, aby odrobić pracę domową. Oto kilka wskazówek, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, które nie wylądują na dnie Twojej szuflady.

Tak jak chronimy naszą skórę przed promieniami ultrafioletowymi za pomocą wysokiej jakości kremu przeciwsłonecznego, tak samo musimy zrobić z naszymi oczami. Martwisz się o bezpieczeństwo i ochronę, jaką mogą zapewnić Twoje okulary przeciwsłoneczne, czy też skupiasz się tylko na estetyce, ignorując resztę?

Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać?

Kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i tuba z filtrem przeciwsłonecznym
Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które faktycznie chronią oczy.

1. Przeznaczenie

Pierwszą ze wskazówek dotyczących wyboru okularów przeciwsłonecznych jest określenie, do czego dokładnie będziesz ich używać. W końcu to nie to samo, jeśli używamy ich tylko do codziennych dojazdów do pracy, jak to jest, gdy nosimy je, gdy jesteśmy stale wystawieni na słońce.

Jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne tylko w weekendy lub kilka razy w tygodniu sporadycznie, model do wyboru będzie zupełnie inny niż w następujących sytuacjach:

  • Jesteś narciarzem lub to hobby, które uprawiasz stosunkowo często.
  • Uwielbiasz łowić ryby i robisz to kilka razy w tygodniu lub nawet trochę codziennie, jeśli masz czas.
  • Jeździsz absolutnie codziennie i masz do czynienia ze wschodami i zachodami słońca.

Jak widać, potrzeby w każdym przypadku są bardzo różne. Dlatego przyjrzyjmy się, jakie inne wskazówki dotyczące wyboru okularów przeciwsłonecznych należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

2. Kolor okularów

Kolor szkieł okularów nie ma nic wspólnego z estetyką . W zależności od zastosowania, jakie zamierzasz im nadać, będziesz potrzebować jednego lub drugiego odcienia, aby móc zaspokoić potrzeby twoich oczu.

Oto niektóre z kolorów, które można znaleźć i ich specyficzne zastosowania:

  • Brązowy: ten kolor soczewek jest niezbędny dla krótkowidzów, ponieważ zmniejsza zmęczenie oczu.
  • Zielony: To opcja dla osób z dalekowzrocznością, ale także dla tych, którzy mają zamiłowanie do sportów wodnych.
  • Szary: jest to odpowiedni kolor dla kierowców taksówek lub osób, które pracują z ciężarówkami i muszą dużo jeździć.

Ten artykuł również może Cię zainteresować: Czy opalanie się w ciąży jest ryzykowne?

3. Rozmiar okularów przeciwsłonecznych

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych
Znalezienie idealnych okularów może zająć trochę czasu. Lepiej jednak nie spieszyć się i wybrać właściwy, niż wybrać szybko i zdać sobie sprawę, że przeszkadza lub nie pasuje do Twoich cech.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na rozmiar przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Większy rozmiar może zapewnić lepszą ochronę, jeśli tego potrzebujesz. Należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki.

Na przykład powinieneś zwrócić uwagę na to, jak okulary pasują do twojego nosa. Czy ściskają zbyt mocno? Czy się ślizgają? Może to prowadzić do dyskomfortu i spowodować, że nie będziemy nosić okularów przeciwsłonecznych tak często, jak powinniśmy. Byłaby to więc zmarnowana inwestycja.

Musisz również zwrócić uwagę na to, czy okulary przylegają do Twoich policzków, kiedy się uśmiechasz lub czy Twoje rzęsy muskają soczewki. Znalezienie idealnych okularów może zająć trochę czasu. Lepiej jednak nie spieszyć się i wybrać właściwy, niż wybrać szybko i zdać sobie sprawę, że przeszkadza lub nie pasuje do Twoich cech.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Krem po opalaniu czy nawilżający – co lepsze?

4. Optyk może pomóc w doborze odpowiednich okularów przeciwsłonecznych

Wreszcie ostatnia z porad dotyczących wyboru okularów przeciwsłonecznych to udanie się do optyka. Czasami kupujemy tanie okulary przeciwsłoneczne na targu lub w lokalnym sklepie. Jednak te wykonane przez optyków zawsze będą najlepszą opcją, ponieważ możemy być pewni, że nabędziemy w ten sposób okulary, które naprawdę ochronią nas przed słońcem.

U optyka pomogą nam wybrać okulary, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom. Ponadto okulary przeciwsłoneczne, które nam dostarczą, będą miały wszelkie gwarancje, że filtry przeciwsłoneczne zapewnią optymalną ochronę naszych oczu.

Wreszcie, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te wskazówki, znajdziemy odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które zawsze będziemy nosić i które naprawdę zapewnią najlepszą ochronę naszym oczom. Czy jesteś gotowy, aby zastosować się do tych wskazówek, aby kupić okulary przeciwsłoneczne?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.