Zwalczaj infekcje oczu jednym z tych 9 środków zaradczych

Związki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne w niektórych naturalnych składnikach mogą pomóc nam przyspieszyć powrót do zdrowia po infekcjach oczu. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Zwalczaj infekcje oczu jednym z tych 9 środków zaradczych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje oczu mogą wystąpić, gdy wirusy, bakterie i grzyby mają idealne środowisko do rozwoju wewnątrz lub wokół oczu. Są dość powszechne w populacji ogólnej i chociaż zwykle nie są poważne, czasami powodują powikłania, które należy leczyć pod nadzorem lekarza w zależności od przyczyny.

Ogólnie rzecz biorąc, infekcje oczu charakteryzują się nieprzyjemnym uczuciem swędzenia, któremu prawie zawsze towarzyszy nadmierna suchość, podrażnienie i zaczerwienienie. Występują także inne irytujące objawy, które w rzeczywistości mogą wpływać na zdolność widzenia.

Chociaż zwykle są sporadyczne i znikają w ciągu kilku dni, dobrym pomysłem jest zastosowanie pewnego rodzaju leczenia, które przyspieszy ich powrót do zdrowia. Na szczęście nie zawsze konieczne jest uciekanie się do leków lub produktów farmakologicznych, aby szybko kontrolować ten stan.

Dzięki właściwościom niektórych naturalnych składników możemy stworzyć równie skuteczne domowe środki. Należy jednak pamiętać, że te środki w żadnym wypadku nie zastąpią właściwego leczenia.

Spójrzmy!

1. Zimne okłady na infekcje oczu

Bezpośrednie zastosowanie zimnych okładów jest szybkim rozwiązaniem na opanowanie stanu zapalnego i zaczerwienienia spowodowanego infekcjami oka.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Ophthalmic Epidemiology wykazało, że zimne okłady pomagają złagodzić objawy niezakaźnego zapalenia spojówek. Z drugiej strony, zgodnie z cytowanym artykułem, bakteryjne zapalenie spojówek zawsze będzie wymagało leczenia antybiotykami.

Jak korzystać z tego środka?

  • Zawiń kilka kostek lodu w czystą szmatkę a następnie pocieraj nimi oczy przez kilka minut.
  • Powtarzaj dwa razy dziennie, aż objawy ustąpią.

2. Torebki z herbatą

Torebki herbaty, które zwykle wyrzucamy po przygotowaniu napojów, nadal zawierają związki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomagają w leczeniu infekcji oczu. Wierz lub nie, ale ich użycie na dotkniętym obszarze generuje kojący efekt, który zmniejsza zaczerwienienie i swędzenie.

Jak z nich korzystać

  • Włóż kilka zużytych torebek herbaty do lodówki. Gdy ostygną, delikatnie umieść je na oczach.
  • Pozwól im działać przez 5 minut i powtarzaj do 3 razy dziennie.

3. Miód pszczeli na infekcje oczu

Miód został skatalogowany jako jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. W rzeczywistości nadaje się do zwalczania kilku rodzajów infekcji bakteryjnych i wirusowych. W tym szczególnym przypadku jest bardzo skuteczny, nie tylko dlatego, że spowalnia rozwój drobnoustrojów, ale także dlatego, że kontroluje stany zapalne.

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne miodu znane są od czasów starożytnych. Z tego powodu tradycyjna medycyna wykorzystała go w leczeniu różnych schorzeń, w tym niektórych chorób oczu, o czym donosi artykuł Pharmacognosy Research.

Jak stosować miód na infekcje oczu

  • Połącz równe części miodu z ciepłą wodą.
  • Następnie przetrzyj mieszanką dotknięte obszary za pomocą kawałka wacika.
  • Powtarzaj jego użycie 2 lub 3 razy dziennie.

4. Olej lniany

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pomagając kontrolować infekcje oczu. Jego bezpośrednie stosowanie zapobiega swędzeniu, pieczeniu i innym nieprzyjemnym objawom, które wynikają z tego stanu.

Niedawne badanie opublikowane w Indian Journal of Experimental Biology wykazało, że olej lniany zmniejsza stan zapalny wywołany różnymi substancjami. W tym sensie może być przydatny w leczeniu alergicznego i zakaźnego zapalenia spojówek.

Jak go stosować

  • Zwilż czystą szmatkę olejem lnianym a następnie potrzyj nią chore oko.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie, aby uzyskać szybką ulgę.

5. Surowe ziemniaki na infekcje oczu

Naturalny sok wydzielany przez surowe ziemniaki jest bogaty w środki przeciwbakteryjne i łagodzące, które poprawiają krążenie w oczach i przyspieszają powrót do zdrowia po infekcjach. Jego stosowanie kontroluje pieczenie oraz łagodzi swędzenie i zaczerwienienie.

Jak korzystać z tego środka?

  • Pokrój kilka plasterków ziemniaków. Niech ostygną w zamrażarce.
  • Następnie umieść je na powiekach na 5 minut.
  • Powtarzaj dwa razy dziennie.

6. Żel Aloe Vera

Kryształy zawarte w roślinie aloesu są bogate w wodę, przeciwutleniacze i środki przeciwbakteryjne, które przyspieszają powrót do zdrowia po bakteryjnych infekcjach oczu.

W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Contact Lens and Anterior Eye wykazało, że niektóre techniki medycyny alternatywnej i uzupełniającej są przydatne w leczeniu chorób oczu. Badanie, o którym mowa, wykazało działanie aloesu i miodu w ostrych stanach, takich jak zapalenie powiek, dając obiecujące wyniki.

Jak go stosować

  • Wetrzyj trochę świeżego żelu Aloe Vera w zainfekowane oko.
  • Pozostaw na 10 minut a następnie spłucz zimną wodą.
  • Użyj 2 lub 3 razy według własnego uznania.

7. Olej kokosowy

aceit kokosowy

Olej kokosowy jest bogaty w związki antybiotykowe, które działają przeciwko mikroorganizmom wywołującym infekcje oczu. Ponadto jego oleiste związki nawilżają kanaliki łzowe i pomagają zapobiegać wysuszeniu i swędzeniu.

Jak go stosować

  • Zwilż bawełniany wacik olejkiem a następnie wetrzyj go w dotknięte obszary.
  • Możesz zrobić kompresy z kawałków bawełny na wypadek konieczności nakładania ich bezpośrednio na oczy lub powieki.
  • Używaj go dwa razy dziennie.

8. Nagietek

Zarówno napar, jak i olejek z nagietka wywierają istotny wpływ na kontrolowanie chorób oczu. Posiada środki antybakteryjne i antyseptyczne, które zmniejszają rozwój bakterii, jednocześnie łagodząc obrzęki i zaczerwienienia.

W rzeczywistości istnieją naukowe dowody na wpływ oleju z nagietka na infekcje oczu. Badanie opublikowane w Journal of Ophthalmic Inflammation and Infection wykazało, że może on niszczyć biofilm tworzony przez niektóre bakterie. Dlatego zaleca się włączenie go do niektórych dostępnych na rynku kropli do oczu.

Jak tego użyć

  • Przygotuj napar z nagietka a następnie nałóż płyn na oczy za pomocą ściereczki.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

9. Słona woda na infekcje oczu

Słona woda to kolejny skuteczny naturalny środek do leczenia infekcji oczu. To roztwór o składzie zbliżonym do łez, który nawilży oko i ułatwi wydalenie patogenów.

Ponadto sól kuchenna posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe , które dzięki wielu badaniom są znane od wielu lat. Jest to zatem potężny środek przeciwko wielu drobnym infekcjom.

Jak korzystać z tego środka?

  • Rozcieńczyć łyżeczkę soli w litrze wody pitnej.
  • Przetestuj roztwór i upewnij się, że nie jest bardziej słony niż łza.
  • Następnie przygotowanym roztworem przemyj chore oko.
  • Powtarzaj ten proces maksymalnie trzy razy dziennie, aż zauważysz poprawę.
  • Należy jednak unikać wlewania słonej wody bezpośrednio do oka, aby uniknąć pogorszenia stanu.

Jeśli masz objawy, które wskazują na infekcje oczu, wybierz jeden z wyżej wymienionych środków i zastosuj go zgodnie z podanymi zaleceniami, aby przynieść ulgę. Należy jednak unikać łączenia kilku naraz, ponieważ mogą one generować niepożądane reakcje.

Na koniec zalecamy utrzymanie dobrej higieny w okolicy oczu. Jeśli po pewnym czasie objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mueller, J. B., & McStay, C. M. (2008). Ocular Infection and Inflammation. Emergency Medicine Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.emc.2007.10.004

  • Nandal, U., & Bhardwaj, R. L. (2012). Aloe vera: A valuable wonder plant for food, medicine and cosmetic use – a review. International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research.

  • Orden Martínez, B., Martínez Ruiz, R., & Millán Pérez, R. (2004). Conjuntivitis bacteriana: Patógenos más prevalentes y sensibilidad antibiótica. Anales de Pediatria. https://doi.org/10.1157/13062868


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.