Nerki: oczyszczanie za pomocą naturalnych środków

Nerki: oczyszczanie za pomocą naturalnych środków

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2023

Niewiele osób wie jak ważne jest to, aby oczyszczać nerki i zachować je w dobrym zdrowiu. Wiele chorób obiera swoje początki w układzie moczowym. Jeżeli uświadomisz sobie, że nerki odpowiedzialne są za usuwanie zanieczyszczeń z organizmu, zrozumiesz, dlaczego tak ważne jest, aby utrzymywać je w doskonałej kondycji.

Objawy, które wskazują na to, że Twoje nerki potrzebują oczyszczenia

Jeżeli masz wysokie lub niskie ciśnienie krwi, miewasz bóle dolnych i przednich partii brzucha, Twój mocz przybiera bardzo ciemny kolor, bywasz bardzo spragniona, bolą Cię plecy tuż nad talią, często korzystasz z łazienki w ciągu nocy – możesz mieć zaburzenia równowagi w układzie moczowym.

Niektóre inne znaki ostrzegawcze obejmują: oddawanie mniej niż, pół litra moczu dziennie, nieustanne uczucie pełnego pęcherza, odczuwanie bólu podczas oddawania moczu, opuchnięcia kostek w nocy, opuchnięcia oczu rano, siniaki lub krwiaki bez widocznych urazów.

Ponadto obecność kamieni nerkowych i kamieni w pęcherzu moczowym jest dostatecznym powodem na to, aby oczyścić nerki.

Badanie nerek

Jak zapobiec zaburzeniom równowagi w nerkach

  • Kontrolowanie diety jest nieodzowne w celu ograniczenia rosnącej liczby toksyn w organizmie. Trafiają one do krwi i nie mogą zostać usunięte z moczem.
  • Unikanie tworzenia się kamieni lub niewydolności nerek, poprzez ograniczanie spożycia dużych ilości soli lub przetworzonej żywności (zwłaszcza mrożonej i panierowanej).
  • Nie należy spożywać zbyt wielu produktów mlecznych, zwłaszcza mleka pełnotłustego.
  • Spróbuj zmniejszyć ilość spożywanego białka odzwierzęcego pochodzącego z mięsa czy jaj. To pomoże Ci usunąć nadmiar wapnia z moczem. Wapń to pierwiastek, który może prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa powstawania kamieni. Białko zwiększa również zawartość kwasu moczowego w surowicy.
  • Unikaj spożywania napojów alkoholowych lub tych mocno słodzonych, ponieważ sprawiają one, że wapń jest usuwany szybciej.
  • Staraj się przestrzegać diety wegetariańskiej lub bogatej w naturalną żywność. Dołącz do swojej diety dużo naturalnych soków z owoców i warzyw.
  • Spożywaj żywność o właściwościach moczopędnych. Szczególnie pomarańcze, winogrona, cytryny, grejpfruty, seler, marchew, ogórek, jabłka, arbuzy, kantalupę, sałaty, brzoskwinie i śliwki japońskie.
  • Ogranicz stosowanie leków, takich jak aspiryna czy ibuprofen, itd.
  • Pij duże ilości wody każdego dnia (dwa litry w zimie i trzy latem), tak, aby Twój mocz był prawie przezroczysty lub bardzo jasnego żółtego koloru. Nie polecamy pić wody w nadmiarze, gdyż powoduje to, że nerki pracują znacznie bardziej intensywnie.
Dwie butelki wody mineralnej

Oczyść nerki w trzy dni

Nie jest to żadne magiczne rozwiązanie, które zapewni Ci „czyste nerki w ciągu 72 godzin”, ale znacznie usprawni cały proces oczyszczania. Po pierwsze, powinnaś unikać spożywania kawy, alkoholu, napojów gazowanych, soli i pokarmów z dużą ilością białka przez pierwsze trzy dni. Wszystkie te produkty, podrażniają nerki i powstrzymują pęcherz od usuwania toksyn. Zastąp napoje wodą mineralną, a mięsa – siemieniem lnianym, słonecznikiem i migdałami.

Każdy dzień zaczynaj od śniadania, na które składać się będzie: szklanka soku jagodowego, która obniża zawartość wapnia gromadzącego się w pęcherzu. Osad ten spowalnia pracę nerek, sprawiając, że toksyny nie są usuwane z organizmu. Zapobiegnie to również zakażeniom dróg moczowych i kamicy nerkowej, które są bardzo bolesnymi schorzeniami.

Późnym rankiem wypij jedną szklankę soku z potasem. Zadziała on jak tonik oczyszczający i w naturalny sposób doda ci energii w trakcie trwania kuracji. Możesz przygotować go sama z marchwi, selera, pietruszki i soku ze szpinaku lub zmiksować składniki przyrządzając smoothie.

W południe wy pij jedną szklankę płynnego chlorofilu, zielonej substancji, która nadaje kolor roślinom. Można go znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Możesz też hodować nasiona traw w donicy, kroić je i miksować do postaci napoju. Przyniesie to korzyść dla całego organizmu, poprawiając system odpornościowy, pomagając w oczyszczeniu krwi, itp.

W ramach poobiedniego podwieczorku, pij jedną szklankę herbaty z nasion arbuza. Napój ten ma bardzo lekkie działanie moczopędne, pozwalając na uaktywnienie funkcji nerek i pęcherza moczowego. Pomoże Ci w lepszym trawieniu pożywienia i wypróżnieniu w nocy.

Na kolację pij sok z marchwi tak, aby poprawić częstotliwość oddawania moczu. Możesz również użyć do tego celu soku z jagód.

A co z posiłkami?

Jeśli chodzi o Twoje posiłki, możesz jeść co chcesz. Ale pamiętaj o tym, że warto całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa przez pełne trzy dni kuracji. Wykorzystaj to do stworzenia całkiem nowego jadłospisu.

Przed pójściem spać, pij herbatę z liści mięty lub mniszka lekarskiego. Oczyszczą one organizm i pomogą w lepszym trawieniu pokarmu w nocy.

Napar z liści mięty

Nie zapomnij wykonywać ćwiczeń lub uprawiać sportu przez trzy dni kuracji. Możesz także praktykować codzienny półgodzinny spacer w celu poprawy funkcjonowania nerek. Zalecamy również wizyty w saunie, aby usunąć toksyny wraz z wydzielanym potem. Możesz także zażywać ciepłej kąpieli w domu. Następnie, odśwież się biorąc ciepły lub zimny prysznic.

I wreszcie, rozciągaj się rano i wieczorem,  stosując odpowiednie ćwiczenia. Pomogą Ci one „aktywować” ciało, a tym samym zapewnią dużo dawkę energii. Pozwoli Ci to na zaplanowanie dnia i rozpoczęcie go w pełni sił.

Zdjęcia: Andrew Magill, Andreas Kontokanis, Chris Kyle MacDonald i Tony Alter RubberDragon.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (2013). Diet for Kidney Stone Prevention. National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse.
  • Sampiro, F. J. B. (2007). Protective effects of cranberries on infection-induced oxidative renal damage in a rabbit model of vesico-ureteric reflux. International Braz J Urol. https://doi.org/10.1111/j.1464-410X.2007.07088.x
  • Motulsky, A. G. (1989). Diet and Health: Implications for Reducing Chronic Disease Risk. In Diet and Health: Implications for Reducing Chronic Disease Risk. https://doi.org/10.17226/1222

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.