Obrzęk brzucha po posiłku - co go powoduje?

Uczucie opuchniętego brzucha po posiłku może być wynikiem spożycia nadmiernej ilości jedzenia. Może jednak również ujawniać problemy zdrowotne.
Obrzęk brzucha po posiłku - co go powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2022

Obrzęk brzucha po posiłku to problem występujący bardzo często. Może on sprawić, że poczujemy się nieswojo, a nawet zaczniemy odczuwać ból.

Obrzęk brzucha po posiłku może sprawić, że poczujemy się uwięzieni we własnych ubraniach, które nagle z niewyjaśnionych przyczyn stają się zbyt ciasne. Możemy wtedy zacząć myśleć, że brakuje nam umiaru w jedzeniu lub że przybieramy na wadze. Jednak niekoniecznie to właśnie jest przyczyną zaistniałej sytuacji.

Istnieje jeszcze inny czynnik, który warto wziąć pod uwagę. Otóż obrzęk brzucha po posiłku może być powiązany ze wzdęciami. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Najczęściej pojawiają się gazy wynikające z nieprawidłowości w trawieniu. Nietolerancja niektórych pokarmów również jest możliwą przyczyną, oprócz wielu innych sytuacji.

Znając przyczynę, dla jakiej pojawia się obrzęk brzucha, można wyeliminować dyskomfort odczuwany po każdym posiłku. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku i wywołujących je czynnikach. Dzięki temu zdołasz podjąć środki zaradcze.

Obrzęk brzucha po posiłku – możliwe przyczyny

Rozdęty brzuch jest zwykle spowodowany przez gazy.

Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków obrzęk brzucha po posiłku jest spowodowany gazami, które gromadzą się w jakiejś części naszego przewodu pokarmowego, czy to w jelicie, czy w żołądku. Gaz ten powoduje rozdęcie brzucha, co prowadzi do dyskomfortu, a nawet bólu. Ważne jest, aby wiedzieć, że ta produkcja gazów może wynikać z wielu przyczyn, zwłaszcza z naszych nawyków żywieniowych.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że ilość czasu, jaką poświęcamy na jedzenie, ma znaczący wpływ na występowanie tego problemu. Niewłaściwe przeżuwanie lub jedzenie w pośpiechu prowadzi do połykania powietrza wraz z pożywieniem, które kumuluje się w naszym brzuchu.

Co więcej, rodzaj spożywanego pokarmu jest również czynnikiem decydującym. Na przykład niektóre pokarmy prowadzą do wolniejszego trawienia lub zwiększonej produkcji gazów, które z kolei prowadzą do obrzęku brzucha. Dobrym przykładem są rośliny strączkowe.

Osoby z nietolerancją pokarmową lub alergią pokarmową również często cierpią na obrzęk brzucha. Dzieje się tak, ponieważ nie są w stanie prawidłowo strawić tego pokarmu. Jednym z najlepszych przykładów jest nietolerancja laktozy.

Obrzęk brzucha po posiłku może być nawet spowodowany zatrzymaniem płynów, które u wielu kobiet występuje tuż przed miesiączką.

Ponadto stan kliniczny znany jako wodobrzusze jest poważną postacią zatrzymania płynów w jamie brzusznej. Ogólnie rzecz biorąc, wiąże się to z bardziej ogólnoustrojowymi dolegliwościami, takimi jak marskość wątroby, nadciśnienie lub zaawansowana niewydolność serca.

Nie powinniśmy jednak zapominać, że obrzęk brzucha po posiłku może być po prostu związany z konkretnym przypadkiem złego trawienia lub po prostu zjedzeniem nadmiernej ilości potraw.

Obrzęk brzucha po posiłku

Możesz przeczytać: 4 naturalne sposoby na wzdęcia

Czy może to wskazywać na chorobę?

W wielu przypadkach obrzęk brzucha może być objawem sygnalizującym, że coś nie działa prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Jak już wspomnieliśmy, nietolerancje pokarmowe lub alergie często powodują ten objaw.

Z drugiej strony, kilka badań pokazuje, że może się w ten sposób objawiać wiele zaburzeń jelitowych. Zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stany, w których występuje ten omawiana opuchlizna.

Osoby cierpiące na te choroby często mają inne objawy, takie jak na przykład biegunka lub ból brzucha. Ważne jest, aby wiedzieć, że obrzęk brzucha może być nawet oznaką raka, chociaż znacznie rzadziej. W przypadku raka jednak objawy są bardziej agresywne. Mogą obejmować krew w stolcu, utratę apetytu i zwykle również utratę wagi. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, nawet w przypadku pojedynczych zdarzeń, należy skonsultować się z lekarzem.

Możesz przeczytać też artykuł: Refluks żołądkowy – poznaj 3 naturalne remedia

Co można zrobić, aby zapobiec obrzękowi brzucha?

Jeśli po posiłkach często masz spuchnięty brzuch, najlepszą radą jest wizyta u lekarza. Zwykle nie wskazuje to na poważny problem zdrowotny, ale najlepiej jest wykluczyć jakąkolwiek możliwą chorobę, która może go powodować.

Dodatkowo należy uważać na to, co się je i nie śpieszyć się z jedzeniem. Staraj się jeść powoli, prawidłowo żuć i sięgać po zdrową żywność. Na przykład pij wodę zamiast napojów alkoholowych lub napojów gazowanych podczas jedzenia.

Co więcej, staraj się nie jeść za dużo i nie przesadzaj z pokarmami bogatymi w błonnik, ponieważ ich trawienie wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości gazu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.