Objawy raka - nie lekceważ ich!
Nie zamierzamy wywoływać paniki, ale bardzo często objawy raka bywają mylone z dolegliwościami towarzyszącymi innym chorobom. Dowiedz się, o jakich objawach mowa i uważnie obserwuj swój organizm, by móc w porę zareagować.
Należy pamiętać, że wczesna diagnoza jest kluczowa w leczeniu wszelkiego rodzaju raka.
Wczesna diagnoza ― szansą na wyleczenie raka
Każdego dnia setki osób na całym świecie dowiadują się, ze są chore na raka. Jednak bardzo często diagnoza ta pada, gdy choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium i jej leczenie może okazać się bardzo skomplikowane.
Zwykle złośliwe nowotwory rozwijają się po cichu, nie dając praktycznie żadnych niepokojących symptomów. Dlatego też, kiedy zostają wykryte, często komórki rakowe są już na tyle rozwinięte, że ich usunięcie okazuje się trudne. We wszystkich przypadkach nowotworów wczesna diagnoza jest kluczowa. Im mniej zaawansowana choroba, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.
Zwróć uwagę na te objawy raka, które powinny cię zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza. Często bowiem najwcześniejsze symptomy nowotworowe bywają mylone z objawami innych codziennych dolegliwości. W rzeczywistości jednak mogą one wskazywać na tę nierzadko śmiertelną chorobę.
Objawy raka
Poniżej przedstawiamy 11 objawów różnego rodzaju nowotworów. Większość z nas lekceważy je, myśląc że to nic poważnego. W rzeczywistości mogą one pomóc nam wcześnie wykryć raka.
Chroniczny kaszel lub chrypka
Kaszel zwykle jest objawem nieprawidłowej pracy płuc. Pojawia się on bowiem w przypadku wszelkiego rodzaju infekcji lub stanów zapalnych tego narządu.
Należy pamiętać jednak, że jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub w towarzyszącej mu wydzielinie zauważysz krew, koniecznie udaj się do lekarza. Może być to objawem nowotworu któregoś z organów układu oddechowego.
Przeczytaj także: Zalegająca flegma? – zioło pomogą ci się jej pozbyć
Brak tchu
Wiele osób, u których zdiagnozowano raka płuc potwierdza, że przed wykryciem tej choroby często brakowało im tchu. Zlekceważyły one jednak ten objaw, myśląc że to przejściowe problemy związane raczej z astmą niż z poważną chorobą nowotworową.
Niepokojące zmiany w funkcjonowaniu jelit
Jelita każdego z nas pracują swym własnym rytmem i nie można mówić o jednym ustalonym wzorcu prawidłowego funkcjonowania jelit.
U niektórych proces trawienny przebiega bardzo dobrze, a stolce są usuwane z organizmu regularnie. U innych natomiast często występują zaparcia i mają oni problemy z regularnym wypróżnianiem się.
Bez względu jednak na naturę naszego układu pokarmowego wszyscy powinniśmy podnieść alarm, jeśli zauważymy, że nasz stolec ma czarne zabarwienie lub znajduje się w nim krew. Powinniśmy również mieć się na baczności, jeśli długo utrzymuje się biegunka lub pojawiają się chroniczne zaparcia, ciągła chęć pójścia do łazienki, bóle w dolnej części brzucha, itp.
Tego typu objawy mogą wskazywać na raka jelita grubego lub innego z narządów układu pokarmowego.
Częste infekcje
Często pojawiające się infekcje mogą być oznaką białaczki. Nowotwór ten jest wywołany nieprawidłowościami w procesie produkcji białych komórek krwi (leukocytów). Następstwem tego zaburzenia jest spadek odporności organizmu, przez co nie jest on w stanie walczyć z infekcjami.
U osób dorosłych wczesne wykrycie białaczki jest możliwe w przypadku często pojawiającej się gorączki lub objawów grypopodobnych.
Zmiany w kolorze moczu
Czy kolor twojego moczu jest ciemniejszy niż zwykle? Czy zapach twojego moczu jest silny?
Jakakolwiek zmiana w kolorze oddawanego moczu świadczy o tym, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.
W większości przypadków takie objawy są powiązane z nowotworami dróg moczowych. Zmiana barwy moczu jest wyraźnym sygnałem zaburzeń zdrowotnych i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Bóle o niewyjaśnionej przyczynie
Jeśli cierpisz na uciążliwe bóle pleców, szyi czy nóg, koniecznie wybierz się do lekarza. Bóle mięśniowo-szkieletowe są bowiem jedną z najwcześniejszych dolegliwości wskazujących na pierwsze objawy raka.
Warto przeczytać także: Miewasz bóle stawów? – unikaj tych 8 produktów
Zmiany skórne i znamiona
Wszelkiego rodzaju zmiany skórne, takie jak plamy, pieprzyki czy zmiany w istniejących już znamionach powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Pamiętaj, że właśnie nimi przejawiają się nowotwory skóry.
Krwawienia z dróg rodnych
Krwawienia z dróg rodnych inne niż miesiączka są jednym z powszechnych objawów raka szyjki macicy. Z kolei jeśli krwawienie pochodzi z odbytu, może świadczyć o nowotworze jelita grubego.
Częste bóle w miednicy
Bóle miednicy bardzo trudno zignorować, ponieważ są one bardzo dokuczliwe i często towarzyszy im stan zapalny.
Tego typu bóle są objawem wielu chorób, takich jak torbiele jajników i nowotworów związanych z żeńskim układem rozrodczym.
Nagła utrata masy ciała
Chociaż dla niektórych osób niezamierzona utrata wagi może być doskonałym prezentem od losu, należy pamiętać, że nagły spadek masy ciała może być również oznaką raka.
Jeśli nie stosujesz żadnej diety, a w krótkim okresie czasu stracisz 4 lub więcej kilogramów, koniecznie pójdź do lekarza. W Twoim organizmie może bowiem rozwijać się nowotwór trzustki, żołądka, przełyku czy płuc.
Trudności przy przełykaniu
Jeśli odczuwasz dyskomfort lub trudności przy przełykaniu, nie lekceważ tych dolegliwości. Pójdź do lekarza, by ten wykluczył raka przełyku, żołądka i gardła.