Nieszczęśliwa miłość - trzeba jej unikać

Nie goń obsesyjnie za miłością. Przestań popełniać wciąż te same błędy w związkach, dając się zaślepić w pierwszej fazie zakochania i pozwalając na rzeczy, które nie powinny się wydarzyć. Zacznij dokonywać świadomych wyborów.
Nieszczęśliwa miłość - trzeba jej unikać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób narzeka, że ich miłość jest zawsze nieszczęśliwa. Czy rzeczywiście również Twoje życie miłosne jest po prostu pechowe? A może problem polega na tym, że nie potrafisz tego uniknąć a może wręcz lgniesz do takich sytuacji i przez to jesteś nieszczęśliwa przez cały czas?

Wydaje nam się, że jeśli chodzi o związki, zazwyczaj prawdziwym powodem jest to drugie.

Potwierdzeniem tego jest zwłaszcza Twoje narzekanie, że zawsze spotykasz ten sam typ człowieka, który Cię nie szanuje lub nie kocha w sposób na jaki zasługujesz.

Ta tak zwana nieszczęśliwa miłość – mamy na ten temat wiele do powiedzenia.

Powtarzanie tych samych miłosnych scenariuszy – dlaczego Twoja miłość jest nieszczęśliwa?

Kiedy powtarzasz wciąż ten sam miłosny scenariusz to nie jest to pech w miłości. W rzeczywistości oznacza to, że nie zdajesz sobie sprawy, że nic nie nauczyły Cię Twoje poprzednie związki i że wciąż dajesz się nabrać na te same sztuczki.

Jeśli Twoi partnerzy obrażają Cię, wyzywają to dlaczego tkwisz w takich związkach? To prawda, w początkowej fazie zauroczenia osoba ta może być bardzo kochająca, po czym zmienia swoje zachowanie.

Jednakże gdy tylko zauważysz tą zmianę, musisz umieć się odciąć. Musisz odejść z wysoko podniesioną głową już po pierwszej sytuacji, gdy nie okazano Ci szacunku lub gdy Cię obrażono.

Kobieta zakrywa twarz

Niestety niektóre osoby mają tendencję do natychmiastowego wybaczania i pod przykrywką miłości godzą się na takie traktowanie przez obecnego partnera. A potem powtarzają ten sam scenariusz z następnym partnerem, a potem z następnym… Rezultat jest zawsze ten sam.

Musisz zrozumieć błędy, które leżą po Twojej stronie, a za które być może winisz tą drugą osobę nie zdając sobie w pełni sprawy z tego, że problemem mogą być Twoje własne oczekiwania. Oto niektóre z nich:

  • Czekanie aż sytuacja się poprawi: Dajesz mu jedną, drugą, a nawet trzecią szansę. Miłość, którą czujesz do partnera jest tak silna (a przynajmniej tak Ci się wydaje), że wciąż masz nadzieję, że można zmienić jego nastawienie i postępowanie. Tak się jednak nie dzieje.
  • Stawianie zbyt wysokich wymagań: Chcesz, żeby Twój partner był idealny, jedyny dla Ciebie, Twoja lepsza połowa… I z tego powodu będziesz się kłócić i upierać do upadłego, ponieważ chcesz osiągnąć ideał.
  • Przymknięcie oczu na pierwsze oznaki problemów: Kiedy ktoś krzyczy na Ciebie pierwszy raz, przymykasz na to oczy. Ale za dziesiątym razem miarka na pewno się przebierze. Dlatego też lepiej jest nie pozwalać na takie sytuacje. W przeciwnym wypadku staną się one normą.

Nieszczęśliwa miłość – prowadzą do niej nieświadome wybory

Miłość może być nieszczęśliwa również, gdy nie całkiem świadomie wybierasz partnera. Oznacza to, że czasem nawet się nie zastanawiasz. Pierwsza nadarzająca się osoba staje się Twoim wybrankiem. Nawet przez myśl Ci nie przejdzie, żeby lepiej im się przyjrzeć. Przecież to taki dobry, otwarty człowiek!

Jest to oznaka bardzo niskiej samooceny. Musisz się nauczyć mówić ‘nie’. Zanim wybierzesz partnera, musisz ustalić czy teraz to odpowiedni moment na wejście w związek i czego tak naprawdę oczekujesz.

Czy czekasz aż ktoś zauważy Cię pierwszy, a potem skupiasz się wyłącznie na tej osobie?

Nieszczęśliwa miłość wynikiem ślepych wyborów

Jeśli tak jest, to z pewnością nie masz pecha w miłości – masz niską samoocenę. A odpowiednia samoocena jest niezbędna, aby móc o siebie zadbać i chronić siebie przez zagrożeniami.

Potrzeba bycia w związku za wszelką cenę

Nieszczęśliwa miłość może przybierać różne postacie, zwłaszcza jeśli nie pozwolisz sobie na chwilę zastanowienia i znalezienia kogoś z kim naprawdę chcesz być. W ten sposób również nie dajesz sobie możliwości na pobycie przez jakiś czas samej.

Kończy się to swojego rodzaju obsesją bycia w związku i poczuciem niepokoju, który jest dodatkowo podsycany przez otaczające Cię osoby i ogólnie przez społeczeństwo. Bycie w związku stało się synonimem szczęścia. Będąc z partnerem oznacza, że tworzycie rodzinę i jesteście szczęśliwi.

Ale jeśli to miałoby być prawdą to dlaczego wokół mnoży się od nieszczęśliwych par?

Kobieta szuka po omacku

Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy podejmują świadome decyzjeNie masz obowiązku posiadania partnera. Twój wiek nie ma tutaj znaczenia. Porzuć te staromodne twierdzenia, że “Jestem za stara, żeby wyjść za mąż” oraz inne temu podobne mało sensowne przekonania, które nie służą niczemu dobremu.

Nieszczęśliwa miłość może przynieść wiele cierpienia. Przecież nie możesz wpadać ciągle w ten sam dołek. Przestań obsesyjnie szukać partnera. Przestań wciąż powtarzać te same miłosne scenariusze, dając się zaślepić w pierwszej fazie zakochania i pozwalając na rzeczy, które nie powinny się wydarzyć. Zacznij dokonywać świadomych wyborów.

Gdy to zrobisz, nieszczęśliwa miłość już Cię nie spotka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.