Nieprzyjemny zapach sandałów - 3 rozwiązania

Aby wyeliminować nieprzyjemny zapach sandałów, możesz przygotować pewne preparaty z naturalnych składników. Jeszcze tego nie sprawdziłaś? Dzielimy się z Tobą najlepszymi sposobami.
Nieprzyjemny zapach sandałów - 3 rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 27 lipca, 2019

Szukasz rozwiązań, które wyeliminują nieprzyjemny zapach sandałów? Możesz to łatwo osiągnąć dzięki kilku poradom opartym na naturalnych składnikach, takich jak talk, glinka, soda oczyszczona lub olejki eteryczne.

Sandały to estetyczne i wygodne obuwie, które pozwala wystawić stopy na słońce w upalne dni. Jednak mimo że otwarty krój sandałów pozwala na wentylację naszych stóp, wysokie temperatury mogą również powodować nadmierną wilgoć i w konsekwencji nieprzyjemny zapach.

Rozwiązania eliminujące nieprzyjemny zapach sandałów

Połączenie niektórych materiałów, z których wykonane są nasze sandały oraz potu i bakterii z naszych stóp może powodować nieprzyjemny zapach. Jeśli go skutecznie nie wyeliminujemy, ten zapach nie zniknie i stanie się bardzo intensywny podczas noszenia naszych ulubionych letnich butów.

Istnieją jednak pewne domowe rozwiązania, które mogą pomóc nam zmniejszyć lub wyeliminować ten problem. Powinniśmy z nich jednak korzystać tylko wtedy, gdy zdejmujemy sandały. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że kiedy ponownie je założymy, będą idealne.

1. Biała glinka i olejki eteryczne

Biała glinka to naturalny produkt o wysokiej zdolności do wchłaniania toksycznych wydzielin.To sprawia, że ​​jest to doskonałe rozwiązanie wielu problemów w zastosowaniu miejscowym a także doustnym (pod warunkiem, że jest to glinka przeznaczona do tego celu). Ponadto jej podobieństwo do talku w proszku ułatwia jej stosowanie miejscowe.

Talerzyki z glinką
Używanie glinki w połączeniu z olejkami eterycznymi może zneutralizować nieprzyjemny zapach sandałów. Składnik ten można nawet nakładać bezpośrednio na stopy.

Dziś możemy spotkać glinkę w sklepach zielarskich, aptekach i sklepach z produktami naturalnymi. Ponadto możemy do niej dodać kilka kropel olejków eterycznych, aby nadać jej specyficzny aromat. Na przykład zalecamy lawendę, rozmaryn lub cytrynę.

 • Musimy jedynie nasypać trochę tej mieszanki na podeszwę sandałów, kiedy je zdejmujemy i zostawić najlepiej na całą noc.
 • Ponadto możemy również zastosować glinkę bezpośrednio na podeszwie stopy, gdy będziemy ponownie zakładać sandały.
 • Przy użyciu tej glinki możemy również wykonywać zabiegi na stopy, tak jak robilibyśmy to na naszej twarzy. W ten sposób pomagamy skórze w usunięciu toksyn z jej powierzchni i tym samym zwalczamy przyczynę, która powoduje nieprzyjemny zapach sandałów.

2. Torebki z miętą

Czy zazwyczaj pijesz napary herbaciane lub ziołowe, na przykład z mięty lub podobne? Musisz wiedzieć, że jeśli zostawisz do wyschnięcia już zużyte torebki z herbatą, będziesz miał do dyspozycji prosty i ekonomiczny dezodorant w wydaniu całkowicie naturalnym. Te małe torebki można wykorzystać również do lodówki, szafek, samochodu lub… sandałów.

 • Po wypiciu herbaty zostaw torebkę do wyschnięcia.
 • Zalecamy, aby w celu zwiększenia przyjemnego aromatu zaimpregnować je kilkoma kroplami olejku z mięty pieprzowej. Gdy zauważysz, że tracą zapach, możesz dodać go jeszcze więcej.

3. Soda oczyszczona z olejkami i skórką cytrusową

Jednym z najstarszych środków zaradczych eliminujących nieprzyjemny zapach sandałów i obuwia jest soda oczyszczona. Ten grzybobójczy i alkalizujący produkt o wchłaniających właściwościach pomaga nam rozwiązać wiele problematycznych sytuacji w domu.

W tym przypadku proponujemy połączyć go z innymi składnikami, z których zwykle nie korzystamy: skórkami cytrusowymi. Są bogate w naturalne esencje i nadają piękny zapach, który od razu daje wrażenie czystości i świeżości.

Soda oczyszczona i cytryna
Soda oczyszczona ma właściwości antybakteryjne, które pomagają dezynfekować sandały, aby wyeliminować ich nieprzyjemny zapach.
 • Obierz różne owoce cytrusowe (cytrynę, pomarańczę, mandarynkę lub grejpfrut). Następnie pokrój skórkę na cienkie paski i włóż je do słoika z sodą oczyszczoną.
 • Zalecamy nie siekać ich zbyt mocno dla wygody w momencie użycia tej mieszanki.
 • Pozwól, żeby soda oczyszczona impregnowała się zapachem cytrusów przez kilka dni.
 • Następnie nasyp trochę mieszanki na podeszwie sandałów na noc, aby wchłonęła nieprzyjemny zapach.

Inne wskazówki, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach sandałów

 • Spróbuj zostawiać obuwie w dość przewiewnym i suchym miejscu, zwłaszcza te pary butów, które mają nieprzyjemny zapach.
 • Wybieraj sandały wykonane z naturalnych materiałów i takie, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się.
 • Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć infekcję stóp, odwiedź swojego podologa.
 • Pamiętaj, że dieta wpływa również na zapach naszego ciała. Zwiększ spożycie surowych owoców i warzyw i pij co najmniej dwa litry wody przez cały dzień.

Jak mogłaś się przekonać w tym artykule, naprawdę możesz wyeliminować nieprzyjemny zapach sandałów. Wystarczy użyć rozwiązań, które proponujemy i postępować zgodnie z tymi ostatnimi wskazówkami. Wypróbuj te metody i pozbądź się tego wstydliwego problemu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Moosavi, M. (2017). Bentonite clay as a natural remedy: A brief review. Iranian Journal of Public Health.
 • Kalemba, D., & Kunicka, A. (2005). Antibacterial and Antifungal Properties of Essential Oils. Current Medicinal Chemistry. https://doi.org/10.2174/0929867033457719
 • Kuepper, G., & Thomas, R. (2001). Use of Baking Soda as a Fungicide. Organic Gardening.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.