Niepokój - 10 objawów świadczących o problemie

11 czerwca, 2019
Choć niepokój oraz stany lękowe stanowią zaburzenie psychiczne, nie możemy zapominać, że nasze emocje są ściśle powiązane z naszym zdrowiem fizycznym. Dlatego też - naturalną koleją rzeczy - ciało reaguje na stres oraz pojawiające się u nas emocje.

Niepokój to zaburzenie natury psychicznej. Stanowi mimowolną odpowiedź organizmu na wewnętrzne oraz zewnętrzne bodźce takie jak negatywne myśli oraz pewne konkretne sytuacje z naszego codziennego życia.

Na niepokój składa się cała seria objawów fizycznych w połączeniu z tym, co dzieje się w naszym umyśle. Często pojawiają się one po tym, jak przydarza nam się sytuacja niebezpieczna bądź stresująca, ale wpływ mogą mieć również nasze zmiany hormonalne oraz wahania równowagi chemicznej w organizmie.

Na każdym człowieku stan lękowy odbija się odmiennie. Sporo zależy od jego pochodzenia oraz od umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Choć w większości przypadków objawy niepokoju są przejściowe, bywa, że problem nawraca często i staje się chroniczny.

Najbardziej niepokojący jest fakt, że wielu ludzi zwyczajnie ignoruje fakt, że doskwiera im niepokój. Przez to nie podejmują odpowiednich kroków, by mu zaradzić i złagodzić negatywny efekt, jaki wywołuje w organizmie.

Dlatego właśnie to takie ważne, aby poznać objawy towarzyszące niepokojowi i przyjrzeć im się bliżej. Nieważne jak powszechne i nieznaczące by się wydawały, zasługują na naszą uwagę.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy podzielić się z Tobą dziesięcioma najczęściej występującymi objawami, które towarzyszą niepokojowi oraz stanom lękowym. Zwróć na nie uwagę i dokonaj niezbędnych zmian, zanim problem stanie się poważniejszy.

1. Niepokój a ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej to objaw bardzo często towarzyszący stanom lękowym. Narzekają na niego pacjenci cierpiący na niepokój. W większości przypadków jego źródłem jest napięcie mięśni.

Ból w klatce piersiowej a niepokój

 • Choć czasem ból w klatce piersiowej jest tak silny, że można go pomylić z atakiem serca, zazwyczaj trwa to tylko chwilę i wcale nie świadczy o tak poważnych problemach zdrowotnych.

2. Uczucie ścisku w gardle i trudności z oddychaniem

Zjawisko to znane również jako histeryczna kula, bądź kula gardłowa powstaje z powodu skurczu, jaki wykonują mięśnie gardła i przełyku w obliczu stresu i niepokoju.

 • Jeżeli czujesz, że coś utknęło Ci w gardle i że nie jesteś w stanie przełykać pokarmów, Twój organizm wysyła Ci bardzo jasny sygnał, że Twoja równowaga emocjonalna została poważnie zaburzona.

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Zaburzenia lękowe a stres – poznaj 3 największe różnice

3. Nadmierne pocenie się

Pocenie się stanowi naturalną reakcję naszego organizmu. Choć często wywołuje u nas dyskomfort, jest konieczne do regulacji temperatury ciała i utrzymania jej na odpowiednim poziomie.

 • Podczas epizodów stanów lękowych czy niepokoju dochodzi jednak do zaburzenia pracy naszych gruczołów potowych. W konsekwencji pocimy się nadmiernie.
Plamy potu pod pachami

Może zainteresuje Cię również artykuł: Pocenie się pod pachami – domowe remedia

4. Niepokój a bóle ramion i szyi

Napięcie mięśniowe, jakie pojawia się, gdy dopada nas lęk, bezpośrednio dotyka wrażliwe obszary ciała takie jak ramiona i szyja. Czasami towarzyszy temu również mrowienie na twarzy, a nawet jej częściowy paraliż. Zjawisko to – choć przejściowe – jest bardzo nieprzyjemne.

5. Problemy z funkcjonowaniem układu trawiennego

Jak zapewne wiesz, układ trawienny jest bezpośrednio powiązany z naszym stanem emocjonalnym. Dlatego właśnie, gdy doświadczamy niepokoju, może zaburzyć się jego praca i prawidłowe funkcjonowanie.

 • Niestrawność, nadmierne wydzielanie soków trawiennych oraz zaparcia to tylko niektóre spośród zaburzeń, jakie dotykają ludzi znajdujących się pod wpływem niepokoju i lęku.

6. Zmiany skórne

Etapy niepokoju i stanów lękowych mogą negatywnie wpłynąć na nasze ciało również pod względem estetycznym. Dzieje się tak, ponieważ powodują one wyraźne i zazwyczaj nagłe zmiany skórne.

 • Wypryski na skórze, plamy a także nadmierne przesuszanie się skóry to tylko kilka spośród objawów dotykających osoby narażone na zaburzenia równowagi emocjonalnej.
 • Generalnie można je zauważyć na twarzy. Czasami jednak pojawiają się również na ramionach, plecach i innych częściach ciała.

Gdy jednak niepokój znika, skóra wraca do normy i odzyskuje swój normalny wygląd.

7. Niepokój a uczucie mrowienia w kończynach

Osłabienie i silne uczucie mrowienia w kończynach to odpowiedź na walkę, jaką organizm toczy, gdy przychodzi mu znosić sytuacje wywołujące stres oraz niepokój.

Uczucie mrowienia w nodze a niepokój

 • Dzieje się tak z powodu kumulowania się dwutlenku węglą w naszych kończynach. Proces ten jest efektem zmniejszenia się dotlenienia tkanek naszego ciała.

8. Bezsenność

Bezsenność i inne zaburzenia snu to jeden z najbardziej niepokojących i najczęściej występujących efektów u osób, które dręczy niepokój.

Jeżeli odczuwasz trudności z zasypianiem lub – wręcz przeciwnie – czujesz, że jesteś senny praktycznie przez cały czas, prawie zawsze oznacza to, że doskwiera Ci stan lękowy bądź zmagasz się z poważnymi problemami.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zaburzenia snu z czasem mogą wywołać inne reakcje fizyczne i umysłowe, które znacznie obniżają jakość naszego życia.

9. Bóle oczu

Gdy przeżywamy niepokój, zmniejsza się nawilżenie naszego organizmu. Jednym z powodów takiego zjawiska jest fakt, że płyny są przekierowywane do innych tkanek i obszarów ciała, któremu nasze ciało przyznaje pierwszeństwo.

Silnie zaczerwienione oko

 • Prowadzi to do zmniejszenia naturalnego nawilżenia oczu, co wywołuje zaczerwienienie, podrażnienie, suchość oraz dyskomfort i ból.

10. Niepokój a migreny

Silne bóle głowy w połączeniu z innymi dokuczliwymi symptomami znane są jako migreny. Niepokój ma na nie ogromny wpływ. Można powiedzieć, że nasz stan emocjonalny jest z nimi bezpośrednio powiązany.

 • Napięcie oraz problemy z krążeniem jakie pojawiają się, gdy przeżywamy niepokój, bardzo często są odpowiedzialne za pojawianie się migren.

Czy rozpoznajesz u siebie opisane w tym artykule objawy? Jeżeli tak, warto poświęcić tej kwestii nieco więcej uwagi i jak najszybciej podjąć kroki konieczne, by kontrolować zaburzenia emocjonalne.

Postaraj się stosować techniki relaksacyjne i pielęgnuj zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki czemu skutecznie pokonasz niepokój.

 • Demiryoguran, N. S., Karcioglu, O., Topacoglu, H., Kiyan, S., Ozbay, D., Onur, E., Korkmaz, T., & Demir, O. F. (2006). Anxiety disorder in patients with non-specific chest pain in the emergency setting. Emergency medicine journal : EMJ, 23(2), 99–102. https://doi.org/10.1136/emj.2005.025163
 • Schneiderman, N., Ironson, G., & Siegel, S. D. (2005). Stress and health: psychological, behavioral, and biological determinants. Annual review of clinical psychology, 1, 607–628. https://doi.org/10.1146/annurev.clinpsy.1.102803.144141
 • Aguirre Álvarez A.A.; Martínez Lemus H.; Núñez Orozco, L. 2005. Manifestaciones pseudoneurológicas de los trastornos somatomorfos. Revista Mexicana de Neurociencia. https://www.medigraphic.com/pdfs/revmexneu/rmn-2005/rmn056c.pdf
 • Mai Leander, Erik Lampa, Anna Rask-Andersen, Karl Franklin, Thorarinn Gislason, Anna Oudin, Cecilie Svanes, Kjell Torén, Christer Janson. 2014. Impact of anxiety and depression on respiratory symptoms. Respiratory Medicine. https://doi.org/10.1016/j.rmed.2014.09.007.
  (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0954611114003187)
 • Generalised anxiety disorder in adults. National Health Services. https://www.nhs.uk/conditions/generalised-anxiety-disorder/symptoms/
 • Blozik, E., Laptinskaya, D., Herrmann-Lingen, C. et al. Depression and anxiety as major determinants of neck pain: a cross-sectional study in general practice. BMC Musculoskelet Disord 10, 13 (2009). https://doi.org/10.1186/1471-2474-10-13
 • Mayer EA, Craske M, Naliboff BD. Depression, anxiety, and the gastrointestinal system. The Journal of Clinical Psychiatry. 2001 ;62 Suppl 8:28-36; discussion 37.
 • John Koo, Andrew Lebwohl. 2001. Psychodermatology: The Mind and Skin Connection. Clinical Pharmacology. https://www.aafp.org/afp/2001/1201/p1873.html
 • Hiperventilación. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003071.htm
 • Meiyan Li, Lan Gong, Xinghuai Sun & William J. Chapin (2011) Anxiety and Depression in Patients with Dry Eye Syndrome, Current Eye Research, 36:1, 1-7, DOI: 10.3109/02713683.2010.519850
 • Anxiety Headache. WebMD. https://www.webmd.com/anxiety-panic/anxiety-headaches-link#1