Nerwy dłoni: poznaj najważniejsze z nich
Opuszki palców u rąk to jeden z najbardziej unerwionych obszarów w ciele. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze nerwy dłoni, które powinnaś znać.
Nerwy dłoni to prawdziwy cud natury! Opuszki palców to jeden z najbardziej unerwionych obszarów w ciele każdego człowieka. Właśnie dlatego stanowią główne źródło informacji dotykowych.
Główne nerwy dłoni
W celach dydaktycznych nerwy dłoni dzieli się zazwyczaj na dwie grupy: te, które dominują na grzbiecie dłoni oraz te, które mieszczą się od strony wnętrza dłoni. Jednak nie są one od siebie oddzielone. Wręcz przeciwnie: tworzą wspólnie połączoną sieć nerwową.
Nerwy dłoni odpowiadają za przekazywanie informacji sensorycznych do mózgu. Poza tym biorą również udział w poruszaniu rękoma, palcami i ramionami. W dalszej części artykułu wymienimy najważniejsze z nich i wyjaśnimy ich działanie.
1. Nerw pośrodkowy
Nerw pośrodkowy to nerw czuciowo-ruchowy. Unerwia mięśnie przedramienia i wnętrza dłoni. Składa się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Zewnętrzna odnoga tego nerwu prowadzi do punktu, w którym dłoń łączy się z kciukiem. Poza tym zewnętrzna część tego nerwu łączy się z dłoniowym nerwem palca wskazującego.
Z kolei jego wewnętrzna część łączy się z wewnętrznym nerwem palca wskazującego. Poza tym zewnętrzne i wewnętrzne nerwy dłoni i palców łączą się z trzecim palcem, ze zewnętrzny również z czwartym. Odpowiada za czucie w zewnętrznej połowie dłoni.
Nerw pośrodkowy unerwia mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, mięsień dłoniowy długi i mięsień zginacz powierzchowny palców. Ze względu na swoje położenie może dochodzić do jego uszkodzenia z powodu ucisku przez sąsiadującą strukturę w różnych miejscach.
Może Cię również zainteresować: Układ nerwowy – 6 trików, by go wzmocnić
2. Nerw łokciowy
Nerw łokciowy jest uznawany za nerw łączony. Oznacza to, że łączy w sobie włókna ruchowe i czuciowe. Posiada odnogę zewnętrzną, która wspiera się na kości haczykowatej nadgarstka.
Łączy się z mięśniem dłoniowym krótkim i rozdziela się do palca środkowego i połowy palców. Poza tym łączy się z trzecim i czwartym mięśniem glistowatym ręki oraz wszystkimi mięśniami międzykostnymi dłoni oraz mięśniem międzykostnym grzbietu.
Ten nerw unerwia jedynie dwa mięśnie przedramienia: mięsień zginacz łokciowy nadgarstka oraz przyśrodkową część mięśnia zginacza głębokiego palców.
Unerwia głównie mięśnie dłoni. Odpowiada za wrażliwość w łokciowej części wnętrza dłoni oraz jej grzbietu, jak również w czwartym i piątym palcu.
3. Nerw promieniowy
Jeden z głównych nerwów dłoni to nerw promieniowy. Mieści się we wnętrzu dłoni. Unerwia część grzbietową dłoni, grzbietową część kciuka, palca wskazującego, środkowego i boczną część palca serdecznego wyłączając macierz paznokcia.
To nerw czuciowo-ruchowy. Bierze udział głównie w ruchach prostujących łokieć, nadgarstek i palce. Poza tym wspomaga supinację przedramienia. Innymi słowy, pomaga obracać dany obszar do środka i na zewnątrz.
Unerwia kilka mięśni, w tym triceps. Oprócz tego unerwia także mięśnie grzbietowe ramienia (mięsień trójgłowy ramienia oraz mięsień łokciowy) i zewnętrzne prostowniki nadgarstków i dłoni. Poza tym unerwia także głowę długą, głowę przyśrodkową i głowę boczną mięśnia trójgłowego ramienia.
Może Cię również zainteresować: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie!
4. Nerw promieniowy skórny
Znajduje się na grzbiecie dłoni. Ten nerw przechodzi przez rozcięgno przedramienia, czyli warstwę mięśni znajdującą się w tym obszarze. Przechodzi pod ścięgnem mięśnia ramienno-promieniowego. Następnie łączy się ze promieniowym ścięgnem ruchowym w łokciu.
Nerw promieniowy skórny unerwia paliczki kciuka oraz pierwszy paliczek palca wskazującego. Poza tym również zewnętrzną stronę pierwszego paliczka palca środkowego i grzbiet dłoni.
5. Nerw łokciowy skórny
Łączy się z grzbietowym odgałęzieniem nerwu łokciowego. Unerwia wewnętrzną część palca środkowego i krawędź paznokcia palca serdecznego po jego wewnętrznej stronie. Poza tym wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie małego palca.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Netter, F. H., & Brass, A. (1994). Sistema Nervioso, Tomo I: Parte 1. Anatomía y Fisiología (Vol. 1). Elsevier España.