Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Nie tylko zażywanie leków bez ograniczenia, lecz także inne typowe nawyki, takie jak spożywanie zbyt dużej ilości soli lub brak picia wystarczającej ilości wody, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i wydajność nerek.
Nerki: 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerki to organy pracujące nieprzerwanie. Ich zadaniem jest odfiltrowanie odpadów i substancji toksycznych będących produktem przemiany materii. Produkty te nieustannie przemieszczają się w krwiobiegu.

Za pośrednictwem moczu nerki mogą wyeliminować przeważającą większość toksyn dostających się do organizmu wraz ze spożywaną żywnością i wskutek zażywanych leków.

Nerki, tak jak inne narządy, mogą utracić swoją wydajność z powodu pewnych chorób i zaburzeń funkcjonowania. Niestety zazwyczaj nie zwracamy na nie większej uwagi i pielęgnujemy w sobie niektóre szkodliwe nawyki. Nawyki takie mogą doprowadzić do przedwczesnego upośledzenia pracy nerek, a nawet ich trwałego uszkodzenia.

Czy wiesz, jakie nawyki najbardziej szkodzą nerkom? Jeśli nie, przeczytaj artykuł. Poznasz 8 najczęstszych nawyków prowadzących do upośledzenia nerek. Przeczytanie to jednak nie wszystko – wprowadź do swojego życia także kilka zmian!

1. Wstrzymywanie moczu negatywnie wpływa na nerki

Niektórzy ludzie nie chodzą do łazienki, gdy ich organizm się tego domaga. I choć z pozoru może wydawać się, że nie jest to istotne, to jednak wstrzymywanie moczu może mieć negatywny wpływ na zdrowie nerek.

wstrzymywanie moczu

Trzymanie moczu przez długi czas podnosi jego poziom w drogach moczowych, co może prowadzić do stanów zapalnych, a w efekcie do powstania chorób nerek.

Zwyczaj ten powoduje także większy nacisk na pęcherz, co może dodatkowo skomplikować cały proces eliminacji odpadów z organizmu. Co więcej, w późniejszych latach może być także jedną z przyczyn nietrzymania moczu.

2. Picie niewystarczającej ilości wody przez cały dzień

Aby nerki pracowały prawidłowo i w optymalny sposób realizowały proces detoksykacji, należy pić odpowiednią ilość wody i zdrowych płynów.

Płyny utrzymują cały organizm w stanie odpowiedniego nawodnienia. Poza tym, pomagają w gromadzeniu odpadów metabolicznych, które później zostają usunięte za pośrednictwem moczu.

Odwodniony organizm zmniejsza ilość wytwarzanego moczu, przez co prowadzi do powstania kamieni nerkowych, różnego rodzaju infekcji i chorób zapalnych nerek.

3. Palenie papierosów

Ludzie, którzy codziennie palą papierosy, są zazwyczaj świadomi niebezpieczeństw, jakie mogą odczuwać z uwagi na ich toksyczną zawartość.

palenie papierosów a nerki

Ich wiedza jednakże zazwyczaj skupia się wyłącznie na płucach i układzie oddechowym. Nie wiedzą jednak o tym, że szkodliwe związki z papierosów poruszają się po krwiobiegu, wpływając negatywnie nie tylko na płuca, lecz także na nerki i serce.

Odkładanie się dodatkowych odpadów komplikuje proces oczyszczania organizmu przez nerki, a tym samym zwiększa ich podatność na infekcje.

4. Wybieranie niewłaściwych rodzajów napojów

Picie napojów gazowanych, napojów energetycznych i innych napojów produkowanych komercyjnie może być przyczyną wielu chorób związanych z zaburzeniami czynności nerek.

Płyny te z reguły zawierają zbyt duże ilości cukru i innych syntetycznych dodatków niekorzystnie wpływających na metabolizm oraz nerki, zwłaszcza ich kondycję i wydajność.

Regularne picie wymienionych napojów może doprowadzić do rozwoju kamieni nerkowych, stanów zapalnych i przewlekłej choroby nerek.

5. Spożywanie zbyt dużej ilości sodu a nerki

Sód obecny jest nie tylko w soli kuchennej używanej w kuchni, lecz także w wielu produktach spożywczych, które jemy na co dzień.

Spożywanie sodu w nadmiarze może prowadzić do odkładania się tego pierwiastka w organizmie i powodować zatrzymanie wody głównie w nogach.

sól kuchenna a nerki

Nieograniczone spożycie sodu przekłada się bezpośrednio na podwyższone ciśnienie krwi i przedwczesne zaburzenia czynności nerek.

Zaburza także równowagę innych minerałów w organizmie, co może prowadzić do zakłóceń równowagi elektrolitowej.

6. Nadmierne zażywanie leków dostępnych bez recepty

Leki dostępne bez recepty pomagają z reguły w procesie leczenia typowych problemów zdrowotnych, takich jak ból pleców i bóle głowy. Leki te, szczególnie środki przeciwbólowe, mogą powodować jednak liczne działania niepożądane, które także mogą negatywnie wpływać na nerki.

Organizm musi metabolizować wszystkie związki chemiczne, jakie do niego wprowadzamy, niezależnie od sposobu. Nieodpowiedzialne zażywanie wymienionych powyżej leków może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia nerek i wątroby, czyli dwóch organów, na które spada zadanie ich przetwarzania i metabolizowania.

Nadmierne stosowanie leków, takich jak aspiryna, acetaminofen lub ibuprofen negatywnie wpływa na nerki, powodując czasem ich nieodwracalne uszkodzenia.

7. Jedzenie zbyt dużej ilości białka i jego wpływ na nerki

Białka są zalecane w diecie ze względu na rolę jaką odgrywają w tworzeniu masy mięśniowej i metabolizmie.

soczysty kawałek mięsa

Choć są niezbędne dla organizmu, nie należy spożywać białka w nadmiernych ilościach, szczególnie jeśli pochodzą ze źródeł zwierzęcych.

Regularne spożywanie dużych ilości białka utrudnia funkcjonowanie nerek. Może także doprowadzić do rozwoju chorób przewlekłych tego organu.

8. Prowadzenie siedzącego trybu życia

Osoby prowadzące siedzący tryb życia narażone są na większe ryzyko zachorowania na choroby nerek w porównaniu do osób preferujących aktywny tryb życia.

  • Po pierwsze, ludzie prowadzący siedzący tryb życia często nie zwracają uwagi na odżywianie i preferują niezdrową dietę.
  • Po drugie, brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie na krążenie krwi. Utrudnia to pozbywanie się z organizmu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn za pomocą moczu. Nie mówiąc już nawet o zjawisku zatrzymania płynów.
  • Po trzecie, ten tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie, a także na zdrowie układu odpornościowego. To z kolei zwiększa ryzyko różnego rodzaju chorób oraz infekcji, które mogą objąć także nerki.

Czy zacząłeś martwić się o stan i zdrowie swoich nerek? Jeśli zrozumiałeś, że spora liczba opisanych powyżej nawyków dotyczy także i Ciebie, spróbuj zmienić swój styl życia, abyś później nie musiał ponosić negatywnych konsekwencji swojego zaniedbania. Pamiętaj, że nerki nie dość, że są newralgiczne dla zdrowia, to jeszcze są bardzo wrażliwymi organami!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.